1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  TSK Kandil'i Bombaladı - Geniş Kapsamlı Harekat

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  ef 16 savaş uçağı ef 16 savaş uçağı video kandil dagi kandil dağı dagı PKK'lı teröristlerin üslendiği Kuzey Irak'taki İran sınırında bulunan Kandil Dağı'ndaki örgütün karargahı geceyarısı düzenlenen hava operasyonu ile vuruldu.

  Genelkurmay Başkanlığı Kandil'in yanı sıra Zap, Avaşin, Hakurk bölgeleri ile derinlikteki Kandil Dağı’nın Irak tarafında kalan kesimlerinin saat 01.00’den itibaren geniş kapsamlı bir hava harekatı ile vurulduğu, ardından Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı uzun menzilli silahlarla belirlenen hedeflerin ateş altına alınmasına devam edildiği bildirildi.
  Diyarbakır'daki 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı’nda bu gece olağanüstü savaş uçağı hareketliliği yaşandı. Saat 00.12'den peşpeşe havalanan yaklaşık 30 savaş uçağı, saat 03.00 sıralarında üsse dönmeye başladı. Diyarbakır’dan uçakların havalanmasından bir süre sonra Hakkari’nin Kuzey Irak sınırında sesleri duyuldu.

  Diyarbakır 2’inci Hava Kuvvet Komutanlığı 8’inci Ana Jet Üssü’nde bu gece son dönemlerin en yoğun savaş uçağı hareketliliği yaşandı. Saat 00.12’den itibaren 1.5 saat içinde yaklaşık 30 F-16 savaş uçağı üsten peş peşe havalandı. Operasyona katılan savaş uçaklarının gece görevi yapmaya imkan tanıyan lantirn sistemleriyle donatılmış F-16 savaş uçakları oldukları öğrenildi. Uçakların kakmasından bir süre sonra ise Hakkari semalarında yoğun uçak sesleri duyuldu. Uçakların Hakkari’nin Kuzey Irak’a sınır kesiminde doğru gittiği öğrenildi. Yoğun uçak sesleri Hakkari’de de heyecan yaratırken, savaş uçakları saat 03.00’den itibaren üslerine dönmeye başladı.

  GENELKURMAY AÇIKLAMASI

  Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan basın açıklamasında, Kandil'in yanı sıra diğer PKK hedeflerinin vurulduğu da belirtilerek şöyle denildi:

  “Irak’ın kuzeyindeki Zap, Avaşin, Hakurk bölgeleri ile derinlikteki Kandil Dağı’nın Irak tarafında kalan kesimlerinde tespit edilen PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne ait hedefler, Türk Hava Kuvvetleri savaş uçaklarının 16 Aralık 2007 günü saat 01.00’den itibaren uyguladığı, geniş kapsamlı bir hava harekatı ile vurulmuştur. Hava harekatına katılan uçaklarımız, saat 04.15 itibarıyla emniyetli bir şekilde üslerine dönmüşlerdir. Uçakların operasyon bölgesini terk etmelerini müteakip, Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı uzun menzilli silahlarla Irak’ın kuzeyinde belirlenmiş hedeflerin ateş altına alınmasına devam edilmiştir.

  Türk Silahlı Kuvvetlerine verilen yetki çerçevesinde icra edilen operasyonlar, askeri ihtiyacın gereklerine göre kararlılıkla devam edecektir. Baştan beri açıklandığı gibi operasyonlar, tamamen PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne yönelik olup, Irak’ın kuzeyinde yaşayan halka ve düşmanca harekette bulunmayan yerel gruplara karşı değildir. Genelkurmay Başkanlığınca daha önce duyurulduğu gibi değerli basın mensuplarının operasyon alanlarına girmemeleri, can güvenlikleri açısından önem arz etmektedir.”


   
 2. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Kandil Bombalandı - Geniş Kapsamlı Harekat Yapıldı
  Irak'ın kuzeyindeki Zap, Avaşin, Hakurk bölgeleri ile Kandil Dağı'nın Irak tarafında kalan kesimlerindeki hedefler, Türk Hava Kuvvetleri savaş uçaklarının uyguladığı, geniş kapsamlı bir hava harekatı ile vuruldu.


