1. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany

  Tıp literatürüne girecek tedavi

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

  Ölen hastasının eşi Tayfun Erkenkalkar tarafından 27 Aralık’ta tabancayla vurulan Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Dahiliye Kliniği Şefi Doç. Dr. Necati Yenice, dün taburcu oldu. Aylardır tedavisini takip eden ekibiyle basın mensuplarının karşısına çıkan Doç. Dr. Yenice, "Bu bir tıp mucizesi" dedi.
  TAYFUN Erkenkalkar, 27 Aralık 2007’de kolon kanserine yakalanan eşinin ölümünden sorumlu tuttuğu 50 yaşındaki Doç. Dr. Necati Yenice’ye geçen 27 Aralık günü, hastane bahçesinde kurşun yağdırdı. Erkenkalkar, kaçarak gittiği dayısının evinde intihar ederken, Doç. Dr. Yenice, 0 tansiyonla ameliyathaneye getirildiğinde kalbi durmuştu. Karın bölgesine kurşun isabet eden Doç. Dr. Yenice’nin karaciğer, dalak ve böbreğinde hasar vardı. Boyun bölgesinden giren ve yüzün ön tarafından çıkan kurşunun yanı sıra damarlarında da hasar vardı.

  12 ağır operasyon

  Doç. Dr. Yenice’nin ekibi, "Beyinde hasar olmaması bizi umutlandırıyor" diyerek tedaviye başladı. İlk 24 saatte 12 ağır operasyon geçirdi. Dalak ve bir böbreği ile pankreasının bir bölümü alındı. 33 şişe kan, 19 şişe plazma, 13 şişe trombosit verildi. Doç. Dr. Yenice, dün 132 günlük tedavinin ardından, meslektaşlarıyla basının karşısına çıkarak, şunları anlattı:

  Ekibin büyük başarısı

  "Aklınıza gelebilecek her türlü komplikasyon gelişti. Solunum yetmezliği oluştu. Çeşmeden su akar gibi kan fışkırıyormuş. Bu çok büyük bir operasyon. Ama bu ekibin özverili çalışması sayesinde Tanrı’nın izniyle bugün aranızdayım. Sağlık durumum son derece iyi. Bu bir tıp mucizesi. Herhalde literatürde bunun bir benzeri yok. Bu Okmeydanı’nın büyük bir başarısıdır. Şu anda fizik tedavi ve rehabilitasyon devam ediyor. Hem hastanede hem kendim evimde yapıyorum. Allah’ın izniyle görevimin başına döneceğim. Kalıcı bir rahatsızlığım yok. Bakın kolum hareket ediyor, ayağımda ilk günden itibaren çalışmaya başladı. Sol kolumdaki yavaşlık da zamanla geçecek."

  Tüm tahliller fevkalade iyi

  Doç. Dr. Yenice’nin çok hızlı iyileştiğini belirten Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Hayri Özgüzel ise şunları söyledi: "Tüm tahlil sonuçları fevkalade güzel durumda. Bağımsız gezinebilir duruma geldi. Bacak tamamen faaliyet görüyor. Bir ay içinde daha da iyi olacak. Evine giderken, dışarıya çıktığında otomobile binebilmesi için hekimler eşliğinde otomobile inip binme eğitimi verildi. Böyle ağır hastaların eklem dokularında kireç birikmesi görülür. Hocamızın da dirseğinde var. Son bir ayda rehabilitasyona ağırlık verdik. Ama Necati Hoca’mız çok hızlı gelişme gösterdi. Normal hastalarda iki üç ayda beklediğimiz gelişme Necati hocada bir ayda sağlandı."

  Hekimlere karşı toplum önyargılı

  Doç. Dr. Necati Yenice, kendisine yapılan saldırıyla ilgili olarak da şunları söyledi: "Enteresan, hiçbir şey hissetmiyorum. Kimseye kızgın değilim. Yaşandı, geldi, geçti. Binlerce insan tedavi ediyoruz, bir tanesi bu şekilde yaşandı. Malum şahıs da intihar etti. Düzgün bir ruh sağlığına sahip olmadığının bir kanıtı. Yani hastaya kızgın olmak gibi bir durum söz konusu değil. Bugüne kadar hiçbir hastama kızgınlık duymadım. Görevimin başına döndüğümde de inşallah böyle bir şey yaşamam ama bu bir kısmet. Alınyazımızda varsa olur, ama inşallah olmaz. Genelde maalesef toplumlarda hekimlere karşı bir önyargı var. Devlet her şahsın başına bir polis koyamaz. Bu mümkün değil. Güvenlik olsaydı da hiçbir şey yapamazdı. Birisi bu işi yapmayı kafasına koyduysa yapar, kimse de buna engel olamaz. Ölen hasta, kronik rahatsızlıkları olan bir hastaydı. Beyin kanaması geçirdi. Bütün hekimler tüm hastalarının iyileşmesini ister."   
Tıp literatürüne girecek tedavi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tıpta Tamamlayıcı ve Değişik Tanı ve Tedavi

  Tıpta Tamamlayıcı ve Değişik Tanı ve Tedavi

  Yirminci yüzyılın ortalarından başlayarak, hastalıkların tam ve tedavilerinde gözlenen hızlı ve büyük aşamalar, çoğu kez bilimsel kantlara dayanmayan ve başlangıçta alternatif olarak adlandırılan yöntemlerde hızlı bir artışı da beraberinde getirmiştir. Özellikle tam ve tedavileri güç, pahalı ve şifa olanakları az ve kronik hastalıklar grubunda yoğunlaşan bu alternatif tedavilerin büyük bir...
 2. Tıpa

  Tıpa

  Rüyasında şişe gibi şeylere tıpa takan kişi yatırım yapar. Tıpayı çıkarmak ise masraftır
 3. Tedavi

  Tedavi

  Rüyada bir hastaliginizdan dolayi hastanede veya bir klinikte tedavi edilmekte oldugunuzu görmeniz. sagliginizin yerinde olduguna ve nesenizin devamli bulunduguna isarettir. Bir baska rivayete görede: Rüyada tedavi görmek, kendisinden menfaat meydana gelecek bir zat ile dost ve arkadas olmaya isarettir.
 4. Tıp

  Tıp

  Tıp Tıp, sağlık bilimleri dalı. İnsan sağlığının sürdürülmesi ya da bozulan sağlığın yeniden düzeltilmesi için uğraşan, hastalıklara tanı koyma, hastalıkları sağaltma (tedavi etme), ve hastalık ve yaralanmalardan korumaya yönelik çalışmalarda bulunan birçok alt bilim dalından oluşan bilimsel disiplinlerin şemsiye adıdır. Hem bir bilgi alanı – vücut sistemlerinin ve bunların hastalıklarının ve...
 5. Gazi Üniversitesi'nde tıp literatürüne geçecek bir kalp nakli ameliyatı yapıldı

  Gazi Üniversitesi'nde tıp literatürüne geçecek bir kalp nakli ameliyatı yapıldı

  3 ay önce kalp nakli yapılan genç kızın hasta kalbindeki aort kapağı bir çocuğa, akciğerine giden kapağı ise bir başka çocuğa nakledildi.. Geçirdiği trafik kazası nedeniyle beyin ölümü gerçekleşen kadının kalbiyle yeniden hayata tutunan 20 yaşındaki Canan Özdemir, kendisinden çıkartılan hasta kalple iki çocuğa daha can verdi. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs-Kalp-Damar Cerrahisi...

Sayfayı Paylaş