1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Tasarrufun etmenin püf noktalarını görün

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Lambanın tozunu al, Sabiha Gökçen'den uç, televizyonun sesini az aç tasarruf et. Otomobil alırken cebimizden fazladan 4 bin YTL çıkıyor. Yanlış lamba kullanırsanız, yılda bir lamba için 15 YTL fazladan elektrik faturası ödüyorsunuz. Sifonu gereksiz yere çekmenin bedeli yılda 6 YTL. Paranızı savurmaktan vazgeçmek istiyorsanız, işte cebinizi kalınlaştırmanın yolu...

  Market alışverişi

  - Makarna, bakliyat, deterjan, kişisel bakım ürünlerini toptan alın.
  - Peynir, et, sebze ve meyve gibi çabuk bozulan ürünleri ihtiyacınız kadar alın. Özellikle peynirler çok çabuk bozuluyor.
  - Büyük marketlerin indirim günlerini takip edin.
  - Sebze ve meyve için semt pazarlarını tercih edin. Ürünü kendiniz seçin, eve geldiğinizde yarısı çürük çıkmasın.

  Giyim
  -Alışverişe gitmeden önce ihtiyaçlarınızı listeleyin.
  - Marka giyinmek o kadar da pahalı değil. Yıllardır büyük mağazalar ve markalar, seri sonu ve önceki sezon ürünlerini yarı fiyatına outlet mağazalarında satışa sunuyor.
  - İndirim dönemlerini bekleyin.

  Su tasarrufu
  - Akkor lambayı, ‘kompakt floresan lambayla değiştirirseniz, yüzde 80 tasarruf edersiniz.
  - Lambaların tozunu alın. Tozlanan lamba, ışığın yüzde 50’sini yutar.
  - Lamba alırken en yüksek lümen/watt oranını tercih edin. Daha fazla ışığa ihtiyaç duyulan bölümlerde, daha yüksek güçlü ama tek bir lamba kullanın.
  - Duvar, tavan ve mobilyaların açık renk olması enerji tasarrufunuzu artırır.

  Buzdolabı
  - Buzdolabınızı fırın ve diğer ısı kaynaklarından uzak tutun. Bunu yapmazsanız, buzdolabınız serin kalmak için daha çok çalışır. Dolayısıyla daha çok enerji sarf eder.
  - Buzdolabındaki koruyucuların kalınlığının artması, içindekileri serin tutmak için daha çok çalışmasını gerektirir. Bu nedenle gıdaların fazla olan paketlerini çıkarın.
  - Derin dondurucudan çıkaracağınız malzemeyi bir gün önceden alarak buzdolabınızda çözülmeye bırakın. Bu malzeme, dolaba soğukluk vereceği için, buzdolabınızın daha az enerji harcamasını sağlarsınız.
  - Buzdolabınızdaki buz kalınlığının 5 mm'yi geçmemesine dikkat edin. Biriken buzlar, buzdolabınızın daha çok çalışmasına sebep olur.
  - Buzdolabına sıcak malzeme koymayın. Çünkü sıcak yemek koyduğunuzda buzdolabınız, ısıyı uzaklaştırmak için daha uzun süre çalışıp, daha fazla enerji tüketecektir.
  - Sıvı yiyeceklerin üzerini kapatın. Kapatılmazsa dolabın içindeki nem oranı artar ve kompresörün daha fazla çalışmasına neden olur.

  Ocak ve fırın
  - Aynı anda birden fazla yiyecek pişirin. Enerjiden en az yüzde 50 tasarruf sağlarsınız.
  - Mikro dalga fırınlarda pişirme 2-10 dakika, ısıtma ise 10-30 saniyede gerçekleşir. Bu nedenle geleneksel fırınlara göre yüzde 50 az elektrik harcarlar. Az yemek pişirecekseniz mikrodalga, çok yemek pişirecekseniz fırını kullanın.

  Çamaşır makinesi
  - Önden yüklemeli makineler, üstten yüklemeli makinelere göre daha az enerji tüketirler.
  - Çamaşırlarınızı yıkarken sıcak su yerine ılık su kullanın. Makine elektrik enerjisinin yüzde 90’ını suyu ısıtmada harcar.

  Bulaşık makinesi
  - Ön durulama yapmayın. Sıcak su yerine soğuk su kullanın.
  - Bulaşıkların yıkanması için 55 derece su sıcaklığı yeterlidir.

