1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Theodor Adorno

  Konu, 'Biyografi' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Theodor Adorno

  Theodor Ludwig Wiesengrund-Adorno,(1903-1969).Alman filozof, Sosyolog, Müzikolog ve Komponist.Frankfurt okulu'nun ve Eleştirel teori'nin öncülerindendir.Yoğun teorik birikimi ve yaratıcılığı ile okulun önde gelen isimleri arasinda yer almış, her zaman düşüncenin eleştirelliğinin katıksız bir savunucusu olarak çalışmalarını sürdürmüştür.Felsefe ve sosyal disiplinleri bir arada değerlendirerek müzikten gündelik yaşama, ahlaki sorunlardan tahakküm ilişkilerine kadar geniş bir alanda Modern kavram ve kategorileri ve onlara dayalı genel anlayışları sorunsallaştırmıştır.

  Adorno, Frankfurt'ta müzik ve felsefe eğitimi gördü.Sonraki düşüncelerinin oluşumunda György Lukacs, Ernst Bloch, Walter Benjamin, besteci Arnold Schönberg ve Max Horkheimer'ın etkisi olduğu söylenebilr.1930 yılların başında Toplumsal Araştırmalar Enstitüsü'ne katıldı.Nazi iktidarıyla birlikte ABD'ye göç etti.Çalışmalarını orada da sürdürdü.

  Başlıca çalışmalari şöyledir: Aydınlanmanın Diyalektiği, 1947 yılında Horkheimer ile birlikte yapılan ortak çalışmanın ürünüdür. Modern Müziğin Felsefesi (1949). Otoriter Kişilik , Adorno yönetiminde bir çalışma grubu tarafından 1950'de hazırlanmıştır. Negatif Diyalektik 1960'da ve Estetik Teorisi 1970'de yayınlanmıştır.


  Adorno'nun kişisel çalışması, Okul'un genel yönlelimlerinin çok ötesine gider bir bakıma, çünkü Adorno bir anlamda eleştirel teorinin kendi sınırlarına ulaştığı noktada çalışmasını sürdürür ve kendine özgü yöntemini bu çalışmarla geliştirir.Horkheimer ile birlikte yaptığı çalışmların yani sıra, kendi kişisel çalışmlarının derinliği ve iceriğinden söylem yapısına kadar taşıdığı özgüllüğü dikkat çekicidir.Onun kisisel basyapıtı olan Minima Moralia bu bakımdan özel bir yere sahiptir.Kendi yöntemini ve anlayışını derinlikli ve ilginç bir şekilde ortaya koyar bu kitap.Adorno, her zaman, düsüncenin kendi icine kapanma egilimine karşı israrla direnir.O, bir anlamda her tür despotizmin ve tahakküm ilişkisinin kaynağını ve kökenini düşünme imkanının sınırlandırıldığı ve ketlendigi yerlerde görür.
  alıntı


   

Sayfayı Paylaş