1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  TOKİ sahillere de açılıyor

  Konu, 'Satıyorum & Arıyorum' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, TOKİ, Maliye Bakanı Unakıtan’ın isteğiyle Çanakkale’den Mersin’e kadar olan sahil bandı ve kaplıcaların bulunduğu yörelerde, yabancılar için villa kentler ve tatil köyleri kuracak. Yabancılar için ’hasılat paylaşımı’ yolu ile yaptırılacak bu yerlerin içinde sağlık birimleri, spor alanları, yaşlılar için huzurevi gibi sosyal tesisler de yer alacak. Aynı şekilde golf turizmine yönelik, çevrelerinde golf sahaları bulunan özel villa kentler de inşa edilerek, yabancılara satılacak. Maliye Bakanlığı ile TOKİ arasında, söz konusu projeye ilişkin bir protokol imzalanacak. Çalışmaları devam eden proje kapsamında Maliye Bakanlığı, Çanakkale, Bursa, Balıkesir, İzmir, Aydın, Muğla, Antalya ve Mersin gibi sahil kentleriyle Denizli ve Afyonkarahisar gibi kaplıca turizmine uygun bölgelerde yabancılar için ikinci konutların yapılabileceği Hazine arazilerini belirleyecek. Bu araziler daha sonra villa kentler ve tatil köyleri inşa edilmek üzere TOKİ’ye devredilecek.

  Yurt dışına pazarlanacak
  İspanya modeli ile gerçekleştirilen villa kentler ve tatil köyleri, inşaatı üstlenen ya da bu iş için ayrıca kurulan özel sektör firmalarınca yurt dışında pazarlanacak. Satış, doğrudan mülk satışı ya da devre mülk satışı şeklinde olacak. Villa kentler ve tatil köylerinin işletmesi de özel sektör eliyle yürütülecek.

  Yabancılara satılacak villa kent ve tatil köylerinden elde edilecek gelirin bir bölümü TOKİ tarafından Hazine’ye aktarılacak. Maliye Bakanı Unakıtan’ın, satıştan sağlanacak gelirin yüzde 50’ye kadar olan bölümünün Hazine’ye verilmesini istediği ancak orana ilişkin kararın görüşmelerde kesinleşeceği öğrenildi.

  ‘Az katlı evler yapılacak’

  TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, oluşturulan model ve projeyi AA muhabirine değerlendirirken, Maliye Bakanı Unakıtan’ın, İzmir’den Mersin’e kadar olan sahil şeridinde yabancılar için konut yapma projesini hayata geçirmeye dönük bir takım adımları olduğunu anımsattı. Konuyla ilgili Milli Emlak Genel Müdürlüğü ile görüşmelere başlandığını anlatan Bayraktar, şöyle konuştu:
  "Görüşmelerimiz belli bir noktaya geldi. Tatil ve dinlenme köyleri, sahil kesimindeki yerleşim birimlerinde 5 yıldızlı otelcilik hizmetlerinin verildiği siteler kurma noktasında çalışmamız var. Bu şekilde hem Türkiye’nin dışa açılmasını sağlamayı, hem turizm gelirlerini artırmayı, hem de sahillerdeki görünümü güzelleştirmeyi amaçlıyoruz. Az yoğunluklu, bahçesi, yeşili bol, az katlı evler yapma çalışmamız var. Bu model zaten İspanya’da var."

  Kiralama olmayacak
  TOKİ Başkanı Bayraktar, Antalya, Muğla, Aydın, Fethiye ve Mersin’e kadar olan sahilde inşa edilecek villaların, mülk ya da devre mülk şeklinde satılacağını, buralarda kiralama yoluna gidilmeyeceğini de bildirdi. Bayraktar, buralarda ve tatil köylerinde 5 yıldızlı otel hizmeti verileceğini de söyledi. Bu tesisleri devletin yapmayacağını, TOKİ’nin hasılat paylaşımı yoluyla gerçekleştireceğini anlatan Bayraktar, şöyle devam etti:

