Etiketler:
 1. kördügüm

  kördügüm Tatlı ve Çalışkan Melek Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2007
  Mesajlar:
  2.664
  Beğenilen Mesajlar:
  11
  Ödül Puanları:
  0

  Terör haberlerinden çocukları uzak tutun

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında kördügüm tarafından paylaşıldı.

  Terör haberlerinden çocukları uzak tutun

  Terör olaylarının geldiği bu noktada anne ve babalar kaygı içindeler. Bazı psikoloji profesyonelleri 'şiddet öğreten terör haberleri ve çocuklara asker elbisesi giydirilmesi sakıncalıdır' diyorlar ne yapalım sorusunu soruyorlar.

  Terör olaylarının geldiği bu noktada anne ve babalar kaygı içindeler. Bazı psikoloji profesyonelleri 'şiddet öğreten terör haberleri ve çocuklara asker elbisesi giydirilmesi sakıncalıdır' diyorlar ne yapalım sorusunu soruyorlar. Bu konuda kamuoyunu aydınlatma ihtiyacı hissettik.
  Yaşanan terör olayları Psikolojik dinamikler açısından doğal afetler gibi travma olarak değerlendirilmelidir. Burada önemli bilgi çocuğun ergenlik öncesinde olup olmamasıdır.
  Ergenlik öncesinde çocuğu travmadan uzak tutmak daha tehlikelidir. Travmanın kendisinden çok çocuk için belirsizlik daha sakıncalıdır. Ailenin doğru ve güven verici tutumu çocuğu rahatlatmak için yeterlidir.
  Ergenlik dönemi ve sonrası arkadaşlar daha belirgin rol oynar. Çocuğunun arkadaşlarını bilmeyen ailelerde gençler daha çok risk altındadır. Çeteleşme yaşı olan gençlik döneminde gençler rahatlıkla milliyetçiliği idealize eden yasadışı yapılanmalara katılabilirler. Çocuklarımızı karakollardan toplamak durumunda kalabiliriz.

  Çözüm olarak ailelere şunları öneriyoruz. Birincisi; yanlışı ve doğruyu konuşmak için bu olaylar bir fırsattır. İkincisi; her fırsatta kendi kültürel ve milli değerlerimizi aktarmak şansıdır. Eğer soru soran bir çocuk varsa daha büyük fırsat olarak değerlendirmek gerekir. Üçüncüsü; Çocuğun veya gencin anlayacağı bir şekilde "Ortak tarih bilinci ve ortak toplumsal idealler" aktarılabilir. Onun gelişen ruhunu incitmeden bu mümkündür. Şöyle söylenebilir "Evladım tarihi bilmeden coğrafyayı koruyamayız. Geçmişimizde benzer olaylar olmuş eğer milli birliğimiz sağlanmışsa asker ve sivil herkes kendi menfaatinden önce ülke çıkarını gözetmişse bu olaylar hep lehimize gelişmiştir. Osmanlı'da 1402 Ankara savaşı ve Cumhuriyetin kuruluşu buna örnektir.
  O dönemde de farklı sesler vardı ama bu farklılık zarar vermedi kesinlikle karamsar olmayalım. Yeni şehitler olmaması için diplomasi önemlidir. Diplomasi biterse güçlü bir ordumuz var gerekeni yapar". Şöyle bir şaka ile de heyecanını anladığımızı hissettirebiliriz "Belki dağlarda terörist peşine koşmak yerine Musul'u almış bir devlet olarak masa başında terörü bitirebiliriz"
  Gençlerin ümidini çalmadan ama onları sadece egoları için değil toplum içinde bir şey yapmayı öğretme fırsatı olarak bu günleri kullanalım.

  Saygılarımla
  Nevzat Tarhan


  Memory Center


   
Terör haberlerinden çocukları uzak tutun konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuğunuzu küçük cisimlerden uzak tutun

  Çocuğunuzu küçük cisimlerden uzak tutun

  Acıbadem Bursa Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Arif Gürpınar, yaptığı yazılı açıklamada, küçük yaştaki çocukların merak ettikleri cisimleri ağızlarına götürme eğilimlerinin olduğunu ve bu cisimleri öğütecek azı dişlerinin olmamasının, yabancı cismin akciğerlere kaçma riskini artırdığını belirtti. Akciğerde yabancı cisimlerin görülme sıklığının yaşa göre değiştiğini, 4 yaşından...
 2. WİRELESSi çocuklarınızdan uzak tutun

  WİRELESSi çocuklarınızdan uzak tutun

  Meleklerim WİRELESSi çocuklarınızdan uzak tutun. Hemen hemen her evde mevcuttur, ama faydasindan cok zarari var(mis) buyrun... Araştırmalar Kablosuz internet erişiminin (wireless) şehirlerde kanser riski oluşturduğu öne sürerken, Türk uzmanlar da çocukların bu sistemden uzak tutulmasını öneriyor.. İngiliz Independent gazetesinde yer alan habere göre kablosuz internet (wi-fi)...
 3. çocukları temizlik malzemelerinden uzak tutun

  çocukları temizlik malzemelerinden uzak tutun

  temizlik malzemelerinde kullanılan asitler temizlik malzemelerindeki asit ve bazlar Çamaşır suyu, tuz ruhu, kezzap gibi evde kullanılan temizlik maddelerinin çocuklar için büyük tehlike oluşturduğunu biliyor muydunuz? Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Cerrahisi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burhan Aksu, evlerde kullanılan çamaşır suyu (sodyum hidroksit),...
 4. Çocukları bu yiyeceklerden ve içeceklerden uzak tutun

  Çocukları bu yiyeceklerden ve içeceklerden uzak tutun

  çocuklarda beslenme bebeklerde beslenme zararlı yiyecekler zararlı içecekler hakkında bilgiler burada arkadaşlar. Anne - baba olmak zor ve büyük bir sorumluluktur. Çocuk doğurmak kolay ama ya çocuk büyütmek? Yarınlarımızı teslim edeceğimiz, ailemizin büyümesini sağlayacak çocuklarımız... Çocuk bakımı ve bebek bakımı hakkında sizlere bir çok konumuzda öneri ve fikirlerde bulunmuştuk. Şimdi ise...
 5. Çocuklarınızı 1 Yaşına Kadar Tuzdan Uzak Tutun

  Çocuklarınızı 1 Yaşına Kadar Tuzdan Uzak Tutun

  çocuğuma tuz zararlımı,tuz sağlığa zararlımı,çocuğuma tuz neden zararlı,tuzun zararları,uz yemek neden sakıncalı,tuzun zararları hakkında bilgiler Çocuğunuz yüksek tansiyonla erken tanışabilir. Ebeveynlerin yaptıkları en önemli hatalardan biri, hiç kuşkusuz çocuklarına tuzlu besinler yedirmek oluyor. Maalesef Türkiye’de çocukların çoğunun, tavsiye edilen günlük miktarın 2 katı kadar tuz...

Sayfayı Paylaş