1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Topkapı müzesi ndeki Havada duran kutsal kılıçların sırrı burada

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  kutsal emanetler müzesi rüyada kutsal emanetleri görmek topkapı müzesi topkapi muzesi topkapı resimleri Havada duran kutsal kılıçların sırrı

  < Konu Resmi..>
  Topkapı Sarayı’ndaki Kutsal Emanetler Dairesi modern müzecilik anlayışıyla yenilendi. Kültür Bakanlığı adına patenti alınan mıknatıs sistemiyle sergilenen kılıçlar sanki havada duruyormuş gibi gözüküyor.

  HAZRETİ Muhammed’in hırkası, kılıçları, Sancak-ı Şerif gibi kutsal emanetlerin yer aldığı, dünyanın dört bir yanından insanların görmek için akın ettiği Topkapı Sarayı’nın Kutsal Emanetler Dairesi baştan aşağı yenilendi. Yüksek Mimar Hasan Fırat Diker tarafından geliştirilen ve Kültür Bakanlığı adına patenti alınan mıknatıs sistemine dayalı teknikle sergilenen kılıçlar havada duruyormuş gibi görünüyor.

  YILLARDIR KAPALIYDI
  < Konu Resmi..>


  Çalışmalar, ilk olarak Kutsal Emanetler Dairesi’nin yıllardır kapalı tutulan Destimal Odası, Hafız Odası ve Sürre Alayları Seksiyonu salonlarının açılmasıyla başladı. Kubbelerdeki kalem işleri ve süslemelerin tamamı uzmanlar tarafından yenilendi. Projeyi yürüten Yüksek Mimar Hasan Fırat Diker "Mekanla veya sergilenen eserle yarışmayacak, sade tasarımlar yapmayı tercih ettik" dedi.
  DEV VİTRİN

  Vitrin tasarımlarında semavi dinlerin doğduğu topraklardaki çölü ve kumu çağrıştırabilmek amacıyla cam ve mermer kullanıldı. Camlara milli renk türkuaz uygulandı. Bir dönem saat seksiyonu olarak kullanıldıktan sonra ziyarete kapatılan Kutsal Emanetler’in son salonunda dönüşümlü olarak Sürre Alayları objeleri sergilenecek. Bu salonda kurulan 11.5x4,5x3.5 metre ölçülü vitrin dünyanın en büyük birkaç müze vitrini arasında yer alıyor.

  PEYGAMBERLER BULUŞTU

  Döneminde, Has Oda’yı ziyaret edenlere saraydan ayrılırken mendil ve gülsuyu şişesi hediye edilen mekan yıllardır kapalıydı. Salon, semavi dinleri ve Peygamberleri simgeleyen objelerin bir arada sunulduğu mekan olarak düzenlendi. < Konu Resmi..>
  Burada Hz. Muhammed’in ayak izinden Hz. Musa’nın asasına, Hz. Davut’un kılıcından, Hz. İbrahim’in tenceresine kadar farklı objeleri görebilirsiniz.

  Barışı simgeliyor

  KUTSAL
  Emanetler Dairesi’nde Hz. Muhammed’e ait olanların dışındaki sergilenen tüm kılıçlar, vitrinlerde havada duruyormuş gibi görünüyor. Kılıçlar, askeri jargona göre barışı simgeleyecek şekliyle uçları aşağı bakar halde yerleştirildi. Yöntemin eserlere zararı bulunmadığı, İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya ve Metalurji Bölümü’nün raporuyla belirlendi.

  Hz. Muhammed’inkiler yatay

  ZİYARETE kapalı Has Oda’ya girişi bulunan Arzhane’de eskiden olduğu gibi Hazreti Muhammed’e ait objeler sergileniyor. Salonun giriş kapısının sağına ve soluna konan üçerli sahabe kılıçları, birer nöbetçi gibi vitrinde dikey duruyor, Hz. Muhammed’in yatık vaziyete duran kılıç ve ok yaylarının sergilendiği vitrinin iki yanına dört halifeye ait kılıçlar var.

  PROJEYİ yürüten Kültür Bakanlığı Yüksek Mimarları Nevhiz Koyukan ile Hasan Fırat Diker, dünyanın önemli müzelerini gezerek son teknoloji ve teknikleri inceledi, İstanbul’a davet edilen müze temsilcileriyle fikir alışverişinde bulundu.

