Tesbih nasıl çekilir

M

Misafir

Forum Okuru
Tesbih nasıl çekilir
tesbih nasıl çekilir tesbih nasıl çekilir resimli
tesbih nasıl, çekilir, yapılır, sallanır, dizilir, bağlanır, resimli, merak ettiğiniz tüm bilgileri burada arkadaşlar


Kimi zaman namaz sonrasıu çekeriz, kimi zaman dilek diler çekeriz, kimi zamanda ruhen huzur bulmak- ferahlamak için çekeriz. Peki tesbih nasıl yapılır ve nasıl çekilir?
Sevgili Melek'ler, bu makalemizde tesbih hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri, sizlerle paylaşıyoruz:)
396484d7e1f2bb8d03.jpgBoncukTesbih nasil cekilir, tesbih neden cekilir,namaz tesbihi nasıl çekilir,namazda Zikir kemikTesbih nasil cekilir, tesbih neden cekilir,namaz tesbihi nasıl çekilir,namazda Zikir taş gibi küçük parçaların bir ipe dizilmesi insanlık tarihi kadar eskidir. İlk insanlar avladıkları avın parçalarını ip benzeri şeylere dizerTesbih nasil cekilir, tesbih neden cekilir,namaz tesbihi nasıl çekilir,namazda Zikir bir sonraki avda başarı getirmesi için üzerlerine takarlardı. Daha sonraları bu tip takılar kötülüklerden ve düşmanlardan koruması için savaşlarda da takılmaya başlandı. Bugün bile bazı taşların özel uğurlar getirdiklerine inananlar vardır.

Boncukların dini amaçla ve duaları saymada kullanılmasına ilk olarak Hindistan'daTesbih nasil cekilir, tesbih neden cekilir,namaz tesbihi nasıl çekilir,namazda Zikir Hindu inanışında rastlanıyor. Tespihin ataları Hindistan'dan doğuyaTesbih nasil cekilir, tesbih neden cekilir,namaz tesbihi nasıl çekilir,namazda Zikir sonra Ortadoğu'yaTesbih nasil cekilir, tesbih neden cekilir,namaz tesbihi nasıl çekilir,namazda Zikir en sonunda da Avrupa'ya yayılıyor. Tespihin kullanış amacı MüslümanlıkTesbih nasil cekilir, tesbih neden cekilir,namaz tesbihi nasıl çekilir,namazda Zikir Hıristiyanlık (Katolik)Tesbih nasil cekilir, tesbih neden cekilir,namaz tesbihi nasıl çekilir,namazda Zikir Hinduizm ve Budizm'de aynı olup hepsinde de duaları ve dualar arası bölümleri saymada kullanılır.

Tespihin İslam dünyasında ne zamandan beri kullanıldığı kesin olarak belli değildir. Hz. Muhammed'in tespih taşıdığına dair bir kayıt yoktur. Hatta belki Osman GaziTesbih nasil cekilir, tesbih neden cekilir,namaz tesbihi nasıl çekilir,namazda Zikir belki de Fatih Sultan Mehmet'de tespih kullanmadılar. Arşivlerde tespih ile ilgili bilgilere ancak 16. yüzyılın sonlarına doğru rastlanmaktadır.

Ne var kiTesbih nasil cekilir, tesbih neden cekilir,namaz tesbihi nasıl çekilir,namazda Zikir Hz. Muhammed zamanında namaz ve dua sırasında hurma çekirdeği veya çakıl taşı kullanıldığı bazı hadislerden anlaşılmaktadır. İslam'da Peygamber'in namaz kılarken sünneti olan 'SübhanallahTesbih nasil cekilir, tesbih neden cekilir,namaz tesbihi nasıl çekilir,namazda Zikir Elhamdülillah ve Allahüekber' kelimelerini 33'er defa tekrarlamanın hangi tarihte başlayıpTesbih nasil cekilir, tesbih neden cekilir,namaz tesbihi nasıl çekilir,namazda Zikir yayıldığı da bilinmiyor.

