1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.109
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  tempolu yürüyün

  Konu, 'Sağlık Egzersiz' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  Kilo vermeye çalışanlara ilk tavsiye edilen şey yürüyüştür. Gel gör ki, öyle ağır ağır yürümekle olmuyor bu işler. Yürüyüş deyip geçmeyin. O kadar çok yürüyüş şekli var ki, bilseniz şaşırırsınız. Aslında yürüyüş şeklinden ziyade, yürüyüşle yapılan farklı kombinasyonlar demek daha doğru olur. Mesela bilek ağırlığı takıp yürüyüş yapmaktan tutun da, eğimli arazide tırmamış yapıp, aralara da birkaç set şınav sokmaya kadar pek çok değişik şey var, yürüyüşle ilgili yapabileceğiniz. Bu yolların hepsi, kalori yakmak ya da can sıkıntınızı geçirmek adına yararlı olabilir, ama gene de sizle ufak bir sırrı paylaşmama izin verin: Aslında yürüyüşünüze azıcık ivme kazandırarak daha çok kalori yakabilirsiniz.
  Peki bu sırrı nasıl lehime çevirebilirim?
  Eğer hızınızı saatte 5.6 kilometreden, 7.2 kilometreye çıkarabilirseniz, yüzde 50 daha fazla kalori yakarsınız. Bunun anlamı şu: 68 kiloluk bir kadın, bu yolla, yarım saat içerisinde 130 kalori yerine 230 kalori yakabilir. Eğer hızınızı 8 kilometreye çıkarırsanız, kalori yakma hızınız bir yüzde 50 daha artar. Ancak şunu unutmayın: 8 kilometre, aşırı yoğun bir egzersizdir ve neredeyse koşmaya başlama noktasıdır, çünkü koşmanın yürümekten kolay geldiği bir safhadır. Ancak düzenli yürüyüşle daha çok kalori yakabilirsiniz, bunun yürüyüşe sarılın.
  Hızınızı sabitlemek için…
  Aynı hızla yürüyüşe devam edebilmek için, adımlarınızı saymak işe yarayabilecek bir hiledir. Dakikada 120 adım atarsanız, hızınız 4.8 km’lik, 135 adım atarsanız 6.4 km’lik (ki anca bu hızda gerçek anlamda kalori yakmaya başlayabilirsiniz), ve 150 adımda 7.2 ila 8 km arasında bir hıza ulaşırsınız. Ya da bu durumu formüle etmek gerekirse: 20 saniye boyunca attığınız adımları sayıp, bunu 3′le çarpın. Çıkan sonuç, dakikada attığınız adım sayısıdır.
  Hızlanmak için önerimiz:
  Vücut ağırlığınızı nereye ve nasıl yoğunlaştırıyorsanız, bunlara odaklanın. Dengeyi ne kadar iyi kurarsanız, o kadar da hızlı yürüyebilirsiniz. Dik durun ve ağırlığınızı ayağınız üzerindeki iki noktaya dağıtın. Birinci nokta, ayağınızın ön tarafında, baş ve ikinci parmakların birleştiği noktanın hemen altıdır. İkincisi de, topuklarınızın dış kısımlarıdır. Ağırlığınızı bu noktalara dağıttığınızda, tam anlamıyla dengedesiniz demektir. Yürürken de, bunu uygulamaya çalışın: Topuğunuzla basın ve ayak parmaklarınız üzerinde kavislenin.
  Hızlı yürüyüşün yararı
  Ne kadar hızlı yürürseniz, adımlarınız kısalır ve daha çok kalori yakarsınız. Uzun adımlar yerine, dakika başına daha uzun adımlar atmaya çalışın. Bacaklarınızı bu şekilde daha çok kullandıkça, onların daha da güçlendiğini hissedeceksiniz.
   
tempolu yürüyün konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Şehidime dik yürüyün!!!!

  Şehidime dik yürüyün!!!!

  Bitlis'te şehit düşen Asteğmen Uzun'un cenazesinde gözyaşları sel olurken şehit annesinin sözleri yürekleri dağladı.. Şehidin yanında dimdik yürüyelim Bitlis'te terör örgütünce araziye döşenen mayının patlaması sonucu şehit düşen Asteğmen Sertaç Uzun'un cenazesi, Elmadağ'da toprağa verildi. Uzun'un ailesinin Kemalpaşa mahallesindeki evinin önünde düzenlenen törene, ailesi ve yakınları...
 2. bol bol yürüyün

  bol bol yürüyün

  Yürüyüşün egzersizler arasında hiçbir özel alete ihtiyaç duyulmadan yapılan en sağlıklı ve kolay spor olduğunu belirten spor hekimleri, yürüyüşün faydalarını en üst seviyeye çekmek için her gün günde 30 dakikalık yürüyüş yapılmasını tavsiye ettiler. Kilo vermek isteyen kişilerin günde en az 1 saat; kalp, ciğer ve dolaşım sisteminin sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için ise günde en az 30...
 3. Rahat yürüyün:))

  Rahat yürüyün:))

  Ayaklarınıza bu babaetleden giyin rahat edin:Dyürüyüşe,alışverişe giderken ayaklarınız rahat etsin:)
 4. Yüksek Tansiyona Karşı Yürüyün !

  Yüksek Tansiyona Karşı Yürüyün !

  yüksek tansiyon yüksek tansiyon için ne yapılır Sizde veya çevrenizde son yılların sık görülen rahatsızlıklarından yüksek tansiyon varsa yürüyüş yapmanızı tavsiye ediyoruz melekler . Yapılan araştırmalar, stres, genetik faktörler gibi sebeplerle meydana çıkan yüksek tansiyon için bol bol yürüyüş yapmanın iyi sonuçlar verdiğini göstermiş. Aşağıda ki makalemiz yüksek tansiyon için ne yapılır...

Sayfayı Paylaş