Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Tasarruf İçin Elektrikli Aletleri Yenileyin

  Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Tasarruf İçin Elektrikli Aletleri Yenileyin

  10 yaşından büyük çamaşır makinesi, yenisinden yüzde 44 daha çok enerji, yüzde 62 daha çok su harcıyor. Yeni buzdolabının tükettiği enerji ise 44 wattlık ampule eş. Bakanlık yeni ev aletlerini teşvik için, ÖTV ve KDV’nin azaltılmasını önerdi.

  Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, küresel ısınmaya karşı tasarruf için 10 yaşından büyük elektrikli ev aletlerinin, yeni teknolojiyle değiştirilmesini önerdi. Yapılan hesaba göre; Türkiye’de 10 yaşın üzerindeki yaklaşık 16 milyon elektrikli ev aleti, yeni enerji verimliliği yüksek ev aletleriyle değiştirilmesi halinde yıllık 2 milyon 500 bin MWh enerji tasarrufu sağlıyor. Bakanlık, A sınıfı ve üzeri enerji verimlilik sınıfına sahip cihazların satın almasının teşvik edilmesini, bu cihazlarda ÖTV ve KDV’nin azaltılmasını, enerji verimliliği düşük cihazlara ise ek vergiler getirilmesinin yararlı olacağını bildirdi.

  Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın, küresel ısınmanın etkileri ve su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimi konusunda kurulan Meclis Araştırma Komisyonu’na sunduğu rapora göre; ortalama bir çamaşır makinesi, 1985 yılı teknolojisiyle üretilen çamaşır makinesi ile kıyaslandığında yüzde 44 daha az enerji ve yüzde 62 daha az su tüketiyor.

  Gelişmiş teknoloji ile üretilen buzdolapları, 1990’lı yıllarda üretilen ürünlerin 4’te 1’i kadar enerji harcıyor. A buzdolabı, sadece 44 watlık bir ampul kadar enerji tüketiyor.

  Türkiye’de 10 yaşın üzerindeki yaklaşık 16 milyon elektrikli ev aleti, yeni enerji verimliliği yüksek ev aletleriyle değiştirilmesi halinde yıllık 2 milyon 500 bin MWh enerji tasarrufu sağlıyor.

  Bu tasarruf kaynağını kullanmak için pazar dönüşümünün sağlanması gerektiği vurgulanan raporda, “Eski ürünlerin, yeni teknolojiye sahip verimli ürünlerle değiştirilmesi ve yeni ürün alacak tüketicilerin, verimli ürünleri tercih etmesi bu pazar dönüşümünü sağlayacaktır” denildi.

  AKKOR LAMBA YERİNE FLUORESAN

  Türkiye’de tüketilen elektrik enerjisinde aydınlatmanın payının yaklaşık yüzde 20 olduğu vurgulanan raporda, “Konut aydınlatmalarında akkor flamanlı lambalar yerine, ömürleri yüksek kompakt fluoresan lambaların yaygınlaştırılması, ofis aydınlatmalarında verimli tüp fluoresan lambaların elektronik balastlar ile tesisi, yol aydınlatmalarında kaliteli armatürler içinde şeffaf tüp yüksek basınçlı sodyum buharlı lambaların kullanımı gibi kolay uygulanabilir önlemlerle önemli elektrik tasarrufu oranlarına ulaşılabilmektedir” görüşüne yer verildi.

  2000 yılı verilerine göre, Türkiye’de bulunan 16 milyon 235 bin 830 konutta 100 watlık akkor telli lambalar yerine, ışıksal eşdeğeri olan 20 watlık kompakt fluoresanların günde 4 saat kullanılması halinde yılda 1 milyon 896 bin MWh tasarruf gerçekleşebilecek.

  Tüketicilerin enerji verimliği konusunda bilinçlendirilmesi, A sınıfı ve üzeri enerji verimlilik sınıfına sahip cihazları satın almasının teşvik edilmesinin önerildiği raporda, “Enerji verimliği yüksek cihazlardan alınan ÖTV ve KDV’nin azaltılması ve enerji verimliliği düşük cihazlara ek vergiler getirilmesi, pazar dönüşümünün sağlanmasında yararlı olacaktır” denildi.

