1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Tenis Topuyla İlgili Herşey

  Konu, 'Spor' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  tenis topunda neden tüy vardır Tenis topları ne yazık ki özellikle ülkemizde tenisin en pahalı unsurlarından birisidir. Amerika'da 2 dolar (3,5 milyon TL) olan toplar bizde yaklaşık 10 ila 15 milyon TL sı arasında satılmaktadır. İyi seviye bir oyuncunun bir kutu 3 lü topla 2-3 saat oynayabildiğini düşünürsek top çok pahalıya geliyor.

  Havası gitmiş, patlak basket ve futbol topuyla nasıl oynayamazsanız havası az tenis topu ile de tenis oynanmaz. En önemli iki sakınca, biri patlak toplar vuruş anında gücü yutacağı için toplar içeri düşer, buna bağlı olarak kolunuzu savurmaya alışırsınız ve normal maça çıkıp standart bir topla oynadığınızda toplarınız dışarı gitmeye başlar. Hem oyun zevkiniz ve gerçek kapasiteniz çıkmaz, hem de top duygunuz aşırı savurganlıkla bozulur.

  Topların standartları 56-58 gram ağırlığındadır ve içerisinde 1.2 atmosfer basınç vardır. Bunu anlamak için topu parmaklarımızla avucumuzda sıkarak anlayabiliriz. Ayrıca patlak bir topu sesinden ve uçuş mesafesinden de hemen anlarsınız. Toplar vakumlu paketi açıldıktan sonra oynansın veya oynanmasın 2-3 ay içinde basınç özelliğini kaybeder. Oynanırsa hızlı ve sert oyundan dolayı raket ve zemin darbelerinden basıncı azalmaya başlar. Sadece basınç değil top kelleşmeye başlar, böylece hafifler ve uçuşu artar. Bu konudaki standart kurallar bölümünde var.

  Ancak basitçe anlamak için topu omuz yüksekliğinden yere bıraktığımızda belimize kadar zıplıyorsa ve üstündeki kumaş yeterli ise top kullanılabilir. Örneklersek TV de seyrettiğiniz maçlarda toplar her ilk 9 ve sonraki 11 oyunda bir özellikleri bozulduğu için değişmektedir.


  Bir topun üzerinde artık yazıları okunamayacak duruma geldiyse normal bir oyun oynamayacak durumdadır. Bu toplara patates denir. Ancak bir topu açıp bir kaç kere oynayıp iki üç ay beklerseniz yazıları ve tüyleri durduğu halde havası kaçar ve oynanmayacak hale gelir.
  Tenis topu nasıl test edilir. Bir kere top dünyaca tanınmış kabul görmüş firmaların olmalıdır. Bunlardan bazıları Dunlop, Slazenger, Prince, Wilson, Penn, Kennex, Tretorn, Nassau, Fischer başlıcalarıdır. Naylon torba içinde satılan topları kesinlikle almayınız. Bunlar standart değildir. Hem patlak (havası inik) hem de geometrileri bozuktur (eğri zıplarlar).

  Hemen belirtelim top alırken havası kaçmış olabilir. Marketlerde kutunun basınçlı olup olmadığını elinizle sıkıp anlayabilirsiniz. Ancak dikkatli olun! Top ithalatçıları bayat topları iade edemeyeceğine göre ya turnuvalara sponsor olup bağışlarlar ya da marketlerde 1 milyon TL ucuza sizlere... Ki çok uzun süre rafta beklemiş top vakumlu ve kapağı açılmamış olsa bile basınç özelliğini kaybetmiş olur. Yani standart zıplamasını yapmaz ve spin (falso yada burgu) almaz.

  Tenis 3 topla oynanır ve aynı havada ve ağırlıkta olması gerekir, usta oyuncular bu hassasiyeti anlarlar, usta olmak için iyi toplarla oynarsanız Sizinde tenisiniz ilerler. Lütfen Çin malı yamuk ve patlak topları zevkinizi bozmamak için satın almayınız.
  Bir mailde tenis sever bir dostumuz havası azalmış topların havasının standart haline getirilip getirilemeyeceğini soruyordu. Amerika'da bu tür cihazlar olduğunu tenis dergilerinde gördüm ama hiç kullanmadım. Bence yeni bir kutu top aldıysanız bunu açtıktan sonra 2 ay içinde kabak hale getirerek kullanılmaz hale getirmeniz en doğrusu. Ancak bir ipucu, Tretorn marka klasik toplar vakumsuz olarak havası inmeyecek şekilde yapılmışlardır. Bu topların sesleri biraz farklıdır.

  Bence uzun ara vermeden oynayacaksanız standart kullanmanız, çünkü tretorn toplar %20 civarında daha pahalı.

  Eski topları servis çalışmak için biriktirebilir (ama havası inince yine kötü), tenis okullarına verebilir (çünkü 6 yaş çocuklar havalı topu kontrol edemezler, ilk zamanlarını bu toplarla oynayabilirler), duvar çalışmak için birkaçını çantanızda taşıyabilirsiniz. Yada naylon poşetler içinde korta bir sürü yayarak tenisi katledebilirsiniz.

  Bazı topların üzerinde numaralar vardır. Bunun faydası 3-4 kortun yan yana olduğu yerlerde arada herhangi bir tel ayrım yoksa toplar diğer oynayanların topları ile birbirine karışmasın diye basılmıştır. Ancak kortlarda bazı uyanıklar bilerek veya bilmeyerek toplarınızı kendininmiş gibi oynar yada eski topunu sizinkiyle değiştirebilir!