  Davut’un kılıcı

  Kutsal
  emanetler fotoğraf fonlarıyla da desteklendi. Örneğin Hazreti Musa’nın asası, Musevilerin kutsal saydığı Sina Dağı fotoğrafıyla, Hazreti Davud’un kılıcı ise Davud Kulesi fotoğrafıyla sergileniyor. Kabe anahtarları ve kilitleri de Kabe kapısı fotoğrafları önünde, kapıya asılı duruyormuş gibi düzenlendi.

  Maliyeti 4.5 milyon YTL

  MART
  sonunda tamamlanan proje, ihalenin yapılmasının ardından hayata geçirilmeye başlandı. Bugüne kadar yapılan en kapsamlı yenileme 9 ay sürdü ve 4.5 milyon YTL’ye mal oldu. Yeni düzenlemede özürlüler için rampa bile düşünüldü.

  1. Ahmed etrafında tavaf etti

  GİRİŞ
  bölümü olarak kabul edilen Şadırvanlı Sofa’da Kabe’ye dair objeler sergileniyor. Buradaki sergi alanına eklenen sekide saray deposunda tesadüf eseri bulunan Kábe maketi de yer alıyor. Prof. Dr. Gülru Necipoğlu 1986’da yazdığı makalede Sultan 1. Ahmet’in 20 santimetre büyüklüğündeki bu Kabe maketi etrafında tavaf ettiğini yazmıştı. Maketin sergilendiği vitrindeki zemini kaplayan kum Mekke’den getirildi.

  Erdoğan açacak

  "Sur’u Sultani Projesi" kapsamında restorasyon ve düzenleme çalışmalarının hızlandırıldığı Topkapı Sarayı’nın Kutsal Emanetler Dairesi’yle ilgili yenileme kararı iki yıl önce Atilla Koç’un Kültür Bakanlığı döneminde alındı. Kutsal Emanetler yani Hırka-i Saadet Dairesi’nin açılışını bugüne kadar yapılan en kapsamlı yenilemesinin ardından Başbakan Tayyip Erdoğan yapacak.
  kaynak:hürriyet


   
Topkapı müzesi ndeki Havada duran kutsal kılıçların sırrı burada konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Havada duran kaya...

  Havada duran kaya...

  havada duran kaya havada duran taşın sırrı israilde taş taş video tas Peygamber Efendimizin (s.a.v) Miraca çıktığı gece ona yardımcı olan ve Peygamberimizin (s.a.v) "dur" buyurması üzere görüldüğü gibi kalan İbretlik ve Mübarek taş..
 2. Havada duran adamın sırrı!

  Havada duran adamın sırrı!

  havada duran adamın sırrı havada oturan adamın sırrı durma ilizyonu Ünlü Alman İllüzyonist Johan Lorbeer gerçekten ilginç bir gösteri yapıyor.Gösterisinin adı "Tarzan standing leg"... Türkçe karşılığı Asılı duran Tarzan Gösterinin amacı yerçekimini yenmek. Lorbeer bir eliyle duvarı tutarak havada saatlerce asılı kalıyor.. Bir insanın bunu yapması mümkün mü? Tabi ki değil fakat ya...
 3. topkapı sarayındaki kutsal emanetler nelerdir

  topkapı sarayındaki kutsal emanetler nelerdir

  topkapı sarayındaki kutsal emanetler nelerdir Merhaba arkadaşlarım topkapı sarayındaki kutsal emanetler nelerdir bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımdan bilgi rica ediyorum .
 4. Topkapı Sarayında Sergilenen Kutsal Emanetler

  Topkapı Sarayında Sergilenen Kutsal Emanetler

  Topkapı Sarayında Sergilenen Kutsal Emanetler Topkapı Sarayındaki Kutsal emanetler bölümünde hangisi yer almaz Merhaba Melek'ler ve bizi ziyaret eden siz sevgili misafirler, bu sayfamızda, Topkapı Sarayında Sergilenen Kutsal Emanetler hakkında bilinmeyen ve merak edilen tüm bilgielri paylaşıma sunuyor ve konuyla ilgili arkadaşlarımızı bu sayfamıza bekliyoruz. Topkapı Sarayında...
 5. havada duran taş

  havada duran taş

  Ya havada duran taş ile ilgili hep hikayeler anlatılıyor. Bu taş nasıl havada duruyor nerededir bunun tam olarak hikayesi nedir kızlar teşekkürler.

Sayfayı Paylaş