TSK nın Eğitimsiz asker´e cevabı

• Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Forum Okuru
dünyanın en eğitimli askerleri
´Asker yeterince eğitilmeden doğuya yollanıyor´ eleştirileri sonrası Genelkurmay, Isparta Eğirdir Dağ Komando Okulu´nu basın mensuplarına tanıttı.

tskasker.jpg

Komandolar, Eğirdir Karaburun'da dünyada bir başka benzeri bulunmayan zorluktaki parkurlarda eğitim görüyor.

Genelkurmay Başkanlığı, Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında Asteğmen, Uzman Erbaş ile erbaş ve erlere yönelik eğitim faaliyetlerini tanıtmak amacıyla basın turu düzenledi. Dünyada bir başka benzeri bulunmayan Karaburun'daki çok maksatlı engel parkurunda 127 engel yer alıyor.

38779.jpg

Bu engellerin 59'u komando okulunun ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen engellerden oluşuyor. Kursiyerlere güven duygusu kazandırmak, korkularını yenmek, ani karar verme yeteneğini geliştirmek amacıyla kurulan parkurda, 76 metre yüksekliğinde Türk mühendislerinin inşa ettiği dev bir kule bulunuyor. Kulede, suya ve karaya halatla inme eğitimlerinin yanı sıra tam teçhizatlı olarak tırmanma eğitimleri veriliyor. Bu arada İhtisas kursu gören subay ve astsubaylar, yere çabuk inme metoduyla aynı anda silahlarıyla ateş ederek gösteri yaptı.

komando.jpg

Tamamen baş aşağı olarak örümcek metoduyla iniş yapan kursiyerler de 20 metre yükseklikten kaplan atlayışıyla yere indi. Kuleden, 35 ve 76 metreden gerçekleştirilen atlayışlarda Çek Cumhuriyeti adına eğitim gören personel de yer aldı. Kursiyerler aynı eğitimleri gece zifiri karanlıkta da yapıyor. İniş eğitimleri Toros dağlarında 150-200 metrelik arazi kesimlerinde de tekrarlanıyor.

13693.jpg

MAYIN EĞİTİMİ

Komando okulunda eğitim gören muvazzaf personelin yanı sıra erbaş ve erlerin mayın ve patlayıcı madde tespiti, teşhisi ve imhası konusunda eğitimlerine de büyük önem veriliyor. Mayın ve el yapımı patlayıcı eğitimi parkurunda er ve erbaşların arazide bulunabilecek muhtemel patlayıcı maddeleri tanımaları konusunda eğitim veriliyor. Detektörle eğitim alan personel, patlayıcı maddeye detektörün verdiği sesli tepki konusunda eğitildikten sonra cihazdan gelen sese göre toprak altında gömülü vaziyetteki mayın ve patlayıcıları tanımlayabiliyor.

27294.jpg

Patlayıcıya duyarlı eğitimli köpekler de kullanan komandolar, patlayıcı maddeye yaklaşmadan maddeyi tespit ederek patlatan elektronik sistemlerden yararlanıyor.

u5tsrisd6.jpg

Geri