  Topların rengi sarı yeşil karışımı fosforlu bir karışımdır. Bu renk gece ve gündüz ışık altında en iyi algılanabilen renk olması nedeni ile böyledir. Bir dönem kortlarda iki renkli, kırmızı ve fosforlu renkli toplar vardı. Galiba tenise sempatiyi sağlamak içindi. 30 yıl önce ise toplar beyazdı, hatta toprak kortta biraz oynanınca kiremit rengine dönerlerdi...

  Çocuk topları son senelerde çok işe yarıyor, bunlar hafif ve yumuşak. 6-8 yaş çocukların fizik olarak yetmedikleri bu dönemde çok işe yararlar. Hafif oldukları için yanlış zamanlamaları tolere edip raketin dönme etkisini azaltıyorlar. Hem de çok ve hızlı zıplamadıkları için pozisyon ve reaksiyon problemini yok ediyorlar. Üstelik şeker gibi rengarenkler.

  Topların kutularının üstünde sert, toprak veya tüm kortlar gibi ibareler vardır. Eğer sürekli sert (sert) kortta oynuyor iseniz üzerinde hard yazan toplar daha iyi olur, çünkü bu topların basıncı bir miktar daha düşük ve ağırdır. Böylece kontrolü daha kolay olur.

  Toprak topu

  Çocuğunuzu tenis okuluna yollayacak iseniz yeni top alıp masraf etmeyin, çünkü topları karışabilir yani kaybolur. Bunun yerine normal toplarını işaretleyerek (gazlı kalemlerle adını yazabilir) kaybolmasını engelleyebilir.

  Tenis topları 3lü satılır, çünkü fazla ortada dolaşan top konsantrasyon kaybına neden olur, puan esnasında oyundaki topun çarpıp puan kaybına ya da üstüne basıp sakatlanmanıza yol açabilir. Çok top gelişigüzel vuruşlar yapmanıza yukarda sıkça söylediğimiz kontrolsüzlüğe yol açar.

  Son zamanlarda bir de practice toplar çıktı, bunlar biraz daha dayanıklı ve ağır, ayrıca zannediyorum havaları Tretorn gibi, Büyük kovalarda satıldığı için çok az ekonomik.
  Zannediyorum topla ilgili oldukça kapsamlı bilgi verdim. Lütfen güzel toplarla zevkli ve kaliteli oyunlar oynayın. Benim tavsiyem Dunlop teneke kutu toplar. Bu toplar gerçekten dayanıklı, sesleri ve uçuşları mükemmel..

  Ali AYAZ


   
 2. begi_begi

  begi_begi Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  22 Ocak 2010
  Mesajlar:
  80
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  paylaşım için teşekkürler
   
Tenis Topuyla İlgili Herşey konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tenis Topu

  Tenis Topu

  Bir tenis topunu olası en uzak noktaya fırlatıyoruz. Top,hiç kimse yakalamamasına ve hiçbir yere çarpmamasına rağmen bize geri dönüyor. Topa başka herhangi bir madde de iliştirilmediğine göre bu nasıl olur. Hadi bilin bakalım...
 2. YaLnızLıkLa İLgiLi Herşey

  YaLnızLıkLa İLgiLi Herşey

  yalnızlıkla ilgili denemeler yalnızlıkla ilgili güzel sözler yazılar sözler hikayeler Bir Gün...!>
 3. Saç Bakımıyla İlgili Herşey

  Saç Bakımıyla İlgili Herşey

  Şaçlarımız biz kadınlar için çok önemlidir. Hepimiz ışıl ışıl olan bakımlı görünen saçlara sahip olmak isteriz çünkü bakımlı görünen saçlar bir kadının güzelliğini ortaya çıkaran en önemli etkendir... Peki ama saç bakımıyla ilgili olarak neler biliyoruz? İşte size özel saç bakımı ile ilgili öneriler ve bilmek istediğiniz herşey :tik: Önce Doğru Beslenme; Saçlarınızın donuk ve cansız...
 4. Sushi İle ilgili Herşey

  Sushi İle ilgili Herşey

  sushi malzemeleri suşi malzemeleri nori nerede satılır yemek çubukları nerede satılır sushi bulunur Öncelikle netleştirmek gereken nokta: Çoğu kişi Sushi nin çiğ balık ya da çiğ deniz ürünlerinden oluşan bir yemek türü olduğunu düşünüyor. Bu kısmen yanlış; Sushi, çeşitli sebze ve deniz ürünlerinin (çiğ yada pişmiş olarak) özel bir tarifle yapılmış pirinç ve kurutulmuş yosun (nori) ile...
 5. Tenis

  Tenis

  Tenis, raketle iki kişi ya da iki kişilik iki takım arasında oynanan bir spordur. Oyuncular raketleri ile içi boş lastik topu ağ (net) üzerinden rakibinin sahasına (kort) atmaya çalışırlar. İngiltere'den 1800lerde ilk olarak oynanmaya başlayan oyun, öncelikle İngilizce konuşulan ülkelerde yayılmıştır. Tenis bugün bir olimpiyat sporu olup, her seviyeden, her yaştan ve her ülkeden oyuncusu...

Sayfayı Paylaş