Tek Katılımlı 3N İhalesi

  • Konbuyu başlatan Bilge Gökçen
  • Başlangıç tarihi
Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Tek Katılımlı 3N İhalesi
Hızlı internet erişiminden görüntülü telefon görüşmesine kadar pek çok farklı hizmetle mobil iletişimde farklı bir dönemin kapısını açan Üçüncü Nesil Mobil Haberleşme Sistemi'ne (3N) yönelik ihale, tek firmanın katılımına rağmen yapıldı.

İhalede Turkcell, en geniş frekansı içeren A tipi lisans için KDV hariç 321 milyon euro teklif etti. KDV ile birlikte yaklaşık 510 milyon dolar olan ihale bedelini peşin ödeyeceklerini açıklayan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, "İhale iptal edilebilir kaygısı duyduk. Artık görüntülü telefon hizmeti sunulacak hem de pahalı olmayacak" diye konuştu.

B, C ve D tipi lisanslar için teklif olmadığından bu lisansların ihalesi iptal edildi. Şartname alan Avea, Vodafone ve Fransız GSM operatörü Orange, ihaleye teklif vermeyeceğini açıklamıştı. Tek firmanın katılması nedeniyle ihalenin iptal olması söz konusuydu ancak Telekomünikasyon Kurumu ihaleye devam kararı aldı.

'Rekabet ortamı oluşmadı'

Avea tarafından yapılan açıklamada, dün gerçekleştirilen 3N ihalesine 'gerçek rekabet ortamı oluşmadığı' için teklif verilmediği ifade edildi.

Açıklamada, "Abonelere veri iletişiminde önemli kolaylıklar getirecek 3N hizmetlerinin numara taşınabilirliği uygulamasına yönelik çalışmaların tamamlanması sonrasında başlaması daha doğru olur" denildi.

Vodafone'dan yapılan açıklamada ise, 3N ihalesine katılma konusunda son derece istekli olunduğu, ancak gerekli asgari ortamın yokluğu karşısında bu isteği gerçekleştirme olanağı bulunamadığı bildirildi. Açıklamada içerik hizmetleri yönünden sabit hatlarla mobil hatlar arasında ayrımcılık yapılmaması gerektiği ifade edildi.

Bu arada Turkcell'i ihalede Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Karamehmet, Genel Müdür Süreyya Ciliv, Genel Müdür Yardımcısı Orhan Gemicioğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Ergin temsil etti.

Kurum Başkan Yardımcısı Ertuğrul Karaçuha'nın başkanlığındaki ihalede, Turkcell A tipi lisans için KDV hariç 311 milyon euro teklif etti. Bu lisansın asgari değeri Telekomünikasyon Kurumu'nca 252 milyon euro olarak belirlenmişti.

'Hatırımız için artırın'

Bu ihaleden elde edilen gelirin Hazine'ye aktarılacağını belirten Karaçuha, "Gelir millete yol, su, haberleşme olarak geri dönecek. Anadolu'nun bağrından gelen bir firmasınız, biraz daha cömert davranmanızı bekliyoruz" dedi. Ciliv, bunun üzerine tekliflerini 10 milyon euro artırarak 321 milyon euro'ya yükseltti.

Karaçuha'nın, "Biraz da komisyonun hatırı için artırın" sözleri salonda gülüşmelere neden olurken Ciliv, artırdıkları 10 milyon euro'nun ciddi bir rakam olduğunu, tekliflerinin KDV ile birlikte 510 milyon dolar tutarına yaklaştığını, bu nedenle yeni bir artırımda bulunmayacaklarını ifade etti.

Devamı
 

Benzer İçerikler

Üst