1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.439
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  tarihe yön veren türkler

  Konu, 'Genel Türk Tarihi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  OĞUZ HAN
  TÜRK-HUNİMPARATORLUĞUNUN kurucusudur.Babası Teoman Han,annesi Ay hatun dur.Kahramanlık ve zaferleri <Oğuz Han Destanı> ile Türk milletine mal olmuştur.Oğuz Hanın tarihte ki diğer bir adı da Mete Han dır.

  ATTİLA

  AVRUPA-HUN DEVLETİ hükümdarıdır.395 yılında doğmuştur.Babasının adı Muncuk han dır.434 yılında kardeşi Bledu ile devletin başına geçti.Bir süre sonra kardeşi öldü ve o tuna nehrinden başlayıp çin seddine kadar uzanan imparatorluğun başına geçti.750 bin kişilik ordusu ile itlyayı kuşattığında papa ondan af diledi ve romayı feth etmeden geri döndü.453 yılında ise öldü.

  ALPARSLAN

  Malazgirt savaşına çıkarken üzerine kefen giyen bir hükümdar...Esir ettiği Romenus dıegones i serbest bırakan bir hükümdar...
  BÜYÜK TÜRK SELÇUKLU HÜKÜMDARIDIR.1030da Horasan da doğdu.Babası vefat edınce onun yerıne horasan valiliğine atandaı.2 yıl aradan sonra amcası olan selcuk hükümdarı Tuğrul beyın vasıyetı ıle sultan oldu.1064 yılından itibaren fetih hareketlerıne başladı.bizanslılar üzerine yaptığı seferlerin birisinde 26 ağustos 1071 cuma günü malazgirt ovasında malazgirt savaşında bizanslıları mağlup etti ve anadolunun kapılarını türklere açtı .1072 yılında da suıkaste kurban olarak vefat ettı.

  CENGİZ HAN

  Kimi tarihçilere göre moğol olan cengiz han aslen bir türktür.1155 yılında doğmuş 12 yaşında hükümdar olmuştur.Asıl adı Timuçin dir.İmparatorluğun sınırlarını çin denizinden karadenize kadar uzatan bu imparator 1227 yılında vefat etti ve imparatorluk oğulları arasında 4 e bölündü:
  -batu han=altınordu
  -hülagü han=ilhanlılar
  -togay timur=kırım hanlığı
  -cüci han=kazan hanlığı

  OSMAN GAZİ

  OSMANLI İMPARATORLUĞUNUN kurucusudur.1258 yılında söğütte doğdu.KAYI AŞİRETİ BAŞBUĞU ERTUĞRUL GAZİNİN oğludur.Bizansa karşı il seferleri başlatmış ve selcuklu hükümdarları tarafından beylik ünvanı almıştır.1324 yılında bursa da vefat etmiştir.

  YILDIRIM BAYEZİT

  1360 yılında doğmuştur.Büyük cesareti ile ün yapmıştır.Çok süratli at koşturmasından dolayaı yıldırım adını almıştır.Babası murat hüdavendigar ın kosova savaşında şehit olması üzerine savaş meydanında padişah oldu.İstanbulu kuşattı ve anadolu hisarını yaptırdı.Timurla aptığı ankara savaşını kaybedip esir düşünce akşehirde kahrından vefat etti(1403).türbesi bursadadır.

  FATİH SULTAN MEHMET

  İSTANBUL FATİHİ.GÖNÜLLERİN PADİŞAHI.ÇAĞ AÇIP KAPAYAN PADİŞAH.EDİRNE de dünyaya gelmiştir ve doğum tarihi 1432 dir. Babası sağken babasının isteği üzerine 12 yaşında tahta gecti.28 yıl tahtta kaldı.21 yaşında istanbulu aldı.28 yılda 2 imparatorluğa ve 14 devlete son verdi.200 e yakın şehir feth etti.1481 de fetihe cıkarken gebze de hastalandı ve vefat etti.hastalığının sebei bir hain tarafından zehirlenmesidir.

