1. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany

  Toyota’dan Gül’e ’Dünyadaki 52 fabrikadan en iyisi sizde’ övgüsü

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Japonya seyahatinin son durağı Osaka’da yaptığı görüşmeleri değerlendirirken, "Dünya devi Japon şirketlerinin başkanlarıyla hem topluca, hem de birebir görüşmelerimiz oldu. Başbakanı Yasuo Fukuda ile de yaptığım görüşmeden aldığım izlenim, Japonya’dan Türkiye’ye doğru bir hareketlenme olacağı yönünde" dedi.
  Gül, Toyota Başkanı Fujio Cho’nun kendisine, "Dünyada 52 fabrikamız var. En kaliteli üretimi Türkiye’deki (Adapazarı) yapıyor" dediğini aktardı. Gül, bu başarıyla Toyota’nın yeni yatırımlarını Türkiye’ye yöneltmeyi sürdüreceğini ortaya koyduğunu vurguladı.

  Tokyo’da olmaları şanstı

  Cumhurbaşkanı Gül, Tokyo’da Mitsui, Itochi, Isuzu, Mitsubishi, Honda, Toyota, Subaru, Marubeni başkanlarıyla hem toplu, hem de teke tek görüşmeler yaptığını belirterek, şunları söyledi: "Hepsinin bizim ziyaret sırasında Tokyo’da olması da büyük şanstı. Çünkü, bu şirketler sadece Japonya’da değil, dünya çapında devleşmiş şirketler. Çoğunun Türkiye ile uzun süredir bağları var. Bazıları olumsuz deneyimler yaşamış. Bu dönemlerin geride kaldığını kendilerine anlatmaya çalıştık."

  Ticari araç konuşuldu mu

  Gül, "Toyota’nın önümüzdeki dönemde hafif ticari araç üretimine de girmesi söz konusu. Türkiye de bu üretimi gerçekleştirebileceği adaylar arasında ön sıralarda. Toyota Başkanı Fujio Cho’yla görüşmenizde bu konu gündeme geldi mi" sorusuna şu yanıtı verdi: "Sayın Cho bana ’Dünyada 52 fabrikamız var, en kaliteli üretimi ülkenizde gerçekleştiriyoruz’ dedi. Bu durum, Trkiye’den memnun olduklarını, yatırımlarını sürdüreceklerini gösteriyor. Ancak, spesifik olarak hafif ticari araç konusunda bana bilgi vermedi."

  Artık uyanın ve gelin

  Abdullah Gül, Japonya’daki son durağı Osaka’da Kansai bölgesini temsil eden işadamlarıyla bir yemekte bir araya geldi. Yemekte Japon işadamları, "Aslında son iki dönemdir kendi iç siyasetimizde de ekonomiden biraz uzaklaşma var. Bu da işadamları olarak bizi bir anlamda uykuya sevketti" dedi. Gül, bunun üzerine işadamlarına, şu mesajı verdi: "Madem öyle artık uykudan uyanın, Türkiye’yi daha fazla görün ve odaklanın. Çünkü, bugün karşınızda Avrupa Birliği (AB) ile müzakereler yürüten, çok büyük değişimi başarmış bir Türkiye var. Bakın Türkiye geçen yıl 22 milyar dolar yabancı sermaye çekti. Bunun yüzde 80’i Avrupa ülkelerinden geldi. Sizden tek kuruş yok. Avrupalılar böylesine yatırıma geliyorsa, siz de gelmelisiniz."

  NHK televizyonu sordu cevabım ’yönümüz değişmez’ oldu

  ANAYASA Mahkemesi’nin türbanla ilgili son kararı başta olmak üzere Türkiye’deki iç siyasi gelişmelere dönük soruları yanıtlamak istemeyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, şöyle konuştu: "Japonya’daki görüşmelerimiz sırasında arada bu konu gündeme geldi. Kimsenin de ağzını tutacak değiliz. Hukuki bir süreç olduğuna dikkat çektim. NHK televizyonu da Türkiye’nin yönünde bir değişiklik olup olmayacağını sordu. Kendilerine Türkiye’nin yönüyle ilgili kimsenin endişesi olmaması gerektiğini, AB yolunda önemli siyasi ve ekonomik reformlar gerçekleştirildiğini belirttim."

