gebe
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  21.220
  Beğenilen Mesajlar:
  599
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  TRT'de Kürtçe dizi

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin çarpıcı açıklamalarda bulundu ve '1 Ocak'ta Kürtçe dizi yayınlanacak' dedi. İşte ayrıntılar; TRT 1 Ocak'tan itibaren bir kanaldan Kürtçe yayın yapmaya başlayacak. TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin konuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Şahin Kürtçe kanalın amacının Türkçe öğretmek olmadığnı söyledi ve Kürtçe dizi müjdesi verdi.
  Şahin'in Kürtçe kanalla ilgili sözleri ise şöyle:
  KANALIN İSMİ

  Bizim kanallarımız TRT1, TRT2, TRT3 diye gidiyor. O kanalın da böyle bir numarası olacak. TRT7, TRT8, TRT9 gibi bir numara vereceğiz.

  HANGİ LEHÇEDE YAYIN YAPILACAK?

  İlk etapta o bölgede yüzde 90 Kırmançi lehçesi konuşuluyormuş, yayınlar o lehçede olacak. Zazaca, Soranice de olacak. Şu an bu üç lehçede düşünüyoruz. Bizim amacımız kimseyi ürkütmek değil. Çok samimi bir şekilde Doğuda, Güneydoğu'da Türkçeyi öğrenememiş insanların kanal ihtiyacına cevap vereceğiz.
  KANALIN İÇERİĞİ

  TRT1 gibi aile kanalı olacak. Diziler, eğlence programları, haber programları, haberler olacak. Bir aile kanalında ne oluyorsa o kanalda da onlar olacak. Bu ülkenin milli birliğine, bütünlüğüne, bayrağına, İstiklal Marşı'na sövülmediği müddetçe nasıl TRT'de programlar yapılıyorsa, o programların hepsini Kürtçe kanalda da yapacağız. Anayasada, 2954 Sayılı Kanunda ilkelerimiz, misyonumuz, vizyonumuz, çizgilerimiz ortaya konulmuş. O sınırlar içinde kalmak kaydıyla arkadaşlarımız, özgürce istediklerini o kanalda söyleyecekler, konuşacaklar ve televizyonculuk yapacaklar.

  KÜRTÇE DİZİLER GELİYOR

  Dizilere Kürtçe dublaj yaptıracağız. Nasıl İngilizce filmler Türkçe seslendi-riliyorsa onlardan farklı olmayacak. TRT'nin popüler dizileri Kürtçe olarak yayınlanacak. Filmler, dizi filmler, çizgi filmler, dini yayınlar, eğlence yayınları, belki müzik yarışması da olacak.

  AMAÇ TÜRKÇE ÖĞRETMEK DEĞİL

  Bizim amacımız Türkçe öğretmek değil. Onu Milli Eğitim Bakanlığı yapar. Gerektiğinde alt yazı vereceğiz. Örneğin, kanalda bir röportaj yapılırken, röportaj yapılan kişi Kürtçe bilmiyorsa, Türkçe konuşacak ve Kürtçe alt yazı geçecek veya bunun tersi olacak.

  ANA DİLDE YAYIN İNSAN HAKKI

  Biz böyle bir kanalı kurmazsak, art niyetli, Türkiye üzerinde emelleri olan insanlar yaptıkları yayınlarla bu insanları etkiliyorlar ve doğruları onların doğruları oluyor. Bugüne kadar Türkçeyi öğretememişiz. Ana dilde yayının ve televizyonun da bir insan hakkı olduğunu düşünüyorum. TRT bu ihtiyacı karşılayacak.

  KÜRTÇE ŞARKI

  Müzik programlarına Kürtçe şarkı söyleyen sanatçılar çıkacaklar. Türkçe söyletip, Kürtçe alt yazı geçemeyiz.

  ROJ TV'YE ÇIKANLAR TRT'YE ÇIKABİLECEK Mİ?