  YAVUZ SULTAN SELİM HAN

  TÜRK tarihinin en büyük cihangirlerinden birisidir.1470 de amasyada doğdu.1512 de babasını tahttan indirerek padişah oldu.8 yıllık saltanatı süresince iran dan mısıra uzaman fetihleri ile dünyaya nam saldı.Çaldıranda şah ismaili bozguna uğrattı.Mısırı fethederek hilafeti anadoluya getirdi.1520yılında hayatını kaybetmiştir.

  KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN

  DÜNYANIN MUHTEŞEM DEDİĞİ TÜRKLERİN İSE KANUNİ DEDİĞİ SULTAN...80 YAŞINA RAĞMEN VİYANA KAPILARINA GİDEN SULTAN..
  1494 te doğdu.Babası yavuz sultan selımdır.1520 yılında tahta çıktı.Babası 8 yıl ile en az tahtta kalan padişah olurken o en uzun süre tahtta kalan osmanlı padişahı oldu.Kanuninin tahtta kaldığı 46 yılda osmanlı devletı en geniş sınırlarına ulaşmıştır.1566 yılınga zigetvar kuşatmasında ölmüştür.

   
tarihe yön veren türkler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hayata Yön Veren Sözler

  Hayata Yön Veren Sözler

  mesaj veren sözler hayata yön veren sözler hayata yön şiirler tarihe dünyaya * ASLA AMA ASLA PES ETMEYİN *HER HAKKIYLA BAŞLATILAN BİR GİRİŞİM, GEREKEN ŞEY KAZANILINCAYA KADAR BIRAKILMAMALIDIR SHAKESPEARE *BAŞARININ ANAHTARI,İPLERİ YENİDEN NE KADAR ÇABUK YAKALAYA BİLDİGİMİZDE VE KENDİMİZİ HAREKETE GEÇİRMEK İÇİN KAÇ YOL BİLDİGİMİZDE SAKLIDIR. TOWNSEND *BAŞARININ SIRRI AMACA SADAKATTİR....
 2. Tarihin Büyük isimlerinin zayıf yönleri

  Tarihin Büyük isimlerinin zayıf yönleri

  Jül Sezar (MÖ 100? - 44): Büyük fatih, açıkça görülen saç dökülme sorunundan nefret ediyordu. Bu, onun için büyük bir sorundu. Başındaki azıcık saçıyla gülünç çözümlere başvuruyordu. Zafer kazanmış bir general olur olmaz, defne tacı takmaya başladı. Yapraklarla kelliğini gizliyordu. Öyle bir saç tarama biçimi vardı ki, saçları bozulmasın diye kafasını tek parmağıyla kaşıyordu. Sezar'ın cinsel...
 3. Hayatiniza yön veren sözler

  Hayatiniza yön veren sözler

  Geçmişte söylenen sözler gelecekle ilgili kararlar sırasında yardımcı olur. İşte hayata yön veren sözler.. "30 yılımı kadın ruhunu araştırmakla geçirdsim, ancak hala cevabını bulamadım. Cevaplanması gereken büyük soru şu; "Bir kadın ne ister?" - Sigmund Freud "Deneyimlerimden öğrendiğim şu ki, mutluluklarımızın ya da hayal kırıklıklarımızın şu anki yaşadıklarımıza bir...
 4. ___Hayata YÖn Veren Hİkaye___

  ___Hayata YÖn Veren Hİkaye___

  Dört Mum Dört mum yavaşca yanıyordu. Ortam çok yumuşaktı ve konuştukları duyuluyordu. İlki söyledi: ‘’ ben barışım!" Artık kimse benim yanık kalmamı sağlamıyor, sanıyorum söneceğim. " Alevi hızla azaldı ve bütünüyle söndü. İkincisi söyledi: ‘’ ben inancım!" neredeyse herkez benim artık gerekli olmadığımı düşünüyor o nedenle daha fazla yanık kalmama hiç gerek yok’’...
 5. hayatınıza yön veren sözleri paylaşalım

  hayatınıza yön veren sözleri paylaşalım

  Gerçegi insanlarin ölçüleri ile degil; insanları gerçeğin ölçüsü ile tanı...:) Devamlı Aklımda Tutarım... Kimin Söylediğini Bilmiyorum... Fakat Çok değerli Bir sözdür Benim için... Sizlerde beğendiğiniz,sevdiğiniz sözleri buradan paylaşabilirsiniz...:)

Sayfayı Paylaş