1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Tekel'de 1.5 milyar dolarlık savaş çıkacak

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Financial Times gazetesi, Japan Tobacco’nun (JT) Tekel Sigara için 1.5 milyar dolarlık bir teklife hazırlandığını duyurdu.
  Gazete 6 hafta içinde yapılması beklendiği bu teklifle JT’nin, British American Tobacco (BAT) ve Korean Tobacco& Ginseng’le karşı karşıya kalacağına dikkat çekti. FT’nin yorumu "JT’nin teklifi, Asyalı ve Avrupalı rakipler arasında bir savaşı tetikleyecek" oldu.

  DÜNYANIN en büyük sigara şirketlerinden Japan Tobacco’nun (JT) üçüncü kez satışa çıkarılan Tekel Sigara’da bir teklif savaşı yaşanması bekleniyor. İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times (FT), "Japan Tobacco, Asyalı ve Avrupalı rakipler arasında bir teklif savaşını tetiklemesi beklenen bir girişimle, Türk şirketi Tekel’in sigara işletmesi için 1.5 milyar dolar (744 milyon sterlin) civarında bir teklif yapmaya hazırlanıyor" diye yazdı. Japan Tobacco’nun teklifini 6 hafta içerisinde yapması beklendiğini de belirten gazete, bunun British American Tobacco (BAT) ve Koreli Korean Tobacco&Ginseng’nin karşı teklifleriyle karşılaması beklendiğini kaydetti.

  BAT İLGİSİNİ SAKLAMIYOR: İngiliz gazetesi, dünya sigara piyasasındaki oyuncuların yükselen piyasalarda büyüme fırsatlarının giderek azaldığına dikkat çekerek, bunun sonucunda Tekel gibi özelleştirilen devlet şirketlerinin daha değerli hale geldiğini yazdı. BAT’nin Tekel’e ilgisini gizlemediğini de belirten gazete, JT’nin de, Gallaher’i satın aldıktan sonra dünya sigara piyasasındaki payını yüzde 10.8’e yükselterek piyasada ikinci büyük oyuncu olan BAT’nin yüzde 12.3 oranındaki payına çok yaklaştığına dikkat çekti.

  ÖİB’İN PAZARLIK GÜCÜ AZALDI: Financial Times, 2003 yılında JT’nin Tekel için 1.15 milyon dolar önerdiğini ancak bu teklifin reddedildiğini anımsattı. Tekel’in pazar payının yüzde 45’ten yüzde 34’e kadar gerilediğine dikkat çeken gazete, bunun Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) pazarlık gücünü azaltması beklenebileceğini öne sürdü. Gazete, Tekel’in pazar payındaki düşüşün, piyasanın yüzde 43’ünü kontrol eden Philip Morris’in artan gücünü yansıttığını da yazdı. Gazete, şöyle devam etti: "JT, BTA ve başka potansiyel alıcılar Türkiye’yi çekici bir pazar gibi görüyor çünkü Philip Morris’in sağladığı ilerleme, ülkenin sigara kullanıcılarının yerel markalardan yabancı markalara geçiş yaptığı kritik noktaya ulaşmış bulunuyorlar. JP’nin başlıca markaları arasında Winston ve Mild Seven de var."

  YARIŞ İKİ ŞİRKET ARASINDA GEÇER: İngiliz Imperial Tobbaco’nun ise Altadis için yaptığı teklife odaklandığı için Tekel savaşına katılmasının pek beklenmiyor. Financial Times’e konuşan JP Morgan’ın tütün analisti Erik Bloomquist de, Tekel için en güçlü tekliflerin Japon Tobbaco ve BAT tarafından yapılması beklendiğini belirterek, her iki şirketin de, 1-16 milyar dolar arasında teklif yapabilme olanağını sağlayan bilançolarının olduğuna işaret etti.

  Satışın yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor

  TEKEL Sigara’da 6 fabrikanın özelleştirilmesine yönelik teknik çalışmaları tamamlayan ve şartnameleri hazırlayan ÖİB’in ekim ayında ihaleye çıkması bekleniyor. İhale ile ilgilenen yatırımcılar arasında JTI, BAT, Korean Tobacco ve Imperial Tobacco’nun yanı sıra bazı yabancı fon ve yerli yatırımcıların ilgilendiği bilinen Tekel Sigara’da özelleştirme sürecinin yıl sonuna kadar tamamlanması öngörülüyor. Yapılan çalışma, varlık satışı yöntemi ile yapılacak ihalede fabrikaların içinde bulunduğu arazilerle birlikte satılmasını içeriyor.