  Elektrik süpürgesi ve saç kurutma makinesi
  - Elektrik süpürgesinin torbasını sık sık boşaltın. Böyle yaparak süpürgenin emme gücünü yükseltirsiniz.
  - Saç kurutma makinesi 10 dakika çalıştığında, 60 watt'lık bir lambanın 3 saat yanmasına eşdeğer bir elektrik tüketir.

  Televizyon, bilgisayar, yazıcı, video, CD gösterici, radyo
  - TV'ler, videolar, CD göstericiler, kablosuz telefonlar, alarmlar ‘stand-by’ modunda enerji tüketmeye devam ederler. ‘Sızıntı’ denilen bu enerji tüketimi, aletin kendi enerjisinin yaklaşık yüzde 5’i kadardır. Aletleri ‘stand-by’ modunda tutmayın.
  - Küçük ekranlı televizyonlar, büyük ekranlılara göre daha az elektrik enerjisi tüketirler.
  - Ses düzeyini düşük tutarsanız, daha az elektrik enerjisi tüketirsiniz.

  Su tasarrufu
  - Meyve ve sebzeleri, sürekli akan suda yıkamayın. Önce, su dolu bir kapta çamurlarını ve tozlarını atmaları için bekletin. İkinci kap suyla, son durulamasını yapın. Dört kişilik bir aile, bu yöntemle yılda ortalama 18 ton su tasarruf edebilir.
  -Bulaşıklarınızı elde değil, makinede yıkayın. Dört kişilik bir ailenin günlük bulaşığını elde yıkarsanız, ortalama 84-126 litre su harcarsınız. Bulaşık makinesi, aynı bulaşığı sadece 12 litre suyla yıkar. Bu da bir yılda ortalama 26-40 ton su tasarruf ettiğiniz anlamına gelir.
  - Diş fırçalarken, tıraş olurken suyu kapatın. Kullanmadığımız halde açık bıraktığımız su gideri, yılda kişi başı ortalama 12 tondur.
  - Daha kısa duş alın. Beş dakikalık duşta ortalama 60 litre su harcarsınız.
  - Gereksiz yere sifon çekmeyin. Tuvaleti çöp olarak kullanmayın. Sifonu günde amacı dışında bir kez çekmeniz, yılda dört ton suyu boşuna harcamanız anlamına gelir. 1.5 litrelik bir pet şişeyi suyla doldurarak sifonunuzun içine yerleştirin. Sifonu çektiğinizde, şişenin içindeki su yerinde kalacağından, her seferinde 1.5 litre tasarruf edersiniz. Sadece bu basit yöntemle bile yılda 2 ton su kurtarabilirsiniz.
  - Muslukları tamir ettirin, su kaçırmadığından emin olun. Saniyede bir damlayan musluk, yılda 1 ton su harcar. Su kaçaklarını engelleyin.
  - Bir çamaşır makinesi, tek bir çalıştırmada 176 litre su harcar. Makinenizi haftada bir kez bile az çalıştırmanız, yılda 9 ton su tasarrufu anlamına gelir.

  Ucuz tatil
  - Ucuz uçak bileti bulmanın birinci ve değişmez kuralı, en az üç ay öncesinden bileti almak. Uçak doldukça ve zaman azaldıkça bilet fiyatları yükseliyor.
  - Promosyonları takip edin. Havayolları şirketlerinin internet sitelerine üye olun. İndirimlerden haberiniz olsun.
  - Kış mevsiminde, Sevgiler Günü, Anneler Günü, Babalar Günü, 23 Nisan Çocuk Bayramı gibi özel günlerde uçmak daha ucuz.
  - Yaz sezonunda seyahat ediyorsanız, az tercih edilen gün ve saatleri seçin. Hafta içi sabah ve gece yarısı biletleri daha ucuz oluyor.
  - Yurtdışı seyahatine çıkacaksanız, Kasım ile Mart ayları arasını tercih edin.
  - Bayram dönemlerinde uçacaksanız, dört-beş havayolu şirketini karşılaştırarak bilet satın alın. Yolcu kapmak için en yoğun promosyonlar bu dönemde yapılıyor.
  - Yaz sezonunda, biletinizi gidiş-dönüş alın. Garanti yolcu olduğunuz için daha ucuza bilet alabiliyorsunuz.
  - Atatürk Havaalanı değil de Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan kalkan ve seferleri tercih ederseniz, yine daha ucuza uçarsınız.
  - Türkiye’de bir haftalık tatil yapmak istiyorsanız, tatilinizi yurtdışı seyahat acenteleri üzerinden organize edin. Yurtdışı fiyatları daha ucuz.
  - Bir seyahat şirketinde arkadaşınız olsun, çalışan indiriminden yararlanın. Arkadaşınız yoksa edinin.

