Teoman “SÖZ MÜZİK TEOMAN” 1. Bölüm

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
teoman_rop.jpg

PROJE YAPIM AŞAMASINDA SIK SIK ŞEKİL DEĞİŞTİRDİ VE SON OLARAK, TEOMAN ŞARKILARININ, BAŞKA SANATÇILAR TARAFINDAN YORUMLANDIĞI BİR ALBÜM OLDU ÇIKTI.. BİZE BU FARKLILAŞMANIN ANA HATLARINDAN BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ ?

Projenin başlangıç noktası aslında şimdiki halinden oldukça farklı. Plak şirketi bana şöyle bir öneri ile geldi, bir düet albümü yapmamın güzel olabileceğini söyledi. Ben de hemen kabul ettim. Düet albüm olacaktı ama hem eski hem de yeni parçalarım olacaktı. Sanatçı arkadaşlarıma sen şu şarkıyı, sen bu şarkıyı yap dediğimde baktım ki bana ihtiyaç duymadan çok daha güzel yapıyorlar ve çok daha güzel oluyor şarkılar, o zaman projeyi değiştirmek gerekti. Ben de sadece düet albüm fikri olduğu için o projenin içerisinde yer almak istemedim. Böylece sadece düet albüm fikrinin üzeri çizilmiş oldu. Farklı zamanlarda “Söz Müzik Teoman” adında iki albüm çıkarma kararı aldık. Mayıs ayında da ikincisi çıkacak.

FARKLI TÜRLERDEKİ SANATÇILARIN, ELBETTEKİ TEOMAN’DAN ÇOK FARKLI YORUMLARINI DİNLİYORUZ ALBÜMDE. EN FARKLI BULDUĞUNUZ YORUM HANGİSİ OLDU KAYITLARDA ?

Aslında ben bir yelpaze yapmaya çalıştım. Şarkılarımı birer kumaş olarak görmeye ve gidebilecekleri yerlere kadar götürmeye çalıştım ama aynı zamanda da kişisel zevklerimden vazgeçmedim. Benim müzik türleri içerisinde kıyaslama yapmak gibi bir düşüncem yok. Bence her müzik türü güzel. Hiçbiri birbirinden üstün ya da daha iyi değil. Mesela benim bir şarkımı bir arabeskçi alıp tamamen başka bir formata götürürse bu benim hoşuma gider. Benim gidemeyeceğim alandan şarkım yürüyecek diye mutlu olurum. Yani garipseme olmadı bende. Zaten kendi müzikal zevkime göre de seçtim ve sevdiğim isimler ile çalıştım. Beklediğim gibi oldu, güzel oldu.

İKİNCİ ALBÜMDEN BAHSEDELİM BİRAZ, ONDA İLKİNDEN FARKLI BİR ŞEYLER OLACAK MI?

İkinci albümde daha eksantrik şeyler var. Örneğin “İki Yabancı”yı Cem Adrian söylüyor. Hem kadın bölümü hem erkek bölümünü o seslendiriyor. Bence güzel olan şarkıları baştan yaratmak. Yoksa sanatçıyı değiştirmiş gibi oluruz Teoman gibi okurlarsa. Sanatçılar sadece şarkılarımı benimsesinler istedim. Aranjmanlara dahi karışmadım. Eğer yapılan şarkılarda kendime yer bulabilirsem, düet veya geri vokal yapmak istedim. Onlar en iyi şekilde konumlansınlar, bana yer olmasa da olurdu.

KAYIT AŞAMASI ZAHMETLİ OLMALI, AYRI AYRI STÜDYOLARDA MI OLDU PEKİ...

Genelde benim stüdyomda bitirildi kayıtlar. Bir çok sanatçı söyleyeceği şarkıyı kendisi seçti. Onlara bu proje ile gittiğimizde, çok farklı tepkiler almadık. Çok kolay oldu aslında. Hadi ben de söyleyeyim diyen arkadaşlarımız oldu aslında. Hatta ben isterim ki diğer arkadaşlarım da böyle bir proje çıkarsınlar ki biz kendi dönemimizden bir çok şey bırakmış olalım.

Geri