Travma’ dosyaya girdi

İzmirella

Yeni Üye
Üye
Travma’ dosyaya girdi
fft17_mf66671.Jpeg
Travma’ dosyaya girdiAKP’nin kapatılması istemiyle dava açan Başsavcı Yalçınkaya, Yüce Mahkeme’ye yaptığı açıklamada partinin şeriatı hedeflediğini iddia etti, AKP Genel Başkan Yardımcısı Fırat’ın ‘Atatürk devrimleri travma yarattı’ sözlerini anımsattıAKP’nin kapatılması istemiyle açtığı davada Anayasa Mahkemesi’ne sözlü açıklama yapan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, partinin amaçlarını anlatırken, AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat’ın “Atatürk devrimleri travma yarattı” sözlerini ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “BM’nin küresel terörizmi destekleyen işadamları” listesindeki El Kadı’ya kefil olmasını örnek gösterdi.
Yalçınkaya, dün Ergenekon soruşturması kapsamında çok sayıda önemli ismin gözaltına alındığı saatlerde geldiği Anayasa Mahkemesi’nde yaklaşık 1.5 saat kaldı. Sözlü açıklamalarını, daha önce hazırladığı metni okuyarak yapan Yalçınkaya’ya Anayasa Mahkemesi heyetince soru yöneltilmedi.
Yalçınkaya, şeriatı hedefleyen partinin demokrasi için açık ve yakın tehlike oluşturduğunu vurguladı. Yalçınkaya, bu nedenle AKP’nin ne Venedik İlkeleri, ne Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS), ne de anayasaya göre koruma görmesi gerektiğini ifade etti. AKP’nin şiddete yönelme eğilimi bulunduğu tezine Erdoğan’ın Yasin El Kadı’ya kefil olduğu yönündeki sözlerini örnek gösteren Yalçınkaya, Fırat’ın “Atatürk devrimleri travma yarattı” sözlerinin de partinin Atatürk devrimlerine bakışını gösterdiğini kaydetti. Ancak Yalçınkaya, “travma” ve “El Kadı” konusundaki açıklamalarını ek iddianameyle ek delil gösterme yoluna gitmedi.

Türban güçlendirdi
Anayasa Mahkemesi’nin üniversitelerdeki türban yasağının kaldırılmasına yönelik anayasa değişikliğini, anayasanın laiklik ilkesine aykırı bularak iptal ettiğini anımsatan Yalçınkaya, bunun kapatma davası iddianamesini güçlendiren bir karar olduğunu vurguladı.
Kapatma davası kapsamında yarın da AKP sözlü savunma yapacak. Dosya daha sonra raportöre teslim edilecek. Raportörün raporunu hazırlamasının ardından dava karara bağlanacak.
Yalçınkaya, Anayasa Mahkemesi heyetine yaptığı sözlü açıklamada, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya’nın tartışma yaratan önerisine de yer verdi. Yalçınkaya, Anayasa Mahkemesi kararlarının TBMM tarafından askıya alınabilmesine yönelik görüşünü kamuoyuna duyuran İyimaya’nın sözlerini AKP’nin yargıya yönelik tutumuna örnek gösterdi.

Gül’ün talimatı
Cumhurbaşkanı Gül’ün dışişleri bakanı olduğu dönemde elçiliklere Gülen cemaati ve Milli Görüş teşkilatıyla ilişki kurulması talimatı verdiğini anımsatan Yalçınkaya, Nur cemaati lideri Fethullah Gülen’in, yargılandığı ceza davasından beraat etmesinin kapatma davasıyla ilişkilendirilemeyeceğini vurguladı.
Yalçınkaya, Gülen’in birtakım suçlamalardan beraat etmesinin bir cemaat lideriyle ilgili elçiliklere talimat verilmiş olması gerçeğini değiştirmediğini ifade etti. Yalçınkaya, kapatma davalarının ceza davalarıyla ilişkilendirilemeyeceği yönündeki tezini tekrar ederek, Gül’ün yargılanamayacağına yönelik yargısal karar ile siyaset yasağı talebinin bağlantılı olmadığını da ifade etti.
milliyet.com
 
Üst