  Potansiyel alıcılar Unakıtan’la buluştu

  TEKEL Sigara’nın potansiyel alıcılarına yönelik tanıtım programı da dün başladı. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da, ekim ayında ihaleye çıkılması planlanan için road show programına katılmak üzere önceki gün İngiltere’ye gitti. Bugün de devam edecek programda, Bakan Unakıtan ve Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci ile Tekel Sigara’nın özelleştirme sürecinde danışmanlık hizmeti veren Citigroup yetkililerinin katılımıyla potansiyel yatırımcılara bilgi verecek.

  Gayrimenkuller ayrıca satılacak

  TEKEL Genel Müdürlüğü’ne ait 3 anonim şirket ve bunlara bağlı 6 fabrika, 56 yaprak ve 2 tuz işletmesi müdürlüğü, 39 baş müdürlük ve 15 bin personel bulunuyor. 12 bin 869’u gıda, 195’i maden iş kolunda olmak üzere toplam 13 bin 64 işçi istihdam ediliyor. Bunlardan 12 bin 12’si daimi işçi kadrosunda yer alıyor. 2006 yılında 199 milyon YTL faaliyet kárı elde eden Tekel’in pazar payı yüzde 38-39 civarında hesaplanıyor. Bunların yanı sıra Tekel’e ait pekçok gayrimenkul de var. Ancak bunların işletmelerden ayrı olarak satışı gündemde.
   
Tekel'de 1.5 milyar dolarlık savaş çıkacak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 2 milyar dolarlık tefecilik operasyonu

  2 milyar dolarlık tefecilik operasyonu

  MALİYE Bakanlığı’nın suç duyurusu üzerine İstanbul’daki 4 faktoring şirketine kayıt dışı tefecilik yaptıkları gerekçesiyle operasyon düzenlendi. Devletin 2 milyar dolar zarara uğratıldığı belirlenen operasyonda 40 kişi gözaltına alındı ve 500 bin dolara el konuldu. Polis, operasyonun Cumhuriyet tarihinin en büyük tefecilik operasyonu olduğunu belirtti. Vergi denetmenleri, şirketlerin 2001’e...
 2. 3 trilyon dolarlık savaş

  3 trilyon dolarlık savaş

  ABD 2017'ye kadar Irak'ta kalacak ve savaşın aylık maliyeti 12 milyar dolara ulaşacak. Irak savaşının 6'ıncı yılına girildiği 2008'de, bu ülkede harcanan aylık para miktarı geçen yıllara göre üç kat artış gösterecek. Nobel ödüllü ekonomist Joseph E. Stiglitz, Linda J. Bilmes'in katkısıyla yazdığı yeni kitabında, Irak savaşının maliyetine dair olası istatistiklere yer verdi. "3...
 3. Milyarlarca dolarlık servet köpeğe kaldı

  Milyarlarca dolarlık servet köpeğe kaldı

  Milyarlarca dolarlık servet köpeğe kaldı Bu köpek, gelecekte milyarderler listesine girecek. New Yorklu bir otel ve gayrimenkul patronu milyarlarca dolarlık servetini köpeklere bıraktı. New York Times gazetesinde yeralan haberde New Yorklu bir otel ve gayrimenkul patronu olan Leona Helmsley'in öldükten sonra, değeri 5 milyar dolar ile 8 milyar dolar arasında değişen tüm...
 4. EPDK'dan 105 milyar dolarlık uyarı

  EPDK'dan 105 milyar dolarlık uyarı

  EPDK Başkan Yardımcısı Ahmet Aydın, elektrik sektörünün Türkiye'nin elektrik ihtiyacını karşılayabilmesi için 2020 yılına kadar 105 milyar dolar yatırım ihtiyacı olduğunu söyledi. İstanbul Aydın Üniversitesi Enerji Politikaları ve Piyasaları Araştırma ve Uygulama Merkezince düzenlenen ''Türkiye'nin Enerji Politikaları Çalıştayı''nda konuşan Aydın, enerji piyasalarını düzenleyen 4 kanun...
 5. 200 milyar dolarlık İslami banka

  200 milyar dolarlık İslami banka

  Körfez ülkelerinin kuracağı dev İslami bankasının yakın zamanda açılış tarihinin açıklanacağı belirtildi. Körfez ülkeleri tarafından kurulacak dünyanın en büyük İslami bankasının faaliyete geçtiğinde sermayesinin 200 milyar doları aşacağı bildirildi. Dubai’de yayınlanan Gulf News’in haberine göre küresel finans krizi dolayısıyla açılışı ertelenen İslami bankanın merkezi Bahreyn’de...

Sayfayı Paylaş