  < Konu Resmi..>

   
 3. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: TSK Kandil'i Bombaladı - Geniş Kapsamlı Harekat
  Erdoğan, operasyonla ilgili ilk değerlendirmeyi İzmir’in Ödemiş ilçesinde yapılan toplu açılış töreninde yaptı. Erdoğan şöyle konuştu: “Verdiğimiz yetki doğrultusunda Türk Silahlı Kuvvetleri Irak’ın kuzeyinde terör örgütü hedeflerine, örgütün kamp merkezlerine yönelik kapsamlı hava harekatını bu gece icra etmiştir. Memnuniyetle ifade etmek isterim ki gece şartlarında gerçekleyen bu harekat ilk değerlendirmelerimize göre başarılı olmuştur. Hedeflerini vuran hava kuvvetlerimize ait savaş uçakları sağ salim üslerine dönmüş, kara kuvvetlerimiz destek unsurlarıyla herekata iştirak etmiştir.

  Hedeflerin isabet oranlarına belirlemeye yönelik değerlendirme çalışmalara devam etmektedir. Bu harekatın icra ve planlamasında görev alan başta Genelkurmay Başkanım olmak üzere kuvvet komutanlarımız, kahraman pilotlarımız ve tüm Türk Silahlı Kuvvetlerimizin mensuplarını şahsım, hükümetim ve milletim adına tebrik ediyorum, kutluyorum.

  Biz hükümet olarak bölücü terör örgütüne karşı siyasi askeri diplomatik sosyol ve ekonomik bütün araçları en etkili biçimde kullanmaya karalıyız. Ülkemizin milletimizin birlik ve bütünlüğü Huzur ve selameti için verdiğimiz bu mücadele içerde ve dışarda aynı kararlılıkla devam edecektir.”

  "OPERASYONLAR KARARLILIKLA SÜRECEK"

  Operasyonla ilgili hükümet adına ilk açıklamayı yapan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, ihtiyaç duyulduğunda operasyonların kararlılıkla sürdürüleceğini belirterek, “Biz hükümet olarak, en başta Silahlı Kuvvetlerimiz olmak üzere devletimizin diğer ilgili birimleriyle tam bir uyum ve kararlılık içerisinde bu belayı ülkemizin gündeminden çıkarma azmi ve kararlılığı içerisindeyiz” dedi.

  Cemil Çiçek, yaptığı açıklamada, bugün hükümetin verdiği verdiği yetki çerçevesinde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, terör örgütünün Kuzey Irak'taki hedeflerine yönelik olarak sınır ötesi başarılı bir operasyon gerçekleştirdiğini belirterek, ihtiyaç duyulduğunda bu operasyonların kararlılıkla sürdürüleceğini kaydetti.
  “Bu operasyonların hedefinin, sadece ve yalnızca bölücü terör örgütü ve onun Kuzey Irak'taki kampları olduğunu” vurgulayan Çiçek, şöyle devam etti:

  “Biz hükümet olarak, en başta Silahlı Kuvvetlerimiz olmak üzere devletimizin diğer ilgili birimleriyle tam bir uyum ve kararlılık içerisinde bu belayı ülkemizin gündeminden çıkarma azmi ve kararlılığı içerisindeyiz. Bunun herkesçe çok iyi bilinmesi ve anlaşılması lazımdır. Bu operasyonların da bu çerçevede değerlendirilmesi gerekmektedir.
  Bu mücadelede en büyük güvencemiz, milletimizin sağduyusu, soğukkanlılığı, birlik ve beraberlik konusundaki kuvvetli iradesidir. Yaşanan bunca acıya rağmen, milletimiz, iç ve dış tahriklere kapılmamış, devletinin, hükümetinin, hayatlarını ortaya koyarak mücadele veren Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve güvenlik güçlerimizin her zaman yanında olmuş ve aramıza nifak sokmak isteyen terör örgütü ve yandaşlarının oyununa da gelmemiştir. Bundan dolayı, milletimize şükran borçluyuz.

  Buradan terör örgütü mensuplarına bir çağrıda bulunuyoruz; gittiğiniz yol yol değildir. Bu yoldan hiçbir yere varamazsınız ve hiçbir netice de elde edemezsiniz. Gelin, yol yakınken annenizin, babanızın, ailelerinizin yanına dönün. Bu sizin için daha doğru bir tercih olacaktır.”