  Eğlence
  - Arkadaşlarınızla kalabalık bir grup olarak dışarı çıkıyorsanız, gideceğiniz restorandan ya da gece kulübünden grup indirimi isteyin.
  - Gece eve dönerken, taksi şoförüyle, taksimetreyi gündüz tarifesinden açması için pazarlık yapın. Çoğu kabul ediyor.
  - Herkesin gittiği favori mekânlar yerine yeni açılan mekânları tercih edin. Yenilerde fiyatlar her zaman daha ucuzdur.

  [​IMG]
   
 2. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Tasarrufun etmenin püf noktalarını görün
  Verdiğin yararlı bilgiler için teşekkürler canım.

  Buna da kesinlikle katılıyorum, tavsiye ederim.
   
Tasarrufun etmenin püf noktalarını görün konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. sudan tasarruf etmenin yolları!

  sudan tasarruf etmenin yolları!

  sudan tasarruf sudan nasıl tasarruf edilir nasıl ederiz okulda su tasarrufu yapılır sulardan edebiliriz Suyu tasarruf ederek çevreye yardımcı olabilmeniz için birçok kolay yol vardır. Bahçenizde daha da fazla su tasarrufu için aşağıdaki tavsiyeleri kullanın. Bahçenizde su tasarrufu için fikirler Arabanızı yıkamak: Bir kova kullanın. Arabanızı, durula suyunun çimene akacağı...
 2. Mikrodalga fırın kullanırken dikkat etmeniz gereken püf noktaları

  Mikrodalga fırın kullanırken dikkat etmeniz gereken püf noktaları

  mikrodalga fırın Mutfakta zamandan tasarruf etmek için en ideal alet olan mikrodalga fırınlar için püf noktaları kızlar... Kısa sürede istediğiniz yemekleri hazırlayabileceğiniz marifetleri saymakla bitmeyen mikrodalga fırınlar zamandan tasarruf için birebir. Mikrodalga fırınlar ile besinleri pişirebilir isterseniz yemeklerinizi ısıtabilir veya ızgara yapabilirsiniz. Öyleki kış aylarının...
 3. Mor Yatak Odası Dekore Etmenin Püf Noktaları

  Mor Yatak Odası Dekore Etmenin Püf Noktaları

  Bu konu; Mor Yatak Odası Dekore Etmenin Püf Noktaları hakkında biligler vermektedir. Sevgili melekler, mor biz kadınların en çok beğendiği renklerden birisidir. Bu rengi kıyafetten makyaja hatta dekorasyona kadar pek çok yerde kullanabiliriz. Kıyafet ve makyajda moru kullanmak kolay olsa da dekorasyonda kullanmak ise hayli beceri ister. Biz de bu sayfamızda moru dekorasyon rengi olarak...
 4. Mutfakta Su Tasarrufu Yapmanın Püf Noktaları

  Mutfakta Su Tasarrufu Yapmanın Püf Noktaları

  su tasarrufu ile ilgili, su tasarrufu, mutfakta tasarruf yöntemleri Sevgili melekler, yapılan ölçümler evlerde tüketilen suyun yaklaşık % 10'unun mutfakta tüketildiğini gösteriyor. Bu bilgi dikkate alındığında bazı konulara dikkat ederek mutfakta oldukça ciddi miktarlarda su tasarrufu yapmak mümkün. Öğrenmek istiyorsanız, lütfen makalemizi dikkatle inceleyiniz... Dakikada bir damla su...
 5. Göz Şeklinize Göre Makyaj Yapmanın Püf Noktaları

  Göz Şeklinize Göre Makyaj Yapmanın Püf Noktaları

  göz makyajı, göz şekline göre makyaj, göz makyajı ipuçları Sevgili melekler, daha etkili bakışlar, daha güzel gözler için göz makyajınızın bilinçli yapılmış olması lazım. Özellikle göz şeklinize göre makyaj yaptığınızda daha başarılı bir makyaj yaptığınızın farkına varacaksınız. Genelde zaten yüz şeklinize ve cilt renginize uygun makyaj yapmanız gerekirken aynı özeni gözlerinize de...

Sayfayı Paylaş