1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Tropik genişleme Dünya’yı çölleştirir

  Konu, 'Doğa bilimleri' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  [​IMG] Son 25 yılda tropik bölgenin 2 derece kutuplara doğru büyüdüğünü düşünülüyor. Bu, yeryüzünde tropik bölgenin 200 kilometre genişlediği anlamına geliyor.

  Bilim insanları, sıcaklığın ekvatordan kutuplara doğru genişlediğini, bu sürecin yeryüzündeki tropik kuşağı genişleterek gelecek onyıllarda çölleşmeye yol açacağını öngörüyor.

  Araştırmayı yürüten University of Washington profesörü John Wallace, küresel rüzgar yapısının bu yüzyılda kutuplara doğru 2-3 derece daha kaymasının Sahra gibi çöl iklimini birkaç yüz kilometre kuzeye çıkaracağını ve bunun Avrupa’da çöllemeye neden olacağını belirtiyor. Araştırmayı yapan bilim insanları, 1975-2000 arası atmosferdeki oksijen moleküllerinin saldığı mikrodalga radyasyonundan ısı analizler yaptı.

  Araştırmada atmosferin troposfer tabakasının her iki yarımkürede 30’uncu enlem civarının son 25 yılda yaklaşık 1.5 Fahrenheit ısındığı ortaya çıktı. Troposfer, yaryüzünden 12 km yüksekliğe kadar ve hava olaylarının birçoğunun gerçekleştiği alan. Atmosferdeki ısınma, troposferin genişlemesi ve kutuplara doğru büyümesine yol açıyor.

  TROPİK ALANLAR 200 KM GENİŞLEDİ
  Dünya’da 23.5 derece enlemdeki Oğlak ve Yengeç dönenceleri arasında kalan alan teorik olarak tropik bölge sayılıyor. Tropik bölgelere daha çok Güneş ışını düşüyor, daha zengin bir bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliğine sahip oluyor. Araştırma son 25 yılda tropik bölgenin 2 derece kutuplara doğru büyüdüğünü savunuyor. Bu süreç, yeryüzünde tropik bölgenin 200 kilometre genişlediği anlamına geliyor.

  AKDENİZ DE ETKİLENECEK
  İklimbilimciler tropik bölgenin genişlemesini insanların yaşadığı enlemlerde çölleşmeye neden olabileceğini ve bunun da küresel bir çevre sorunu olduğuna dikkat çekiyor. Araştırmacılar, tropik genişlemenin ayrıca ABD’nin güneyi ve Akdeniz Havzası’nda subtropikal etkiyi artırarak kuraklığı tetikleyeceğini tahmin ediyor.

  Bilim insanları tropik genişlemenin doğal koşullardan mı yoksa küresel ısınmadan mı kaynaklandığını tam olarak açıklayamıyor. Ozon tabakasında biriken kirletici gazların ısıyı saklamış olabileceği belirtiliyor. Araştırma Science dergisinde yayımlandı.

  TROPİK ORMANLAR TEHLİKEDE
  Öte yandan, Uluslararası Tropikal Ormanlar Örgütü’nün yayımladığı rapor, her yıl yaklaşık 14 milyon hektar tropikal ormanın kaybolduğu savunuyor. Örgüt başkanı Manoel Sobral Filho, tropikal ormanların yarısının 50 yılda kaybolma tehlikesi yaşadığını ifade etti. Filho, orman alanlarının yakılmasının, biyolojik çeşitlilik için tehlike oluşturduğunu ayrıca atmosfere yayılan karbondioksit gazının yüzde 20’sinin de ormanların yakılması sonucunda oluştuğunu söyledi.

  Raporda, orman kaybının özellikle Endonezya, Fildişi Sahili, Liberya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Filipinler ve Nijerya’da endişe verici olduğu uyarısında bulunuyor.
   
Tropik genişleme Dünya’yı çölleştirir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Evrenİn GenİŞleme Hizini Artiran Ne?

  Evrenİn GenİŞleme Hizini Artiran Ne?

  Keşif doğru, genişleme artan hızla sürüyor, fakat bu hızı artıran kuvvetin ne olduğu bir sır. Bu, fiziğin en utanç verici, en ünlü problemlerinden biridir. 1998 yılında astronomlar evrenin giderek artan bir hızda genişlediğini keşfettiler. Ancak bu sonuç hálá nedenini arıyor. O zamana kadar evrenin genişlemesinin Big Bang den sonra yavaşladığı düşünülüyordu.. Ann Arbor daki Michigan...
 2. Tropik salata tarifi

  Tropik salata tarifi

  Melişlerim güzel bir lezzet yemeklerinizin yanında sunabileceğiniz bir salata tarifi:) Malzemeler 5 domates 1 kutu palmiye içi 3 avakado 100 gr siyah zeytin SOS 1 çorba kaşığı hardal 1/2 bardak zeytinyağ 1/3 bardak sirke 1 adet limon tuz karabiber HAZIRLANIŞI Domatesleri yıkayıp 4 e bölün .Palmiye içlerini halka halka kesin .Halkalar kalınca olsun.Avakadoları soyun çekirdeklerini...
 3. 2010 yazında tropik desenler

  2010 yazında tropik desenler

  Melişlerim 2010 ilkbahar yaz kreasyonlarında gözümüze çarpan detaylardan biride tropik desenler oldu.Özellikle Alexander McQeen Prenda,Maison Martin Margela Ve Marc Jasobs koleksiyonlarında egzotik tasarımlara fazlasıyla yer vermiş.:D işte melişlerim buyurun umuarım beğenirsiniz:D
 4. Gebelikte Bebek Böbreğinde Genişleme Büyüme

  Gebelikte Bebek Böbreğinde Genişleme Büyüme

  hamilelikte bebeğin böbreğinde genişleme görülmesi,gebelikte bebeğin böbreğinde büyüme görülmesi,hamilelikte bebeğin böbreğinde sorun saptanması,gebelikte bebeğin böbreğinde genişleme ve büyüme hakkında bilgiler Bebeğin böbreğinin idrar toplayan kısmına renal pelvis (böbrek pelvisi) denir. Gebelikte böbrek pelvisinin ön-arka çapı 4 - 10 mm arasında olacak şekilde genişlemesine hafif...

Sayfayı Paylaş