1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Tenis Kortu Yüzeyleri

  Konu, 'Spor' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  tenis kortu maliyeti sert kort antuka kort
  Sert Kort (Hardcourt) ile Toprak Kort (Antuka ya da Clay Court) arasındaki farklar aşağıdaki gibi incelenebilir.

  Toprak Kort
  • Zemin esnek olduğu için kaslar açısından daha sağlıklıdır. Toplara kayarak da vurabileceğiniz için sakatlanma riskini azaltmaktadır.
  • Oyunu yavaşlatır. Sürtünme katsayısı 0.60 civarıdır. Hem performans hem de kulüp oyuncuları için zevkli ve çekişmeli oyunlara neden olur.
  • Karlılığı düşüktür. Kış aylarında don olan bölgelerde ve aşırı yağmurlarda kort kullanılamaz. Turnuva ağırlığı olmayacak ve sıcak bölgeler için daha uygundur.
  • Kuruluş maliyetleri hemen hemen aynıdır. Ancak toprak kortların bakım masrafları yüksektir. Devamlı sulanmaları ve çizgilerin yenilenmesi gerekmektedir. Bakımın iyi yapılmadığı takdirde ve kış aylarının devamında kortlar aşırı yumuşak kalarak, oyun kalitesini bozabilirler.
  Sert Kort
  • Eğer kaliteli malzeme kullanılırsa (kauçuklu ara katlar atılırsa) toprak kadar olmasa bile zemin esneklik kazanır. Turnuva oyuncuları gibi hergün saatlerce oynanmayacaksa, sert zemin sorun yaratmaz.
  • Oyun hızlıdır. Sürtünme 0.35 civarıdır. Oyun bazen sadece servis voleden ibarettir. Ancak çeşitli zemin uygulamaları ve kaplama malzemesinin kalitesinin arttırılmasıyla toprak kort yavaşlığına yaklaştırılmaktadır.
  • Yaz kış oynanabilir. Kortun su eğimi iyi verildiği takdirde bütün gün boyunca oynanabilir. Özel tenis kulüpleri için daha uygundur.
  • Bakım maliyetleri çok düşüktür. Haftada bir yıkanması yeterlidir. Turnuva standarlarının gerektirdiği altyapı ve standartlarda olduğu takdirde 7-8 yıl hiçbir bakım gerektirmez.

   
 2. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Tenis Kortu Yüzeyleri
  - Ankara gibi kışın don yapan şehirlerde toprak kortlar min. 4 ay kullanılamaz hale geliyor. Oysa toprak özelliğine yakın bu kortlar üstünden kar temizlendiğinde rahatlıkla kullanılabiliyor.

  - Yağmur sonrası alt yapısı özel olarak geçirgenli ve oluklu olduğu için yağmur suyu atılarak herhangi bir göllenme vb olmuyor. Ayrıca hafif yağmur altında bile oynanabiliyor. Kayma derdi de yok.

  - Zemin yumaşak ve isterseniz kayarak oynayabildiğiniz için özellikle bilekler, diz ve bele gelen baskı diğer kortlara göre çok daha az, üstelik uzun süreli oyunlarda kaslarınızda yorgunluk hissetmiyorsunuz. Özellikle veteran tenisinin yaygın olduğu kulüpler için yaşlı üyeleri çekmek için ideal.

  - Bu kortlarda top ve ayakkabıların eskimesi imkansız gibi. Orta ve uzun vadede aşırı top kullanan ve takım oyuncusu olan kulüplerde ekonomik olarak ciddi rakamlar yaratılabilir.

  - İşcilik ve bakım maliyeti ise sadece kortları oyun durumuna göre bir iki saatte bir file çekmekten ibaret. Sulama ise şart değil.

  Kaynak: Ali AYAZ
   
Tenis Kortu Yüzeyleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tenis Topu

  Tenis Topu

  Bir tenis topunu olası en uzak noktaya fırlatıyoruz. Top,hiç kimse yakalamamasına ve hiçbir yere çarpmamasına rağmen bize geri dönüyor. Topa başka herhangi bir madde de iliştirilmediğine göre bu nasıl olur. Hadi bilin bakalım...
 2. Tenis Kuralları

  Tenis Kuralları

  ayak tenisi kuralları kort tenisi oyun kuralları kort tenis kısaca tenis oyun kısaca Basitleştirilmiş Hali: Oyunun temel mantığı, topu raket kullanarak, çizgilerle sınırlanmış alan içine bir defa sekerek veya hiç yere değmeden rakip sahanın çizgilerle belirlenmiş alana rakibinin karşılayamayacağı şekilde atabilmektir. Servise kiminle başlanacağı para atışı veya raket çevirme yöntemiyle...
 3. Kedi Tenisi

  Kedi Tenisi

  Oyun klavyenin ok tuşlarıyla bilgisayara karşı oynanır.Soldaki siyah kedi size ait olup ortadaki fareyi arkanızdaki peynirlere yaklaştırmamanız gerekmektedir.Çok güzel ve zevkli bir oyun..Kolay gelsin... http://www.donpixel.com/extra/maustreiber/maustreiber_game.swf
 4. Masa Tenisi

  Masa Tenisi

  masa tenisi yapımı masa tenisi masası yapımı nedir vikipedi hakkında bilgi vikipedi Masa tenisi, 2 veya 4 oyuncunun birbirlerine topu ileri geri vurmasıyla oynanan bir oyundur. Tarihçesi Bu sporun salon tenisi adıyla bilinen en eski şekli 1880 li yıllarda Hindistan ve Güney Afrika'daki İngiliz ordu subayları tarafından oynanırdı. Puro kutularının kapaklarını raket, yuvarlatılmış şarap...
 5. Tenis

  Tenis

  Tenis, raketle iki kişi ya da iki kişilik iki takım arasında oynanan bir spordur. Oyuncular raketleri ile içi boş lastik topu ağ (net) üzerinden rakibinin sahasına (kort) atmaya çalışırlar. İngiltere'den 1800lerde ilk olarak oynanmaya başlayan oyun, öncelikle İngilizce konuşulan ülkelerde yayılmıştır. Tenis bugün bir olimpiyat sporu olup, her seviyeden, her yaştan ve her ülkeden oyuncusu...

Sayfayı Paylaş