1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.136
  Beğenilen Mesajlar:
  1.159
  Ödül Puanları:
  113

  Töreden 13 kadın kurtarıldı

  Konu, 'Kadın Haberleri' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  Töreden 13 kadın kurtarıldı Diyarbakır'da kadınlara yönelik çalışma yürüten Diyarbakır Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezinin (DİKASUM) girişimleri sonucu, aile meclisinden “ölüm” kararı çıkan 13 kadın kurtarıldı.
  Alınan bilgiye göre, DİKASUM'a geçen yıl aile meclisinden ölüm kararı çıkan 13 kadın başvurdu. Hayatlarının tehlikede olduğunu bildiren kadınlar, yardım talebinde bulundu.
  Bunun üzerine DİKASUM tarafından yapılan çalışma ile aileler ikna edilerek, kadınların hayatı kurtarıldı.
  DİKASUM Sorumlusu Handan Coşkun, yaptığı açıklamada, Büyükşehir Belediyesince merkezin 2001 yılında açıldığını, kadın sorunlarına çözüm bulmak ve kadınları geliştirici yönde çalışma yürüttüklerini söyledi. Özellikle töre ve namus cinayetlerinin önlenmesine yönelik çalışma yaptıklarını ifade eden Coşkun, şöyle dedi:
  “Geçen yıl Diyarbakır, Batman ve Mardin'den 13 kadın kendilerine yardım etmemiz için başvurdu. Berdel (Karşılıklı kız alıp verme) ve beşik kertmesi (çocukların bebeklikte nişanlamaları) usulü evliliği reddeden ve eşinden boşanmak isteyen toplam 13 kadın hakkında aile meclisleri ölüm kararı almıştı.
  Kadınlara yardımcı olmak için öncelikle onların can güvenliklerini sağladık. Kadınları güvenli bir yerde barındırdık. Kadınların ailelerinin sosyal yapılarını araştırdıktan sonra çeşitli sivil toplum örgütlerinin yardımıyla aileler ile iletişime girdik. Bazı ailelerin değer yargılarına göre imamlardan da yardım aldık. Önce aileler ile güven bağı oluşturduk. Sonra kadınların da birey olduğunu, onların da haklarının bulunduğunu ve kötü bir davranış sergilemediklerini anlattık. İstenmeyen evliliklerin ilerde daha kötü sonuçlara neden olabileceğini söyledik. Kadınların kötü bir davranışta bulunmadığını dile getirdik. Girişimlerimiz sonucu aileleri ikna ederek, aldıkları karardan vazgeçirdik. Bazı aileler çok sert tepki gösterdi, ancak olumlu sonuçlar aldık. Aileler ve kadınlarla halen görüşmelerimiz sürüyor. Onlara destek veriyoruz. Artık, bu tür olayların sona ermesini istiyoruz. Bunun için aileleri bu konuda bilinçlendirecek çalışmalar yapıyoruz.”

  ÇAMAŞIR EVLERİ

  Coşkun, kadınların yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla özellikle yoksul ailelerin yaşadığı Hasırlı, Benusen ve Aziziye mahallelerinde çamaşır ve tandır evleri açtıklarını anımsatarak, bu evlere gelen kadınların sorunlarını paylaştığını, eğitim programlarından yararlandığını anlattı.
  Çeşitli sorunlarının çözümü için geçen yıl 2 bin 527 kadının merkeze başvurduğunu, çamaşır evlerinden toplam 3 bin 696 kadının ve tandır evinden de 683 kadının yararlandığını bildiren Coşkun, gelen kadınlara üreme sağlığı, aile planlaması, çocuk bakımı, güvenli annelik gibi konulardan bilgi verildiğini kaydetti. Gündelik temizlik, çocuk bakıcılığı, sekreterlik, kuaför ve çeşitli iş yerlerinde büro elemanı olarak çalışmak isteyen toplam 537 kadını bu işlere yönlendirdiklerini de belirten Coşkun, maddi durumu çok kötü olan kadınlara da gıda, giyim gibi yardımlarda bulunduklarını anlattı.
  Coşkun, daha fazla kadına ulaşmak amacıyla ev ziyaretleri de yaptıklarını dile getirerek, “Amacımız kadınları bilinçlendirip, birey olarak kendi ayakları üzerinde durabilmelerini sağlamaktır” dedi.


   
Töreden 13 kadın kurtarıldı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. cahil töreciler töreniz batsın

  cahil töreciler töreniz batsın

  yunus emre ayna Töre ve namus cinayetinden mahkumlar, pişman değiller! Diyarbakır Dicle Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mazhar Bağlı (41), Şanlıurfalı. Güneydoğu’daki göç, eşi ölenin kayın-baldızla evlendirilmesi ve intiharlarla ilgili araştırmalar yaptı. Şimdi de sekiz kişilik ekiple "Töre ve Namus Adına Cinayet İşleyen Suçlu ve Zanlıların Sahip Oldukları Toplumsal...
 2. Tören

  Tören

  Rüyada bir törene katılmak görmek, sevgilinize ve eşinize güvenmeniz gerektiğine onun size olan sevgi ve saygısından emin olmanız gerektiğine işaret eder. Rüyada bir törene katılmak görmek, sevgilinize ve eşinize güvenmeniz gerektiğine onun size olan sevgi ve saygısından emin olmanız gerektiğine işaret eder. Rüyada bir törene katıldığınızı gördüyseniz, sevgilinizin veya eşinizin size olan...
 3. Son 5 yılda töreye 1806 kadın kurban

  Son 5 yılda töreye 1806 kadın kurban

  Son 5 yılda töreye 1806 kadın kurban 28 Ocak 2007Şükrü KÜÇÜKŞAHİN/ANKARA CHP Aydın Milletvekili Özlem Çerçioğlu’nun Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’ya yönelttiği bir soru, Türkiye’de töre ve namus cinayetlerinin sanılandan daha fazla işlendiğini ortaya koydu. Son 5 yılda 1806 kadın töre cinayetine kurban gitti. Aynı sürede intihar eden kadın sayısı da 5 bin 375 oldu. Bu rakamlar Türkiye’de, her...
 4. Altın Bamya Ödül Töreni....

  Altın Bamya Ödül Töreni....

  “Altın Bamya”, Türkiye sinemasında, erkek egemen bakışın ağırlığına, kadınlara dair alanların daraltılmasına, kadınlara dair oluşan yanlış mitlerin, algıların, cinsiyetçi bakışın yeniden üretilip temsil edilmesine ve bu ayrımcılığın kanıksanır kılınmasına bir eleştiri, bir karşı duruş, bir söz söyleme isteğiyle ortaya çıktı. “Altın Bamya” ön jürisi, 2008 yılında vizyona giren yerli sinema...
 5. ..yemin töreni..

  ..yemin töreni..

  hpg yemin töreni 2010 yemin törenine kimler gidebilir hpg töreni 2011 ısparta 2011 meleklerim sizlere bişey danışmak istiyorum....benim askerdeki sevgilimin 1 ay yada 15 gün sonra falan yemin töreni olucakmış..ıspartada askerliği..bende kocaelideyim..benimde gelmemi istiyor yemin törenine..bende istiyorum ama bilmiyorum gitmem doğru olurmu?? ailesi beni biliyor ama henüz ailesiyle...

Sayfayı Paylaş