1. İzmirella

  İzmirella Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  24 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.370
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0

  Travma’ dosyaya girdi

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında İzmirella tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>
  Travma’ dosyaya girdi


  AKP’nin kapatılması istemiyle dava açan Başsavcı Yalçınkaya, Yüce Mahkeme’ye yaptığı açıklamada partinin şeriatı hedeflediğini iddia etti, AKP Genel Başkan Yardımcısı Fırat’ın ‘Atatürk devrimleri travma yarattı’ sözlerini anımsattı  AKP’nin kapatılması istemiyle açtığı davada Anayasa Mahkemesi’ne sözlü açıklama yapan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, partinin amaçlarını anlatırken, AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat’ın “Atatürk devrimleri travma yarattı” sözlerini ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “BM’nin küresel terörizmi destekleyen işadamları” listesindeki El Kadı’ya kefil olmasını örnek gösterdi.

  Yalçınkaya, dün Ergenekon soruşturması kapsamında çok sayıda önemli ismin gözaltına alındığı saatlerde geldiği Anayasa Mahkemesi’nde yaklaşık 1.5 saat kaldı. Sözlü açıklamalarını, daha önce hazırladığı metni okuyarak yapan Yalçınkaya’ya Anayasa Mahkemesi heyetince soru yöneltilmedi. Yalçınkaya, şeriatı hedefleyen partinin demokrasi için açık ve yakın tehlike oluşturduğunu vurguladı. Yalçınkaya, bu nedenle AKP’nin ne Venedik İlkeleri, ne Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS), ne de anayasaya göre koruma görmesi gerektiğini ifade etti. AKP’nin şiddete yönelme eğilimi bulunduğu tezine Erdoğan’ın Yasin El Kadı’ya kefil olduğu yönündeki sözlerini örnek gösteren Yalçınkaya, Fırat’ın “Atatürk devrimleri travma yarattı” sözlerinin de partinin Atatürk devrimlerine bakışını gösterdiğini kaydetti. Ancak Yalçınkaya, “travma” ve “El Kadı” konusundaki açıklamalarını ek iddianameyle ek delil gösterme yoluna gitmedi.

  Türban güçlendirdi
  Anayasa Mahkemesi’nin üniversitelerdeki türban yasağının kaldırılmasına yönelik anayasa değişikliğini, anayasanın laiklik ilkesine aykırı bularak iptal ettiğini anımsatan Yalçınkaya, bunun kapatma davası iddianamesini güçlendiren bir karar olduğunu vurguladı.
  Kapatma davası kapsamında yarın da AKP sözlü savunma yapacak. Dosya daha sonra raportöre teslim edilecek. Raportörün raporunu hazırlamasının ardından dava karara bağlanacak.
  Yalçınkaya, Anayasa Mahkemesi heyetine yaptığı sözlü açıklamada, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya’nın tartışma yaratan önerisine de yer verdi. Yalçınkaya, Anayasa Mahkemesi kararlarının TBMM tarafından askıya alınabilmesine yönelik görüşünü kamuoyuna duyuran İyimaya’nın sözlerini AKP’nin yargıya yönelik tutumuna örnek gösterdi.

  Gül’ün talimatı
  Cumhurbaşkanı Gül’ün dışişleri bakanı olduğu dönemde elçiliklere Gülen cemaati ve Milli Görüş teşkilatıyla ilişki kurulması talimatı verdiğini anımsatan Yalçınkaya, Nur cemaati lideri Fethullah Gülen’in, yargılandığı ceza davasından beraat etmesinin kapatma davasıyla ilişkilendirilemeyeceğini vurguladı.
  Yalçınkaya, Gülen’in birtakım suçlamalardan beraat etmesinin bir cemaat lideriyle ilgili elçiliklere talimat verilmiş olması gerçeğini değiştirmediğini ifade etti. Yalçınkaya, kapatma davalarının ceza davalarıyla ilişkilendirilemeyeceği yönündeki tezini tekrar ederek, Gül’ün yargılanamayacağına yönelik yargısal karar ile siyaset yasağı talebinin bağlantılı olmadığını da ifade etti.
  milliyet.com


   
Travma’ dosyaya girdi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Akustik travma

  Akustik travma

  Akustik travma işitme kaybının sık görülen bir türüdür. Ekseriyetle kulağa gelen bir darbe veya patlama sonunda hava basıncı çok fazla aniden değişir. Bu da kulağın hassas kemikleri-ne ve mekanizmasına zarar verir. Ayrıca yüksek makine sesini ve aşırı yüksek müzik sesini uzun zaman dinlemek durumunda kalanlarda da görülür. Belirtiler - işitme kaybı - Kulak çınlaması. Teşhis Yakındaki bir...
 2. Akustik Travma

  Akustik Travma

  Akustik travma işitme kaybının sık görülen bir türüdür. Ekseriyetle kulağa gelen bir darbe veya patlama sonunda hava basıncı çok fazla aniden değişir. Bu da kulağın hassas kemikleri-ne ve mekanizmasına zarar verir. Ayrıca yüksek makine sesini ve aşırı yüksek müzik sesini uzun zaman dinlemek durumunda kalanlarda da görülür. Belirtiler - işitme kaybı - Kulak çınlaması. Teşhis Yakındaki bir...
 3. Dosya

  Dosya

  Dikkatli yorumlanması gerekir. Geçmişi ve geçmişte yapılanları simgeler. Dosyanın rengi, temizliği ve içindekiler de çok önemlidir.
 4. Dosya Tutmak:

  Dosya Tutmak:

  Madde 52 - Avukat, üzerine aldığı her iş yahut yazılı mütalasına baş vurulan her husus hakkında düzenli dosya tutmak zorundadır. Avukat, kendisi tarafından yazılan veya taslağı yapılan her belgeyi imzalamakla yükümlüdür.
 5. Kafa Travmaları ve Darbeleri

  Kafa Travmaları ve Darbeleri

  kafa, alınan darbe, travma, neler yapılmalıdır, tedavi yöntemleri, nedenleri, önlemleri, kafaya alınan darbeler hakkında genel bilgiler Kafa travmaları önemsiz gözükse de, travmaya bağlı oluşabilecek intrakranial hematom ciddi ve hayatı tehdit edici bir durum olduğundan acil tedavi gerektirir. Beyniniz, kafatası içinde onu günlük hareketler sırasında hafif darbelerden koruyan...

Sayfayı Paylaş