  "GEREKEN NEYSE O YAPILMAKTADIR"

  Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan da Fransa’nın Başkenti Paris’e gitmeden önce Esenboğa Havalimanı’nda yaptığı basın toplantısında Kandil dağı başta olmak üzere Kuzey Irak’taki PKK hedeflerinin bombalanmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Babacan, "Gereken neyse o yapılmaktadır" dedi.

  Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin hükümete büyük bir çoğunlukla destek vererek, çıkarttığı bir tezkere olduğunu hatırlatan Babacan, "Bu çerçevede hükümetimizin de TSK'ye verdiği bir yetki ve görev söz konusu. Bu çerçevede gereken neyse o yapılmaktadır." dedi.

  "Operasyonun ABD'den gelen istihbaratla mı yoksa TSK'nın kendi inisiyatifiyle yaptığı" sorusu üzerine de geçmiş açıklamaların içinde bu sorunun cevabının bulunduğunu söyledi. Operasyon sırasında 10 köyün vurulduğu ve sivillerin yaralandığı şeklindeki haberlerin hatırlatılması üzerine de "Genelkurmay'dan yapılan açıklamalara itibar edin" karşılığını verdi.

  Babacan başka bir soru üzerine de, “Terörle mücadelede çok farklı enstrümanlar var. Siyasi, diplomatik, sosyo-kültürel, ekonomik ve askeri enstrümanlar. Bunların tümü gerektiği zaman gereken yerde zamanda miktarda kullanılmıştır. Bundan sonra da kullanılacaktır. Terörle mücadele kapsamlı ve çok boyutlu bir mücadeledir bunun gereği neyse yapılmaktadır ve yapılacaktır” diye yanıt verdi.
   
 4. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: TSK Kandil'i Bombaladı - Geniş Kapsamlı Harekat

  F-16 uçaklarının vurmasının ardından topçu birlikleri karadan Kandil'i top atışına tuttu.

  Genelkurmay'ın açıklamasında, "Uçakların operasyon bölgesini terk etmelerini müteakip, Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı uzun menzilli silahlarla, Irak'ın kuzeyinde belirlenmiş hedeflerin ateş altına alınmasına devam edilmiştir" denildi.

  Açılmada, operasyonların devam edeceği bildirilirken şöyle denildi:

  "Baştan beri açıklandığı gibi, operasyonlar tamamen PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne yönelik olup; Irak'ın kuzeyinde yaşayan halka ve düşmanca harekette bulunmayan yerel gruplara karşı değildir."

  (Kaynaklar: Hürriyet)
   
 5. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: TSK Kandil'i Bombaladı - Geniş Kapsamlı Harekat
  BBC: Türk uçakları Kürt asi hedeflerini bombabaldı


  Türk F-16'larının bu sabaha karşı Kuzey Irak’ta gerçekleştirdiği sınır ötesi operasyon dünyada da yankı buldu. İngiliz Televizyonu BBC, Türk savaş uçaklarının Kuzey Irak’taki “Kürt asi hedeflerini” bombaladıklarını bildirdi.


  İngiliz yayın kurumu BBC, “Türk uçakları Kuzey Irak’ı bombaladılar” başlıklı haberinde “Türk uçakları, sınır ötesinde Kürt asileri olduğu sanılan hedefleri bombaladı” dedi.

  Buna karşın, Kuzey Irak’taki “yetkililer”in, uçakların bazı köyleri vurduğunu söylediklerini de belirten BBC, söz konusu köylerde “asilerin” olup olmadığı konusunun ise, teyid edilmediğini de kaydetti.

  BBC, haberinde Türk Parlamentosu’nun, Ekim ayında Türkiye’deki saldırıları hızlandıran PKK’ya karşı Kuzey Irak’a operasyon yapma izni veren tezkereyi onayladığını anımsatarak Ankara’nın sınıra yakın bölgelerde tank, top ve savaş uçakları ile desteklenen 100 bin asker yığdığını da söyledi.

  Irak ve ABD’nin Türkiye’den sınır ötesi operasyonu yapmamasını istediğini belirten İngiliz yayın kurumu, “3 bin kadar PKK’lının Kuzey Irak’da olduğu inanılıyor. Türkiye, yerel yetkileri onları desteklemekle suçladı” dedi.

