1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Tek Katılımlı 3N İhalesi

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Hızlı internet erişiminden görüntülü telefon görüşmesine kadar pek çok farklı hizmetle mobil iletişimde farklı bir dönemin kapısını açan Üçüncü Nesil Mobil Haberleşme Sistemi'ne (3N) yönelik ihale, tek firmanın katılımına rağmen yapıldı.
  İhalede Turkcell, en geniş frekansı içeren A tipi lisans için KDV hariç 321 milyon euro teklif etti. KDV ile birlikte yaklaşık 510 milyon dolar olan ihale bedelini peşin ödeyeceklerini açıklayan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, "İhale iptal edilebilir kaygısı duyduk. Artık görüntülü telefon hizmeti sunulacak hem de pahalı olmayacak" diye konuştu.

  B, C ve D tipi lisanslar için teklif olmadığından bu lisansların ihalesi iptal edildi. Şartname alan Avea, Vodafone ve Fransız GSM operatörü Orange, ihaleye teklif vermeyeceğini açıklamıştı. Tek firmanın katılması nedeniyle ihalenin iptal olması söz konusuydu ancak Telekomünikasyon Kurumu ihaleye devam kararı aldı.

  'Rekabet ortamı oluşmadı'

  Avea tarafından yapılan açıklamada, dün gerçekleştirilen 3N ihalesine 'gerçek rekabet ortamı oluşmadığı' için teklif verilmediği ifade edildi.

  Açıklamada, "Abonelere veri iletişiminde önemli kolaylıklar getirecek 3N hizmetlerinin numara taşınabilirliği uygulamasına yönelik çalışmaların tamamlanması sonrasında başlaması daha doğru olur" denildi.

  Vodafone'dan yapılan açıklamada ise, 3N ihalesine katılma konusunda son derece istekli olunduğu, ancak gerekli asgari ortamın yokluğu karşısında bu isteği gerçekleştirme olanağı bulunamadığı bildirildi. Açıklamada içerik hizmetleri yönünden sabit hatlarla mobil hatlar arasında ayrımcılık yapılmaması gerektiği ifade edildi.

  Bu arada Turkcell'i ihalede Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Karamehmet, Genel Müdür Süreyya Ciliv, Genel Müdür Yardımcısı Orhan Gemicioğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Ergin temsil etti.

  Kurum Başkan Yardımcısı Ertuğrul Karaçuha'nın başkanlığındaki ihalede, Turkcell A tipi lisans için KDV hariç 311 milyon euro teklif etti. Bu lisansın asgari değeri Telekomünikasyon Kurumu'nca 252 milyon euro olarak belirlenmişti.

  'Hatırımız için artırın'

  Bu ihaleden elde edilen gelirin Hazine'ye aktarılacağını belirten Karaçuha, "Gelir millete yol, su, haberleşme olarak geri dönecek. Anadolu'nun bağrından gelen bir firmasınız, biraz daha cömert davranmanızı bekliyoruz" dedi. Ciliv, bunun üzerine tekliflerini 10 milyon euro artırarak 321 milyon euro'ya yükseltti.

  Karaçuha'nın, "Biraz da komisyonun hatırı için artırın" sözleri salonda gülüşmelere neden olurken Ciliv, artırdıkları 10 milyon euro'nun ciddi bir rakam olduğunu, tekliflerinin KDV ile birlikte 510 milyon dolar tutarına yaklaştığını, bu nedenle yeni bir artırımda bulunmayacaklarını ifade etti.

  Devamı


   
Tek Katılımlı 3N İhalesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sabah-ATV ihalesi ertelendi

  Sabah-ATV ihalesi ertelendi

  Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), katılımcılardan gelen talepler ve araya giren Bayram tatili dolayısıyla ATV-Sabah ticari bütünlüğünün satış ihalesini 5 Aralık’a, pazarlık tarihini de 7 Kasım’a erteledi. ATV-Sabah Ticari ve İktisadi Bütünlüğü Satış İlanı 4 Eylül’de Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Bu kapsamda ön yeterlilik için san başvuru tarihi 15 Ekim, bilgi odası kapanış tarihi 31...
 2. TOKİ'den Ardahan'a konut ihalesi

  TOKİ'den Ardahan'a konut ihalesi

  ardahan toki ihalesi ardahan toki 2009 evleri Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Ardahan Merkez Sugöze konut ve sosyal donatı ile altyapı inşaatı işleri için ihale açtı. Sugöz'e tünel kalıp sistemiyle betonarme karkas 500 adet konut, konvansiyonel kalıp sistemiyle betonarme karkas 1 adet 24 derslikli ilköğretim okulu, bekçi kulübesi, 1 adet cami, 1 adet ticaret merkezi ile adaiçi...
 3. Teke

  Teke

  Dağ keçisinin erkeği, dini sağlam ve itibar sahibi kimseye delalet eder.Rüyada keçinin erkegini görmek, görünüste heybetli, ihtiyar ve ahmak bir kimseye isarettir. Bazen de dini saglam ve sani yüce bir kimseye isarettir
 4. Uydu Gözetleme İhalesi İtalyanların

  Uydu Gözetleme İhalesi İtalyanların

  SAVUNMA Sanayi Müsteşarlığı’nın (SSM) uydu gözetleme ihalesi Göktürk, 270 milyon Euro bedelle İtalyan firması Telespazio’nun oldu. Fransız ortaklı İtalyan firmanın 2012 yılına kadar Göktürk’ü fırlatmaya hazır hale getirmesi bekleniyor. Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında dün toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi aralarında uydu gözetleme, taktik tekerlekli araç, çıkarma gemisi gibi pek...
 5. Piyango ihalesi iptal edildi

  Piyango ihalesi iptal edildi

  Şans Oyunlarının lisansının özelleştirme ihalesi, ihale komisyonunca iptal edildi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Milli Piyango şans oyunlarının lisans verilmesi suretiyle özelleştirilmesi ihalesinin, İhale Komisyonu tarafından iptal edildiğini bildirdi. Özelleştirme İdaresi Toplantı salonunda bugün gerçekleştirilen nihai pazarlık görüşmesinin ardından ÖİB tarafından yazılı açıklama...

Sayfayı Paylaş