  "Çanakkale’den Mersin’e, Hatay’a hatta İskenderun Körfezine kadar olan sahilde nerede güzel bir yer bulursak, sahili bozmadan, biraz içerde olmak kaydıyla kıyıyı tahrip etmeden, yeşil dokuyu bozmadan, yapılaşmaya uygun olan yerleri en iyi şekilde değerlendireceğiz. Böylece hem ekonomiye hem turizm sektörüne katkıda bulunacağız. Bunları müteahhitler yapacak, daha sonra bedelini bize ödeyecek. Kazandığı paydan da bize ödeme yapacak. Ancak özel sektör istediği gibi inşa edemeyecek. Bu tesislerin, sahilin yapılaşma rejimine, siluetine, tarihi dokusuna, doğal yapısına ve sahildeki imar şartlarına uygun bir şekilde yapılmasına özen göstereceğiz. TOKİ, projenin her safhasına müdahil olacak. Çok katlı bina pek düşünmüyoruz ama sahilden biraz daha içerilerde olursa az katlı binalar olabilir. Golf sahaları, tenis kortları ve diğer sportif tesisler, yeşil alanlar, yürüyüş parkurları, insanların sağlıklı yaşayabileceği sosyal ve modern yaşamın gerektirdiği donatıları oluşturacağız."

  Bayraktar, İspanya modeli kapsamında da Afyonkarahisar ve Denizli’de de yine yabancılara yönelik kaplıcaların bulunduğu bölgelerde, termal tesisler de kurulacağını belirtti.


   
TOKİ sahillere de açılıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İşçilerden TOKİ önünde eylem

  İşçilerden TOKİ önünde eylem

  İşçilerden TOKİ önünde eylem Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar, müteahhitten ücretini alamadığı için idare binası önünde ''ateşli'' eylem yapan işçilerin olayını ''provakasyon'' olarak nitelerken, ''Müteahhitin güvendiği birileri var. Müteahhit bunları bizim üzerimize sürerek olay çıkartmaya, devleti zaafa uğratmaya çalışıyor'' dedi. Hukuken TOKİ ile işçiler...
 2. Fildişi Sahilleri

  Fildişi Sahilleri

  Fildişi Sahilleri Coğrafi Verileri Konum: Batı Afrika, Kuzey Atlas Okyanusu kıyısında, Gana ile Liberya arasında ülke. Coğrafi konumu: 8 00 Kuzey enlemi, 5 00 Batı boylamı Harita konumu: Afrika Yüzölçümü: toplam: 322,460 km² kara: 318,000 km² su: 4,460 km² Sınırları: toplam: 3,110 km sınır komşuları: Burkina Faso 584 km, Gana 668 km, Gine 610 km, Liberya 716 km, Mali 532 km Sahil şeridi:...
 3. TOKİ vatandaşa sordu

  TOKİ vatandaşa sordu

  TOKİ, "dışardan görünen yüzünü daha iyi anlamak ve tanımlayabilmek, kamuoyundaki tanınabilirliğini değerlendirmek, güvenilirliğini ölçmek" amacıyla, bir araştırma şirketine, "Bilinirlik, Güvenilirlik ve Marka İmajı Araştırması" yaptırdı. Türkiye genelini temsil eden 21 il ve bu illere bağlı ilçelerde 2 bin 685 hane halkı reisi veya eşi ile yüzyüze görüşülerek yapılan...
 4. TOKİ Karakollarıda yapıcak

  TOKİ Karakollarıda yapıcak

  Karakolların taşınması ve modernleştirilmesi projesinde Toplu Konut İdaresi'ne (TOKİ) görev verildi. 162 karakolun yapımı konusunda Genelkurmay Başkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı ile TOKİ arasında dün protokol imzalandı. Protokol kapsamında, karakolların 44'ü Jandarma Genel Komutanlığı, kalanı da Genelkurmay Başkanlığı için yapılacak. Arsa karşılığı yapılacak karakolların...
 5. Süper Sahiller

  Süper Sahiller

  Deniz gibisi var mı yaa... Oturup seyrederken insan bütün dertlerini unutur. Tabi deniz denince sahillerde unutulmaz yazların vazgeçilmez mekanları sahiller insanlar her boş bulduğu aralıkta sahillere koşarlar.... İşte bunlarda dünya sahillerinden bi kaç manzara:ehi:

Sayfayı Paylaş