Teheccüd Namazı Nedir?Nasıl ve Zaman Kılınır?

T

TİTAN

Forum Okuru
Teheccüd Namazı Nedir?Nasıl ve Zaman Kılınır?
teheccüd namazı nedir nasıl ne zaman kılınır kılınışı ile ilgili bilgiler burada melekler
Günlük kılmamız gereken vakit namazlarından başka,ramazan ayı gecelerinde kıldığımız teravih namazları,yapacağımız bir işin hayrı için kıldığımız istihare namazlarından başka bir de teheccüd namazı vardır melekler :)


teheccud-41.jpgBakın melekler Kur'an-ı Kerim'de ne buyuruluyor;
''Gecenin bir kısmında kalk ve sana mahsus bir fazlalık olmak üzere onunla (Kur'an'la) namaz kıl Rabbinin seni övgüye değer bir ma*kama çıkarması umulur.'' (îsra/79)

Ve konumuzla ilgili bir hadis;
''Hz Peygamber'e "Farz namazlardan sonra hangi namaz daha fazilet*lidir?" diye sorulduğunda, Hz Peygamber "Gece kalkıp kılman namaz" diye cevap vermiştir.''
(Müslim/1163 ve başka muhaddisler, (Ebu Hüreyre'den))

"Aman gece kalkmaya gayret edin! Çünkü o sizden önceki sâlih kimselerin âdeti ve Allah'a yakınlıktır (Bu ibâdet) günahlardan alı kor, hatalara kefâret olur ve bedenden dertleri giderir" (Tirmizî, De'avât, 101)

İmamı A'zam'a göre: Yatsı namazından sonra , daha uyumadan veya bir miktar uyuduktan sonra, kılınacak nafile namaza "gece namazı"denir.

İmamı Şafii'ye göre: Yatsı namazından sonra, bir miktar uyuduktan sonra, uyanıp kılınacak nafile namaza "gece namazı"denir

Uykudan kalkıp kılındığı için bu namaza teheccüd denilmektedir. Çünkü teheccüd, uykuyu terketmek demektir Teheccüd namazı, rekât sayısıyla sınırlandırılmamış bir sünnettir (hanefide 12) Bu sünnet, uykudan uyandıktan sonra ve fecr'den önce eda edilir.

Teheccüd namazı dört veya sekiz rekat kılınabileceği gibi, iki rekat da kılınabilir. İki rekatta bir selam verilerek kılınması daha faziletlidir.

Cumhur Ulemaya göre, İki rekatta bir selam verilmesi daha faziletlidir .

Allah hepimizin ibadetlerini ve dualarını kabul etsin,namazi severek ve tam bir şekilde kılan kullardan olmayı nasip etsin melekler :)
 
Üst