1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.130
  Beğenilen Mesajlar:
  1.157
  Ödül Puanları:
  113

  ters rahim

  Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  rahimdönmesi rahim dönmesi rahmin ters dönmesi rahimde dönme ters rahim resmi Rahim, yani gebelik esnasında bebeğin içinde büyüdüğü ve gebe olunmayan dönemlerde içinde barındırdığı rahim iç tabakası sayesinde düzenli olarak adet kanaması görülmesini sağlayan yapı, idrar torbasının üzerine yaslanmış olarak durur. Rahimi yerinde tutan bağların desteği sayesinde gerçekleşen bu konum üreme sağlığı açısından hiçbir sorunla karşılaşmamış ve hiçbir şikayeti olmayan 10 kadından birinde farklıdır ve rahim idrar torbasıyla temas halinde olmak yerine arkaya doğru yer değiştirmiştir. Tam anlamıyla ters duran bir rahim arkada bulunan kalın bağırsağın son kısmı ile yakın temas halinde bulunur.

  Kadın Anatomisi

  Rahim Neden Ters Durur?

  Rutin bir jinekolojik muayene esnasında doktor bir kadına "rahiminin ters durduğunu" söylediğinde genellikle bu durum için bir açıklamada bulunur. Çoğu durumda yapılan açıklama "bu durumun normal olduğu ve bazı kadınlarda hiçbir sorun yaratmadan olabileceği" şeklindedir. Böyle bir açıklama sonrasında kadının bu nedenle bir endişe duyması için hiçbir neden yoktur.


  Bazı durumlarda ise yapılan muayene ve diğer bazı incelemelerle rahimin ters durmasına neden olabilecek bir açıklama bulunabilir:
  Özellikle birden fazla doğum yapmış olan kadınlarda ve yine menopozda olan kadınlarda rahimi önde tutan bağlar gevşeyerek rahimin arkaya doğru yer değiştirmesine ve ters durmasına neden olabilir. Bu, tedavi gerektiren bir durum değildir.

  Bazı durumlarda ise rahimin ters durmasına neden olan olay daha önceden geçirilmiş karın içi ameliyatlar, pelvik enfeksiyonlar veya endometriyozis hastalığına bağlı olarak oluşan organlar arası yapışıklıkların rahimi arkaya çekmesidir. Başka bir belirtiye neden olmadığı sürece bu durumlarda da tedavi gerekli değildir.

  Ender görülen diğer bir neden ise genital bölgede yumurtalıklardan veya rahimden kaynaklanan bir kitlenin rahimi arkaya doğru ittirmesidir. Bu tür durumlar genellikle kitlenin ameliyatla çıkarılmasını gerektirir.

  Rahimin Ters Durması Hangi Şikayetlere Neden Olur?

  Rahimin ters durması çoğu durumda başka bir nedenle yapılan jinekolojik değerlendirmede tesadüfen saptanan bir durumdur ve bir soruna yol açmaz. Çok ender durumlarda rahimin ters durması kadının ilişki esnasında ağrı duymasına veya adet sancılarının şiddetli olmasına neden olabilir.

  Rahimin ters durması bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıktığında bu hastalığa bağlı belirti ve bulgular genellikle mevcuttur ve bu belirti ve bulgular altta yatan hastalığın ortaya çıkarılmasında doktor için önemli verilerdir.

  Rahimin Ters Durması Tedavi Edilmesi Gereken Bir Durum mudur?

  Kadında bir şikayete neden olmadığı sürece bu durumun tedavi edilmesi gereksizdir.

  Rahimin ters durması beraberinde başka bir hastalık olmadığı sürece gebe kalmayı engelleyen bir durum olarak görülmemektedir.

  Rahimi ters duran bir kadın gebe kaldığında çoğu durumda ilerleyen gebelik haftasıyla birlikte rahim bulunduğu yerden kalkarak öne doğru hareket eder ve gebelik seyrince herhangi bir normaldışı durum ortaya çıkmaz.   
ters rahim konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Rahim ters dönmesi

  Rahim ters dönmesi

  rahimin ters dönmesi rahim dönmesi rahmin ters Herhangi bir neden ile yapılan jinekolojik muayene sonrası doktor tarafından rahmin ters durduğunun söylemesi kadınlarda büyük şaşkınlık yaratır. Kısa bir süre sonra ise şaşkınlık yerini endişe ve korkuya bırakır. Acaba bu durum ileride sorun yaratacak mıdır ya da rahim tersken hamile kalınabilir mi? RAHİMİN TERS OLMASI NEDİR? Halk arasında...
 2. Rahimin Ters (arkaya Dönük) Durmasi

  Rahimin Ters (arkaya Dönük) Durmasi

  rahimin arkaya dönük olması rahmin arkaya dönük olması rahmin içe içe rahim arkada Rahim, yani gebelik esnasında bebeğin içinde büyüdüğü ve gebe olunmayan dönemlerde içinde barındırdığı rahim iç tabakası sayesinde düzenli olarak adet kanaması görülmesini sağlayan yapı, idrar torbasının üzerine yaslanmış olarak durur. Rahimi yerinde tutan bağların desteği sayesinde gerçekleşen bu konum üreme...
 3. Tersine Dünya

  Tersine Dünya

  Ya meleklerim hiç dünyanın tersine döndüğünü düşündünüz mü .Düşünmüş ve uygulamışlar bakın bakın nasıl olmuş :) Taş fırın kadını budur... Kabus gibi yaa :) Kedi fare oyununa bi de bu gözle bakalım :) Yem olmak nasıl bir duyguymuş :) Şu saatten sonra dondurmalara haksızlık yapmayalım :D Sevdiğim bi şeydir ama ,aması var :D...
 4. Ters duran bir rahmin belirtileri nelerdir?

  Ters duran bir rahmin belirtileri nelerdir?

  Rahim karın boşluğunda yer alan ve dik bir şekilde duran organdır. Rahmin şekli ters bir armuta da benzetilebilir. Rahim, ön mesaneye doğru eğik bir pozisyonda durmaktadır. Fakat bazı kadınlarda rahim arkaya doğru ve yatık pozisyonda yer alır. Bu duruma retrovert uterus yani rahim dönmesi veya ters rahim denir. Bir kız bebek doğduğu andan itibaren rahmi belirli bir pozisyondadır ve bu...
 5. Ters rahim nedir ? Ters rahimle gebe kalmak mümkünmüdür ?

  Ters rahim nedir ? Ters rahimle gebe kalmak mümkünmüdür ?

  Rahim hamilelik süresince , bebeğin yerleşip ,büyüdüğü geliştiği daha sonra bebeğin doğumunu sağlayan , ters armut görünümünde olan bir ogandır. Rahmin uzunluğu doğum yapmayan kadınlarda 6 cm uzunluğun da 4 cm genişliğindedir. Yaklaşık olarak ta 40-50 gram ağrılığındadır. Doğum yapan kadınlarda rahim biraz daha uzun ve geniştir. 6.5 cm uzunluk / 5 cm genişlik / 70 gram ağırlıktadır. Rahim...

Sayfayı Paylaş