Yüce Yaratıcı'ya 99 ayrı isim veren İslami anlayışTesbih nasil cekilir, tesbih neden cekilir,namaz tesbihi nasıl çekilir,namazda Zikir onu anarkenTesbih nasil cekilir, tesbih neden cekilir,namaz tesbihi nasıl çekilir,namazda Zikir her isim için bir işaret olmak üzere ipe dizdiği bu 99 taneli şeye de 'tespih' adını vermiştir. Çeşitli malzemelerden yapılan tespihteki tane sayısı 33Tesbih nasil cekilir, tesbih neden cekilir,namaz tesbihi nasıl çekilir,namazda Zikir 99Tesbih nasil cekilir, tesbih neden cekilir,namaz tesbihi nasıl çekilir,namazda Zikir 500 veya 1000 olabilir.

500 ve 1000'lik tespihler daha ziyade tekkeler ve dergahlarda zikr için kullanılırlardı. Tekke şeyhleriTesbih nasil cekilir, tesbih neden cekilir,namaz tesbihi nasıl çekilir,namazda Zikir hastaları veya bir muradı olanlarıTesbih nasil cekilir, tesbih neden cekilir,namaz tesbihi nasıl çekilir,namazda Zikir iyileşmeleri veya muratlarının olması için bu tespihlerin içinden geçirirlerdi.

Tespih çekmekTesbih nasil cekilir, tesbih neden cekilir,namaz tesbihi nasıl çekilir,namazda Zikir tespih tanelerini birer birer işaret parmağı ile baş parmak arasından geçirmektir. Ancak günümüzde tespihi bir oyuncak veya el alışkanlığı olarak kullananlaraTesbih nasil cekilir, tesbih neden cekilir,namaz tesbihi nasıl çekilir,namazda Zikir sallayarak veya çeşitli figürler meydana getirerek dolaşanlaraTesbih nasil cekilir, tesbih neden cekilir,namaz tesbihi nasıl çekilir,namazda Zikir hatta tuttukları futbol takımının renklerine göre yapılmış tespihleri çekenlere sıkça rastlanmaktadır.

Aslında tespih çekmek din adamlarına özgü bir davranışmış gibi algılanır ama halk arasında da neredeyse bir alışkanlık haline gelmiştir. Tespih çekmenin daha çok kırsal kesimlerde yaygın olmasının nedeninin tespihin boş elleri meşgul edebilme özelliği olduğu ileri sürülüyor. Sıcak aylan tarımsal çalışma ile geçirenTesbih nasil cekilir, tesbih neden cekilir,namaz tesbihi nasıl çekilir,namazda Zikir sürekli ellerini kullanmaya alışmış kişilerin kış aylarında bu boşluğu tespihle doldurduklarına inanılıyor.

Günümüz biliminin tespih çekme alışkanlığına bakış açısı biraz değişik. Bilim insanlarıTesbih nasil cekilir, tesbih neden cekilir,namaz tesbihi nasıl çekilir,namazda Zikir beynimizinTesbih nasil cekilir, tesbih neden cekilir,namaz tesbihi nasıl çekilir,namazda Zikir çalışma yaşamının güçlükleriyleTesbih nasil cekilir, tesbih neden cekilir,namaz tesbihi nasıl çekilir,namazda Zikir sorunlarTesbih nasil cekilir, tesbih neden cekilir,namaz tesbihi nasıl çekilir,namazda Zikir endişeler ve korkularla sürekli baskı altında tutulduğunuTesbih nasil cekilir, tesbih neden cekilir,namaz tesbihi nasıl çekilir,namazda Zikir bunun sonucunda sinir hücrelerinin aşırı yorulup yıprandığını ve beynimizi rahatlatmakTesbih nasil cekilir, tesbih neden cekilir,namaz tesbihi nasıl çekilir,namazda Zikir onu özgür bırakmakTesbih nasil cekilir, tesbih neden cekilir,namaz tesbihi nasıl çekilir,namazda Zikir dikkatimizi başka tarafa yöneltmek için tespih çekmenin çok etkili ve faydalı olduğunu söylüyorlar.
 

Benzer İçerikler

Üst