  Gül’den ’Türkiye bunları da aşar’ mesajı

  CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, "Japon NHK televizyonuna verdiğiniz röportajda Anayasa Mahkemesi’nin kararının ekonomiyi olumsuz etkilemeyeceğini, çünkü güçlü reformların hálá sürdüğünü söylemişsiniz. Aynı durum AKP’nin kapatılması için de geçerli mi sorusuna, "Buna yanıt vermek istemem. Neler olabileceğini sizler de gayet iyi biliyorsunuz" karşılığını verdi. Gül, bu konudaki ısrarlı sorular üzerine, "Türkiye bunları da aşar" mesajı vermekle yetindi.

  2010 Türkiye’de Japonya Yılı’nın dümeninde Toyota Başkanı olacak

  CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül ile Japonya Başbakanı Yasuou Fukuda’nın görüşmeleri sonrasında hazırlanan "ortak bildiri"de, Ertuğrul Fırkateyni kazasının 120’nci yılına rastlayan 2010’un Türkiye’de Japonya Yılı olacağı konusu da yer aldı. Gül, "Toyota Başkanı Fujio Cho, Türkiye’deki Japonya Yılı etkinliklerini yönlendirecek ekibin başkanlığını üstlenmiş. Cho’nun böyle bir etkinliğin başında bulunması, konuyu ne kadar önemsediklerini gösteriyor. Hatırlarsanız 2003, Japonya’da Türkiye Yılı’ydı. O tarihte Türkiye’ye gelen Japon turist sayısı 30 bindi. Bugün 170 bine çıkmasında 2003’teki tanıtım ve etkinliklerin büyük payı var. Şimdi de aynı etkiyi göreceğiz" dedi.

  kaynak:hürriyet.com   
Toyota’dan Gül’e ’Dünyadaki 52 fabrikadan en iyisi sizde’ övgüsü konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Garanti Bankası Avrupa'nın EN İyisi

  Garanti Bankası Avrupa'nın EN İyisi

  GARANTİ Bankası, Avrupa’nın en iyi internet bankası seçildi. İş ve finans dergisi Global Finance tarafından bu yıl 8’incisi gerçekleştirilen ’Avrupa’nın En İyi İnternet Bankaları’ değerlendirmesinde, Garanti Bankası’nın 4 kategoride toplam 10 ödüle layık görüldü. Garanti, ödülünü, Kasım ayında New York’ta düzenlenecek törenle alacak. Garanti Bankası’ndan yapılan açıklamada, Global Finance’ın,...
 2. en iyisi olmak

  en iyisi olmak

  “Dağ tepesinde bir çam olamazsan, vadide bir çalı ol… Fakat, oradaki en iyi çalı sen olmalısın! Çalı olamazsan bir ot parçası ol, bir yola neş’e ver… Bir misk çiçeği olamazsan, bir saz ol!... Fakat gölün içindeki en canlı saz sen olmalısın! Hepimiz kaptan olamayız, tayfa olmaya mecburuz. Dünyada hepimiz için bir şey var. Yapılacak büyük işler var, küçük işler var.. Yapacağınız iş, size en...
 3. ingilizce türkçe çeviri en iyisi

  ingilizce türkçe çeviri en iyisi

  ingilizce türkçe çeviri en iyisi- arkadaşlar en iyi ingilizce türkçe çeviri sitesi sizce hangisi lütfen banada öneride bulunun
 4. Dünyanın En Güzel Kokusu Sizce Ne Kokusu?

  Dünyanın En Güzel Kokusu Sizce Ne Kokusu?

  dünyanın en güzel kokusu en güzel koku Sevgili melekler, yeni anne olanlar için muhtemelen bu sorunun cevabı bebek kokusudur. Gerçekten cennet kokusu gibi tabir edilen bebek kokusunu Allah herkese tattırsın diyoruz ve sorumuzu yineliyoruz. Sizce dünyanın en güzel kokusu ne kokusu? Cozur cozur bir mangalda pişan dumanı üstünde etin kokusu mu yoksa fırına girdiğinizde yüzünüze çarpan mis gibi...
 5. Dünyanın En Yakışıklı Erkeği Kim Sizce?

  Dünyanın En Yakışıklı Erkeği Kim Sizce?

  dünyanın en yakışıklı erkeği, en yakışıklı erkek, dünyanın en yakışıklısı Bu konuyla ilgili her ülkede yarışmalar yapılıyor, çıkan adaylar ülkelerarası yarışıyor ve çeşit çeşit yarışmalarda birinciler çıkıyor. Aslına bakarsanız herkesin yakışıklılık kavramı hayli farklı. Kimisi sarışın güzel derken kimisi esmerden vazgeçemiyor. Kimisi grek burun beğenirken, kimisi gamzeli çene diyor. Liste...

Sayfayı Paylaş