Tekstilde Teknisyen Kadar Mühendis Var

Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Tekstilde Teknisyen Kadar Mühendis Var
Türkiye genelinde çalışanların büyük bir bölümü tekstil-konfeksiyonderi sektöründe bulunuyor. 836 bin kişi bu sektörden ekmek yerken, teknisyen ve mühendis sayılarının yakınlığı dikkat çekiyor

FİRMALARIN Sanayi Veri Tabanı'na verdiği personel bilgilerine bakıldığında, Türkiye'nin artık bırakması istenen tekstilin istihdam açısından hala hayati bir önem taşıdığı ortaya çıkıyor. Sektörler bazında personel bilgilerine göre tekstil-konfeksiyon- deri sektörü ve bununla ilişkili yan sektörler de hesaba katıldığında tam olarak 836 bin 610 kişi istihdam ediliyor. Türkiye'nin firma sayısı bakımından az farkla lider sektörü olan gıda-içki-tütün'de ise 396 bin 627 kişi çalışıyor.

Bu rakamlar, yapısı gereği emek yoğun olan tekstilin Türkiye'de istihdam sağlama alanında halen hayati bir önem taşıdığını ortaya koyuyor. Türkiye'nin ihracatında son yıllarda önemli yer tutan otomotiv ve makineyi barındıran l eşyamakine- ulaşım araçları sektöründe ise 591 bin 393 kişi çalışıyor. Personel niteliğine bakıldığında ise son dönemde sıkça şikâyet edilen ara eleman açığı rahatlıkla görülüyor.

Birçok sektörde mühendis sayısı teknisyen sayısını geçiyor. Yani teknisyen görevini mühendisler yerine getiriyor. Bütün sektörlerde faaliyet gösteren firmaların yarısından fazlası 50'den daha az işçi çalıştırıyor. Bu da KOBİ'lerin ağırlığı kadar zorunlu istihdam kurallarından kaçışın işaretlerini sergiliyor.

Kaynak
 

Benzer İçerikler

Üst