  Bölücü olmamak, bu ülkedeki birliğimizi, bütünlüğümüzü dinamitlememek kaydıyla herkes çıkar. Düne kadar bir kanalları vardı da ROJ'u mu tercih ettiler? Yoktu. Böyle bir mecra açılırsa, şarkıcılar çıkar. Kaldı ki Doğuda Güneydoğu'da şarkıcı problemi yok, herkes türkü okur. "Sen türkülerini söyle" diye bir yarışmamız var. Bunun Kürtçe versiyonunu yaparız, yüzlerce şarkıcı, türkücü buluruz.

  DÜNYANIN HER YERİNDEN İZLENECEK

  Dünyanın her yerinden izlenecek. Uydudan yayın yapacağız, Kuzey Irak'ta da, ABD'de de, Avustralya'da da izlenebilecek.

  KANAL HERKESE AÇIK

  Herkese eşit olmak kaydıyla açık olacak. Politikacıları çıkaracak olursak her birini çıkaracağız, çıkarmayacak olursak hiçbirini çıkarmayacağız. Birini çıkarıp diğerini çıkarmamak gibi bir ayrıcalık yaptığımızda zaten oradaki insanlar bizi silerler, çizerler.

  gazeteciler.com

   
TRT'de Kürtçe dizi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Diyarbakır'da Kürtçe mevlit

  Diyarbakır'da Kürtçe mevlit

  Diyarbakır'daki tarihi Ulu Cami'de, TRT-6'da yayımlanmak üzere, ilk kez Kürtçe mevlit okutuldu. Mevlidi, Diyarbakır Müftüsü Ali Melek'in yanı sıra çok sayıda vatandaş da dinledi. Mevlit öncesinde cami görevlisinin Kürtçe yaptığı vaazda, birlik ve beraberlik mesajları verildi. Bölgede eğitimin öneminin de anlatıldığı vaazda, kız çocuklarının eğitimden yoksun bırakılmamaları...
 2. CHP'den Kürtçe hutbe açılımı

  CHP'den Kürtçe hutbe açılımı

  CHP, yerel seçim öncesi Kürt sorunu ve dinî konulardaki açılımlarını sürdürüyor. Son açılım Diyarbakır'dan geldi. Partinin Diyarbakır Büyükşehir Belediye başkan adayı Remzi Sayılan, bazı camilerde hutbelerin Kürtçe okunmasını istedi. Sayılan, Kürtçe mevlide destek veren CHP lideri Deniz Baykal'ın, "Herkes dinini kendi dilinde yaşayabilmeli." şeklindeki çağrısını hatırlatırken,...
 3. Eurovision'a Kürtçe şarkı teklifi

  Eurovision'a Kürtçe şarkı teklifi

  körçe mözik körtçe mözikler körçe mözikler körçemözikler körçeşarkı Yıllardır Türkiye'de olay olan Eurovision şarkı yarışmasını, bu yıl daha da renklendirecek bir öneri geldi. Kalan Müzik Sahibi Hasan Saltık TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'e Eurovision'a Kürtçe bir parçayla gidilmesi teklifinde bulundu. Kalan Müzik Sahibi Hasan Saltık, 2010 yılında Norveç'in başkenti...
 4. Kürtçe Çeviri Proğramı

  Kürtçe Çeviri Proğramı

  Kürçtçeden türkçeye çeviri yapan online bir site yada çeviri proğramı tavsiyeleriniz var mı arkadaşlarım ? Bu dili merak ediyorum bir kaç bişeyine bakmak istiyorum. Teşekkürler
 5. Kürtçe Türkçe Güzel sözler

  Kürtçe Türkçe Güzel sözler

  Standart Kürtce Türkce Sevgi Sözleri - Kürtce Seni Seviyorum Kürtce Türkce Sevgi Sözleri - Kürtce Seni Seviyorum - Kürtce Ask Sözleri - Türkce Kürtce Ask Sözleri Aşk her dilde aşktır meleklerim. Hangi dilde olursa olsun çevirdiğimizde anladığımız şekline hepsi ayni :) Ülkemizde yaşayan Kürt kardeşlerimizi sevgi ve saygı ile selamlayarak. Onların dilinden söylenmiş kürtçe güzel sözlerden ve...

Sayfayı Paylaş