1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  TBMM'de parti sayısı değişti

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybetmesiyle birlikte Meclis'te temsil edilen parti ve sandalye sayısı değişti BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun 29 Mart yerel seçimleri kapsamında gerçekleştirdiği mitingler çerçevesinde Kahramanmaraş’tan Yozgat’a geçişi sırasında içinde bulunduğu helikopterin Kanlıçukur Mevkii’nde düşmesinin ardından yaşamını yitirmesi TBMM’de temsil edilen parti ve sandalye sayısını da değiştirdi.

  Geçen yıl 22 Temmuz`da gerçekleşen genel seçimin ardından, MHP İstanbul Milletvekili Mehmet Cihat Özönder mazbatasını almaya giderken Ankara’da Esenboğa yolunda geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetmişti.

  Bu vefatın ardından AKP Kayseri Milletvekili Abdullah Gül`ün Cumhurbaşkanı seçilmesiyle milletvekili sayısı 548`e düşmüştü.

  Özönder’in vefatını uzun süre kanser tedavisi gören ancak yakalandığı amansız hastalığa yenik düşen AKP İstanbul Milletvekili Osman Yağmurdereli’nin ölümü takip etti. Yamurdereli’nin kaybı ile AKP’nin sandalye sayısı 338’e TBMM’deki milletvekili sayısı da 547’ye düşmüştü. MHP'den ikinci kayıp ise İstanbul Milletvekili Gündüz Aktan oldu. Aktan'ın 19 Kasım 2008'de vefatı ile MHP'nin Meclis'teki sandalye sayısı 69'a inmişti.

  Son olarak, BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun elim kazada yaşamını yitirmesi ile birlikte Meclisteki boş sandalye sayısı 5’e yükselirken, milletvekili sayısı 545'e, TBMM’de temsil edilen parti sayısı da 6’ya düşmüş oldu.

  TBMM`deki son sandalye dağılımı şöyle:

  AKP: 338
  CHP: 98
  MHP: 69
  DTP: 21
  DSP: 13
  ÖDP: 1
  Bağımsız: 5
  Boş : 5
  Toplam: 545
   
TBMM'de parti sayısı değişti konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Öğrenci affı teklifi TBMM'de

  Öğrenci affı teklifi TBMM'de

  CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, 1980-1981 öğretim yılından itibaren, her ne sebeple olursa olsun üniversitelerden ilişiği kesilen öğrencilere af getirilmesini öngören kanun teklifi verdi. CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, 1980-1981 öğretim yılından itibaren, her ne sebeple olursa olsun üniversitelerden ilişiği kesilen öğrencilere af getirilmesini öngören kanun...
 2. Parti

  Parti

  Bakınız; Siyaset, Siyasetçi.Rüyada bir partiye gittiğinizi gördüyseniz, yakında birtakım sorunlarla karşı karşıya kalacaksınız. Rüyasında bir partiye üye olan kimse hareketlerine dikkat etmeli, kontrollu olmalıdır.
 3. TBMM'de kimler konuştu?

  TBMM'de kimler konuştu?

  TBMM Genel Kurulu'nda bugüne dek 29 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarıyla parlamento başkanları konuştu. Resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan ABD Başkanı Barack Obama, TBMM Genel Kurulunda milletvekillerine hitap etti. TBMM'DE MİLLETVEKİLLERİNE HİTAP EDEN YABANCI DEVLET ADAMLARI Federal Almanya Meclis Başkanı Gerstenmaier (1964) SSCB Parlamento Kurulu Başkanı Nikolay Podgorni...

Sayfayı Paylaş