temizlik malzemesi alırken bunlara dikkat edin!

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
temizlik malzemesi alırken bunlara dikkat edin!
fay0114.jpg
Temizliğin hoşa giden bir iş olması için işi kolaylaştırıcı çeşitli temizlik maddeleri üretilmektedir. Bununla beraber pek çok etkin temizleyici uygun şekilde kullanılmazsa etkisiz olur, hatta istenmeyen sonuçlar yaratır. Temizlik Maddeleri Fiziksel ve Kimyasal İşlevlerine Göre Şu Şekilde Sınıflandırılabilir;

Çözücüler: Soda, su, benzin, gazyağı, alkol.
Temizleyiciler: Sabun ve sentetik temizleyiciler (deterjan).
Oğucular ve emiciler: Tuz, ovucu tozlar, talk pudrası vb.
Alkaliler: Amonyak, karbonat, soda vb.
Asitler: Limon suyu, sirke, okzalik asit, tartarik asit, tuzruhu.
Ağartıcı ve dezenfektanlar: Hidrojen peroksit, (oksijenli su), klorlu ağartıcılar (çamaşır suyu), naftalin vb.

Temizlik maddelerini doğru ve etkili kullanmak için şu hususlara dikkat ediniz
Kullanılan temizlik maddesinin miktarı
Kirlerin çıkarılması için yeterli miktarda madde kullanılmazsa temizleyicinin etkisi tam olmaz ve o iş için harcanan zaman ziyan edilmiş olur. Temizleme işine, mamulün paketinde önerilen miktarla başlanmalı ve daha sonra suyun sertliği ve kirin derecesine göre uygun kullanma miktarı ayarlanmalıdır. "Çok köpük iyi temizlik" yanılgısıyla gereğinden fazla miktarda temizlik maddesi kullanmayınız. Her türlü temizlik maddesini her yüzeyde kullanmayınız Örneğin; Çamaşırda toz deterjan daha aktifken bulaşıkta sıvı veya krem türde olanları tercih ediniz.

Suyun sıcaklığı
Kirin çeşidine göre su yeterli sıcaklıkta olmalıdır. Örneğin; yağlı kirler sıcak su ile daha kolayca ve çabuk çıkarıldığı gibi, temizliğin kalitesi de yüksek olur.

Yüzey ile temasa geçme süresi
Temizleyici madde temizlenen yüzey ile belirli bir sürede temasa geçer. Bu nedenle temizleme sırasında çok acele etmemek gerekir. Ovma süresi:Ovma kirli yüzeyle temizleyici maddenin kısa sürede temasa geçmesini sağlar. Bu işlem özellikle pürüzlü yüzeylerdeki kirin daha çabuk çıkmasında faydalı olur. Ancak bazı yüzeylerde aşırı ovma yüzeyi bozabilir.Temizlemede basınç uygulayınız, fakat aşırı ovmadan kaçınınız.

Temizleme suyunu kullanma süresi
Eğer temizleme suyu kirlenmiş ise ve kullanılmaya devam ediliyor ise iyi bir sonuç beklenemez, çünkü bu durumda temizlenen yüzeye; çıkarılan kirden daha fazlası depo edilir. Bu nedenle su orta derecede kirlendiği zaman değiştiriniz.

Temizlik maddelerini seçerken şu hususlara dikkat ediniz
Kimyasal olarak yumuşak olmasına; yüzey ve Cilde zarar vermemesine dikkat ediniz (PH değeri 7’ye yakın değerler olmalıdır). Kötü kokusu olmamasına dikkat ediniz. Uygun bir ambalajda olmasına dikkat ediniz. Ambalajın üzerinde; okunaklı, kolaylıkla silinmeyen, firma adı, marka, seri no, net ağırlık, .kullanım bilgisi, koruyucu önlemler gibi bilgiler markasına dikkat ediniz. İçerdiği ana temizlik maddesini öğreniniz. Ekonomik açıdan maddenin fiyatı ile etkinliğini karşılaştırınız. Maddenin hangi amaçlarla kullanılacağını ve yerini tam olarak belirleyiniz. Yeni çıkan ürünleri deneyiniz ve mevcut olanlarla kıyaslama yapınız. Raf ömrüne dikkat ediniz. Temizleme ve beyazlatma gücü yüksek olanı seçiniz. Sonuçtan ne beklendiğini (yani standardın ne olduğu) belirleyiniz.

Temizlik maddelerini seçmek ve kullanmak kadar uygun koşullarda saklamak da önemlidir.
Temizlik maddelerini mümkün olduğunca kendi ambalajlarında saklayınız. Ambalajlarının kapağını açık bırakmayınız. Özellikle toz ve benzeri türdeki deterjanları nemden uzak tutunuz. Gıda maddelerinden uzak tutunuz. Depolama alanını sık sık havalandırınız. Çocuklardan uzak tutunuz.
 

Benzer İçerikler

Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
11K
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
M
*jellibon*
Cevaplar
2
Görüntüleme
1K
Saharalı
S
TİTAN
Cevaplar
2
Görüntüleme
2K
karakuzu
K
Üst