Temel IRC komutları

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Temel IRC komutları
/LIST: Kanalların listesini verir. Bu komut genelde ayri bir ekran acar, kanallarin listesinin oradan görülmesini sağlar.

/NICK yeni_nick : Nick değiştirmek için kullanılır. Örneğin nick'inizi dentist olarak değistirmek istediğiniz zaman /nick dentist yazmanız yeterlidir. Nickiniz dentist olarak değiştirilecektir, tabiki o anda başka birisi dentist nicki ile bulunmuyorsa.

/JOIN #kanal_adı: Bir kanala girilmesini sağlar. Örneğin bildiğiniz ve girmek istediğiniz kanalın adı #cigicigi olsun. Bu durumda #cigicigi kanalına girmek için /join #cigicigi yazmanız yeterli olacaktır. Kanallara girmenin başka bir yolu ise /list yazıp da kanal listesini aldıktan sonra oradaki herhangi bir kanal adına çift kliklemektir. Gene dikkat edilmesi gereken bir husus; kanal adlarının hep # ile başlamasıdır.

/PART #kanal_adı: Adı belirtilen kanaldan ayrılmak icin kullanılan komuttur. Genelde kullandığınız IRC arabirim programındaki kanal ekranını kapadığınız zaman da aynı sonucu sağlarsınız.

/WHOIS nick: Belirtilen nick'in hangi kanallarda, hangi sunucu da olduğunu size gösterir. Eğerki komut No such nick or channel gibi bir hata mesajı ile sonlanırsa, bu o nick'in serverlarda olmadığını belirtir.

/INVITE #kanal_adı nick: Belirtilen kanal'a gene belirtilen nick'i cağırmaya yani invite etmeye yarar. Asıl kullanım yeri, kanal modu +i olduğu zaman kanala birilerinin girmesini sağlamaktır.

/TOPIC #kanal_adı yazıt: Belirtilen kanalin TOPIC'ini (Başlığını) yazıt olarak değiştirir.

/MODE #kanal_adı modelar: Belirtilen modlara göre kanalın durumunu değiştirir. Aşağıda o modlara ilgili açıklamalar mevcuttur. Bu modların başındaki +'lar - haline dönüştürüldüğü anda kanalın modu o modun aksi seklinde değiştirilir. Örneğin +i (invite only) olan bir kanal modunun invite only'sini kaldırmak için oda modu -i yapılmalıdır.

+n: No External Messages: Kanalın içinde olmayan kişilerin dışarıdan mesaj yollamalarını engeller.

+t: Topic Can Only Be set by OPS: Sadece kanal oplarının odanın Topic'ini değiştirmelerine izin verir.

+s: Secret: Kanalın isminin /whois ile /list komutunda gözükmemesini sağlar. Yani kanalı gizler.

+p: Private: Kanalın gene ismini saklar, kanalı özel bir moda sokar.

+i: Invite Only: Kanala sadece invite edilenlerin girmesine izin verir. Dışarıdan isteyen istediği gibi kanala giremez.

+k kanal_şifresi: Key: Kanala şifre koyar. şifre olarak belirtilen şifreyi bilmeyen kanala giremez. Şifresini bildiginiz bir kanala girmek icin, /JOIN #kanal_adı kanal_şifresi yazmanız yeterlidir.

+m: Moderated: Odada sadece OP ve de VOICE olanların konuşmalarına izin verir. Diğer oda müdavimleri konuşamaz. (VOICE özelliği için aşagıya bakınız)

+L kişi_sınırı: Limited Users: Kişi_sınırı nümerik değeri ile belirtilen kişi kadar insanin kanala girmesine izin verir. Örneğin odanıza sadece 6 kişi girmesine izin vermek için /MODE #KANAL_ADI +L 6 yazmanız yeterli olacaktır.

OPERATORlerin MODLARI /MODE +mod USER ile belirtilen bu komutlar sadece odada OP olanların yapabileceği komutlardır. Sırası ile:

/MODE #KANAL_ADI +O nickname: #KANAL_ADI olarak belirtilen odada nickname ile belirtilen user'a op verir.

/MODE #KANAL_ADI +V nickname: #KANAL_ADI olarak belirtilen odada nickname ile belirtilen user'a voice verir. (+m olan olan kanallar icin yararlıdır)

/KICK #KANAL_ADI nickname #KANAL_ADI ile belirtilen kanaldan nickname'i verilen kişiyi kanaldan dışarıya atar. Bu komutu sadece kanaldaki OP'lar kullanabilir.

/IGNORE nickname all nickname'i verilen kişiden size mesaj gelmesini engeller. Yani kişiyi ignore eder.

/IGNORE nickname none nickname'i verilen kisiden ignore özelliğini kaldırır, kişinin siz ile tekrar konuşabilmesine izin verir.

/NOTIFY nickname nickname'i verilen kişiyi IRC'ye geldiği zaman size uyarı verilmesini sağlar.

/QUIT mesaj Yazdığınız mesaj'ın gözükmesi dahilinde IRC'den ayrılmanızı sağlar. Örneğin /quit bye all yazdığınız zaman, IRC'den çıkarsınız ve de arkanızda ayrılış nedeni olarak da BYE ALL yazmasını sağlarsınız.
 

Benzer İçerikler

*MeleK*
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
*MeleK*
*MeleK*
*MeleK*
Cevaplar
0
Görüntüleme
767
*MeleK*
*MeleK*
*MeleK*
Cevaplar
0
Görüntüleme
4K
*MeleK*
*MeleK*
*MeleK*
Cevaplar
0
Görüntüleme
749
*MeleK*
*MeleK*
*MeleK*
Cevaplar
0
Görüntüleme
885
*MeleK*
*MeleK*
Üst