Tatile Çıkacaklara Güneş Koruyucu Nasıl Seçilir Öneriler

T

TİTAN

Forum Okuru
Tatile Çıkacaklara Güneş Koruyucu Nasıl Seçilir Öneriler
güneş koruyucu seçerken
güneş koruyucu krem nasıl kullanılır
Artık yavaş yavaş tatil planlarının yapılıp, tatil alışverişlerine başlandığı ve yıllık izinlerin beklenildiği şu günlerde güneş koruyucu almayı unutmayın melekler :) Özellikle çocuklara ve güneşe ilk defa çıkacak olan sizlere özel hazırlanmış koruyucu faktörü yüksek ürünleri tercih edin diyoruz ve güneş koruyucu seçerken dikkat etmeniz gerekenleri sizlere hatırlatmak istiyoruz :)


gunes_koruyucu-11b.jpg


Mayo, bikini, havlu gibi eşyalar plaj çantalarındaki yerini alırken sıra en önemli ayrıntıya geliyor. Hangi güneş koruyucusu, neden seçilmeli? Güneş koruyucunuzu henüz belirlemediyseniz KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Rukiye Kaymaz’ın güneş koruyucu seçimi ile ilgili yanıtladığı soruları mutlaka okuyun!

Güneşin deri üzerindeki olumsuz etkileri neler?

Güneşin D vitamini sentezindeki olumlu etkilerinin yanında akut ve kronik olmak üzere iki grup olumsuz etkisi vardır. Akut yan etkiler yanık ve alerji, kronik yan etkiler ise fotoyaşlanma ve deri kanser riskinde artıştır.

Güneşten özellikle korunması gereken kişiler kimlerdir?

Beyaz tenli, mavi gözlü ve çilli kişiler güneş hasarına daha yatkındır; ancak herkesin cilt yapısına uygun güneş koruyucularla güneşten çocukluk yaşlarından itibaren korunması gerekmektedir.

Güneş koruyucu seçerken nelere dikkat edilmeli?

Güneş koruyucu seçiminde her türlü cilt bakım ürünü seçiminde olduğu gibi dermatolog görüşü almak gerekmektedir. Güneş koruyucunun hem UVB hem de UVA’ya karşı etkili olması, kişinin cilt yapısına uygun olması, aynı zamanda nemlendirme ve antioksidan faktörler içeren dermatozkozmetik bir ürün olması istenir.

SPF nedir?

SPF sun protective factor yani güneşten koruyucu faktör kelimelerinin kısaltmasıdır. UVB’ye karşı etkinliği yansıtır. Güneş koruyucun UVA’dan korumasına dikkat edilmelidir. Güneş ışığının yoğun olduğu aylarda açık renklilerin minimum SPF 30 güneş koruyucular kullanması önerilir. Kış aylarında kullanılan nemlendirici ve makyaj ürünlerinin içinde de güneşten koruyucu bulunmasına dikkat edilmelidir. Oluşmuş hasarı giderici cilt bakım ürünleri ve kimyasal soyma, lazerle cilt gençleştirme gibi dermatolojik tedavi seçenekleri açısından dermatolog yardımı alınması önerilmektedir.
 
Üst