Taze Yumurta Testi

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Taze Yumurta Testi
yumurtanın taze olduğunu nasıl anlarız, yumuntanın tazeliği nasıl anlaşılır

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi yumurta, haşlanarak ve yağda pişirilerek farklı tariflerle sofralarda yerini almaya devam ediyor. Sağlık için de oldukça faydalı olan yumurtanın taze olup olmadığını anlamanın yolları ile ilgili işinize yarayacak önemli bilgileri sizler için bu yazımız da paylaşıyoruz.
yumurta.jpg


Sabah kahvaltısında mis gibi taze bir köy yumurtası yemeyi kim istemez ki. Günümüz şartlarında şehir yaşamında bu kolay bir şey değil tabiki o yüzden bir çoğumuz yumurtayı gidip marketten satıl alıyoruz.

Peki aldığımız yumurtalar ne kadar taze? Bunu anlamak için üretim ve son kullanma tarihine bakabilirsiniz yada tam emin olmak isterseniz evde küçük bir testle yumurtanın taze olup olmadığını anlayabilirsiniz.
Yumurta Tazelik Testi

Yumurtayı yüzebileceği kadar su olan bir bardağa koyun. Eğer suyun içinde yatay durumda kalırsa taze, yarı yatay durumda kalırsa 7-10 günlük, dik duruyorsa bayattır.
Yumurtaları Nasıl Saklamalıyız?

Yumurtalar raflara sivri ucu aşağı gelecek şekilde yerleştirilmelidir.

Yumurta, kendi kartonu içinde buzdolabında 4 hafta kadar saklanabilir. Çünkü yumurta, kabuğu içine koku geçirebilir. Bunun için, açık olarak saklanması yerine, kapalı olarak saklanması koku almasını engeller.
Haşlanmış Yumurtayı Nasıl Kolay Soyarız?

Katı haşlanan yumurtayı kolayca soymak için, kaynar sudan çıkardıktan sonra hemen soğuk suya tutun ve bir süre soğuk suda bekletin. Su, kabuğun gözeneklerinden girerek soymayı kolaylaştırır.
 
Üst