  '1 KİŞİ ÖLDÜ 2 KİŞİ YARALANDI'

  Reuters haber ajansı, sınır ötesi operasyonda 10 köyün vurulduğunu bildirirken, Kuzey Irak'taki yerel kaynakların 1 kadının öldüğünü 2 kişinin de yaralandığını bildirdi. Ajansın haberine göre, Süleymaniye'nin kuzeyindeki Jarawa ve Sankasar köylerinin yetkilileri operasyonun gece saat 02.00 civarında başladığını ve saatlerce sürdüğünü söyledi. Operasyonda 1 kişinin öldüğünü 2 kişinin de yaralandığını, bir çok ev ve okulun da zarar gördüğünü öne sürdüler. Bu haberler Kuzey Irak'taki bölgesel yönetim tarafından doğrulanmadı. Genelkurmay Başkanlığı da köylerin vurulduğu şeklindeki haberleri kesin bir dille yalanladı.

  LE MONDE: BİR OPERASYON DAHA
  Fransız Le Monde gazetesi de haberi okurlarına Türk ordusunun “PKK’ya karşı yeni bir operasyon yaptığı”nı belirtirken 10 Kürt köyünün bombalandığı iddiasına da yer verdi. Türk savaş uçaklarının gece sırasında Kuzey Irak’taki “Kürt hedefleri”ni bombaladıklarını kaydeden gazete, ilk başta Kürt kaynaklarının gelen operasyon bilgisinin, daha sonra Genelkurmay Başkanlığınca doğrulandığını yazdı.

  Fransız gazetesi, Irak’taki bir yetkilinin, Türk uçaklarının 10 Kürt köyünü bombaladığını, bir kadın öldürüldüğünü, iki kişinin yaralandığını ifade ederken diğer bir kaynağın ise sadece iki yaralı olduğunu söylediğine dikkat çekti.

  Peşmerge Sözcüsü Cabbar Yava’nın, "ailerin köylerinden kaçtıkları” yolundaki açıklamasını da aktaran gazete, sınır bölgesinde binlerce asker konuşlandıran TSK’nın 1 Aralık’ta Kuzey Irak’ta bir operasyon yaptığını anımsattı.

  Kaynak: BBC


  Bilge'den Not: Bu adamlara hala "terörist" dedirtemedik diye hayıflanıyordum ki kendi kendime haberleri derlerken.. Bir ses dedi ki içimden "sen daha kendi ülkende hem de meclisindekilere pkk şerefsizleri için terörist dedirtememişsin de elin İngilizine kabul ettirememişsin çok mu..."
   
 6. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: TSK Kandil'i Bombaladı - Geniş Kapsamlı Harekat

  Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı uçaklar, zifiri karanlıkta hedefleri vurmanın tatbikatını ilk olarak geçtiğimiz Haziran ayında Konya'da yapmıştı.


  Türk Hava Kuvvetleri geçtiğimiz Haziran ayında Konya'da yapılan "Anadolu Kartalı Tatbikatı"nda Lantırn uçaklarıyla, gece görüş gözlüğü ile zifiri karanlıkta lazerle belirlenen hedefleri vurmuş ve büyük bir başarı kazanmıştı.

  Bu tatbikat medyada "Konya'da Kuzey Irak tatbikatı" başlıklarıyla yer almıştı.

  Tatbikatın ardından bir açıklama yapan eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert, "Hepiniz biliyorsunuz bir Hava Kuvvetlerinin gece koşullarında, her hava koşulunda savaş yapabilmesi çok önemlidir. O nedenle tatbikatta Hava Kuvvetlerimizin sahip olduğu Lantırn uçaklarıyla, gece görüş gözlüğü, atış sahasını bulup hiç ışık yanmayan hedefleri bombaladılar ve tam isabetle vurdular. Bu başarımızla, artık bundan böyle; tehdit ülkelerin, bize kötü bakan gözlerin, gece de yataklarında rahat uyuyamayacaklarını müjdelemek istiyorum" demişti.

  Orgeneral Cömert, bu harekâtın dünyada sadece 5-6 ülkenin yapabildiğini de sözlerine eklemişti.

