teknoloji her zaman harikalar yaratmaz

PeLiNiM

Yeni Üye
Üye
teknoloji her zaman harikalar yaratmaz
Teknoloji her zaman harikalar yaratacak değil ya! İşte size sıra dışı bir teknoloji haberi. Firmaların teknolojik fiyaskoları...:dil:
Evdeki hesap her zaman çarşıya uymuyor tabi. Ünlü firmalarda bazen bu hatalara düşebiliyor ya da yanlış stratejiler uygulayabiliyor. Microsoft, Toshiba, Google gibi firmalarda evdeki hesabı çarşıya uyduramayanlardan... İşte büyük teknoloji firmalarının fiyaskoları...


1- Microsoft, Windows Vista yazılımının tanıtımına çok fazla önem vermişti. Yazılım için yola çıkılırken Windows XP'nin pazar payını ele geçirmeyi hedefleyen firma, XP'nin yarı satışına bile ulaşmayı başaramadı.

2-1985 yılında ABD'de kurulan Gateway bilgisayar firması, 2004'te ABD'de yüzde 25'lik pazar payıyla üçüncü sıraya yerleşti. Ancak üç yıl sonra giderek düşen kârı nedeniyle Acer tarafından 710 milyon dolara satın alındı. Gateway'in düşüşünde en önemli etken olarak laptop işine girmekte ağır davranması gösterildi.
3-2002'de DVD'nin yerine geçmek için Toshiba tarafından geliştirilen bu format, Bluray ile girdiği savaşı kaybetti.

4-İnternet üzerinden normal telefon görüşmesi yapmak anlamına geliyor. VoIP'in temellerini atan Vonage, diğer operatörlerle ve Skype gibi ücretsiz servislerle mücadeleye dayanamadı.

5-Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alındığında gündemi çok meşgul etmişti. Popülerliğini hâlâ sürdüren internet video paylaşım sitesi, kendisine hâlâ doğru düzgün bir gelir modeli bulamadığı için daha uzun bir süre zarar edecek gibi görünüyor.
6-Sirius XM (SIRI) uydu radyosu, milyonlarca aboneye rağmen, gelir yetersizliği ve iPod ve benzeri aletlerin popülerliğinin artması nedeniyle hiç kâr edemedi. Şirketin hisseleri 63 dolardan 0.05 dolara kadar düştü.
7-2006 yılında dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft tarafından Apple'ın iPod'una rakip olarak sunuldu. Ancak iPod 3.37 milyar dolar gelir elde ederken, Zune sadece 85 milyon dolar kazanabildi.

8-Cep telefonu şirketi Palm, 90'ların sonunda Nokia ve Blackberry ile piyasanın üç büyüğünden biriydi. Rakiplerinin piyasaya sunduğu yeni ürünlerle baş edemediği için çok para kaybetti.

9-Iridium, Motorola'nın sahibi olduğu bir uydu telefonu şirketiydi. 66 uydu gerektiren sistem, borçlar yüzünden tamamlanamadı ve şirket iflas etti.

ALINTI


 
Üst