  Bu arada, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yönetmeliğinin 8 Ocak 2008’te yürürlüğe girmesiyle, kömür, akaryakıt, LPG, doğalgaz, elektrik gibi her türlü enerjiyle çalışan malların tanıtma ve kullanma kılavuzlarının ayrı bir bölümünde, enerjinin verimli kullanılmasına ilişkin bilgiler yer alacak.

   
 2. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Tasarruf İçin Elektrikli Aletleri Yenileyin
  Evet ya, herşeyin en az A sınıfı olması lazım evlerde. Diğerlerinin inanılmaz elektrik sarfiyatı var. Tek seferde ödeyeceğimiz bir A sınıfı elektronik eşya uzun vadede bize ekonomi olarak geri dönecektir. Paylaşım için teşekkürler canım, önemli bir konu bu.
   
 3. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.449
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113
  Ce: Tasarruf İçin Elektrikli Aletleri Yenileyin
  allahtan benimkiler eskidi değiştirecem gerçektende önemli bir konuya değinmişsin canım emeğine sağlık
   
Tasarruf İçin Elektrikli Aletleri Yenileyin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Su Tasarrufu İÇİn..

  Su Tasarrufu İÇİn..

  Inanilmayacak kadar basit ama bir o kadar da zeki bir kucucuk eylemle olaganustu bir su tasarrufu saglanabilir: Rezervuarlar 4-5 litre su aliyor... Rezervuardan akan su 3 litre olsa da ayni isi goruyor... Rezervuarin icine 1,5 litrelik DOLU bir pet sise koyun. Her sifon cekiste 1.5 litre tasarruf etmis oluyorsunuz ! Bunu milyonlarla carpin... Saglanan su tasarrufunu dusunebiliyor musunuz?
 2. Yakıt Tasarrufu için önerileri

  Yakıt Tasarrufu için önerileri

  Yakıt tasarrufu için nasıl vites değiştirmek gerekir Yakıt tasarrufu için Merhaba Melek'ler, herşeyin pahalı olduğu bu günümüzde, misafirimiz yakıttan tasarruf etmek istemiş ve sormuş; yakıt tasaruffu için ne yapmak lazım diye... Biz de bu konumuzda yakıt tasarrufu için yapılması gerekenler hakkında bilgilere yer veriyoruz. Araçlarda yakıt tasarrufu yapmak için 2500-3000 devir de gitmek...
 3. Evde Tasarruf İçin Öneriler

  Evde Tasarruf İçin Öneriler

  evde tasarruf nasıl yapılır evde tasarruf yöntemleri Evde tasarruf yapmak, sadece maddi imkansızlıklar değil ülke ekonomisi düşünülerek de uygulanmalı melekler :) Ülke kaynakları olan suyu, elektriği, yakıtı gerektiğince harcamak hem kesemize hem de gelecek nesillerin yaşayacağı dünyaya bir yatırım niteliğindedir. Daha önce verdiğimiz yakıt tasarrufu bilgilerinden sonra bu yazımızda evde...
 4. Dekoratif Elektrikli aletler

  Dekoratif Elektrikli aletler

  Renkli mutfak aletleri Dekoratif mutfak ev aletleri Bu renkli mutfak elektrikli aletleri ile renkli mutfak dekorasyonunuz çok bir hava kazanacak. Hem fonjsiyonel hemde şık oan bu ev aletlerini sevdiğiniz renge göre seçebilirsiniz meleklerim.
 5. Tost makinesi alırken dikkat edilecek hususlar nelerdir?

  Tost makinesi alırken dikkat edilecek hususlar nelerdir?

  Bayanların mutfağından eksik etmek istemediği ürünler zinciri arasında yer alır tost makineleri. Küçük mutfak aletleri pratik sunum yapabilme açısından bayanların işlerini kolaylaştırabilme gücüne sahiptir. Birden fazla fonksiyonu, renk seçeneği ve fazla kişiye hizmet ediyor oluşu ile mutfaklarınızda son derece ihtişamlı yere sahiptir bu ürünler. Siz de küçük ev aletleri arasında mutfak...

Sayfayı Paylaş