  Hürriyet
   
 7. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: TSK Kandil'i Bombaladı - Geniş Kapsamlı Harekat

  'İSTİHBARAT GELDİKÇE OPERASYON SÜRER'
  < Konu Resmi..>


  Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi(ASAM) Başkanı Emekli Büyükelçi Faruk Loğoğlu, operasyonun Amerika Birleşik Devletleri’nin verdiği istihbarat bilgilerini doğrultusunda yapıldığını, bu istihbarat desteğinin devam etmesi halinde operasyonların devam edeceğini belirtti. Kamuoyunda ABD’ye karşı olan güvensizliğin operasyon sonrası kıralacağını beklediğini belirten Loğoğlu, “İlişkiler hem askeri, hem diplomatik alanda” daha kapsamlı olarak devam edecek” dedi.
  'KANDİL'DE KENDİLERİNİ GÜVENDE HİSSEDEMEYECEKLER'

  < Konu Resmi..>


  Operasyonu değerlendiren terör uzmanı Ercan Çitlioğlu, yapılan harekatın “psikolojik önemine” dikkat çekerek, “Kandil Dağındakiler artık kendilerini güvende hissedemeyecekler” dedi.

  Çitlioğlu, operasyon sonucu “psikolojik üstünlüğün” Türk Silahlı Kuvvetleri’ne geçtiğini söyledi. Irak’ın kuzeyindeki yönetimin “operasyonun etkisini kırmak” için, karşı psikolojik harekata geçeceğini de belirten Çitlioğlu, operasyonların sürebileceğini vurguladı.

  Hürriyet
   
TSK Kandil'i Bombaladı - Geniş Kapsamlı Harekat konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Türk elektriği Kandil'i aydınlatıyor

  Türk elektriği Kandil'i aydınlatıyor

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın üst düzey bir yetkilisi, Hürriyet’e, bu karara Türkiye’deki elektrik arz-talep dengesi dikkate alınarak varıldığını söyledi. Yetkili, EÜAŞ’ın bu kararıyla, Irak’a elektrik satan özel şirket Kartet’in gelecek yıl ihracat yapamayacağını bildirdi. İHTİYAÇTAN ALINDI: Bakanlık yetkilisi, "Bu kararın terörle mücadele kapsamında Irak’a yönelik yaptırım...
 2. PKK kampları bombaladı

  PKK kampları bombaladı

  pkk kampları pkk kamplarında yaşam kandil dağı kampları video Diyarbakır'dan havalanan F-16 savaş uçakları, Irak'ın kuzeyindeki terör yuvalarını bombaladı. Diyarbakır 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı'ndan önceki akşam saat 22.00 sıralarında havalanan jetler, Hakkâri'nin Çukurca ilçesi sınırı karşısındaki PKK'lıların yuvalandığı Zap, Metina, Hinere ve Hakurk kamplarına bomba yağdırdı. Yarım...
 3. TSK Kandil'e bomba yağdırdı

  TSK Kandil'e bomba yağdırdı

  Irak hava sahası ABD kontrolünden çıkıp Iraklıların kontrolüne geçti. TSK bugün yine Kandil'e bomba yağdırdı. Türk savaş uçakları, Kandil’deki PKK mevzilerini vurdu. Yerel kaynaklar, can kaybı olmadığını açıkladı. Yerel kaynaklar, TSİ 19.00’da başlayan bombalamanın bir saat sürdüğünü ve sivil can kaybının olmadığını belirttiler. Kaynaklar; Alires, Kaletokan ve Kortek bölgelerinin Türk...
 4. sarıkamış harekatı

  sarıkamış harekatı

  Birinci Dünya Savaşında felâketle neticelenen askerî harekât. Osmanlı Devleti harbe; 1878’den beri Rus işgalinde bulunan Kars, Sarıkamış, Ardahan gibi doğu illerimizi geri almak, Doğu Avrupa’da Ruslarla harp hâlinde olan Almanlara yardım etmek, kazanılacak bir zaferle Kafkaslar ve Orta-Asya’daki Türk illerinin kapısını açmak maksatlarıyla, başta Enver Paşa olmak üzere, iktidarda bulunan...
 5. Kapsamlı kromozom taraması (aCGH)

  Kapsamlı kromozom taraması (aCGH)

  kapsamlı kromozom taraması nedir,kapsamlı kromozom taraması ne için yapılır,kapsamlı kromozom testinin avantajları,kapsamlı kromozom testi hakkında bilgiler Kapsamlı kromozom taraması (KKT), Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) uygulaması planlanan çiftlerde, embriyoların mikroarray teknolojisi ile hücredeki bütün kromozomlar için (23 çift, 24 farklı kromozom) taranmasıdır. Rutin...

Sayfayı Paylaş