1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  TSK'da 'Robocop' dönemi

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  jandarma robocop jöak < Konu Resmi..>


  Türk Silahlı Kuvvetleri, 21. yüzyıl savaş sahasında Mehmetçiği son teknolojiyle donatacak.


  Türk Silahlı Kuvvetleri, 21. yüzyıl savaş sahasında Mehmetçiği son teknolojiyle donatacak. Silahından elbisesine, miğferinden haberleşme sistemine kadar modernize edilmesi hedeflenen Mehmetçik, gerek terörle mücadelede gerekse cephede daha etkin savaş gücü ile donatılacak, bu sayede zayiat da en aza indirilecek.

  Dünyada "Tek Er Uygulaması" olarak bilinen modernizasyon çalışmaları "Elektronik, haberleşme, silah sistemleri, korunma, sağlık, giysi, bot ve eğitim" gibi geniş bir yelpazeyi kapsıyor. "Geleceğin Askeri Projesi" nden sonra TSK, askerin sahadaki etkinliğini artırırken kayıpları da azaltacak. Mehmetçik, yarasına tampon yapacak özel yapım elbiseler giyecek. Miğferinde termal dürbün ve haberleşme sistemi olacak. Kendini göstermeden köşe arkalarından, hedefi vuran silahlarla donatılacak.

  20 ÜLKE UYGULUYOR

  Savunma ve Havacılık Dergisi'nin son sayısında da yayınlanan "Tek Er Projesi"ne göre, "Robocop" gibi teknolojiyle donatılacak geleceğin erlerinin özellikleri şöyle: Dünyada 'Tek Er Modernizasyonu'nu ABD, Almanya, Avustralya, Rusya, Portekiz, İspanya, İngiltere, Güney Afrika ve Yunanistan'ın da aralarında bulunduğu 20 ülke uyguluyor. Çalışmaların büyük bir bölümünü tamamlayan ABD, İngiltere ve Fransa, Irak ve Afganistan'daki birliklerinin bir kısmını bu teçhizatla donattı. Türkiye, savunmada en ileri ülkelerin başında gelen İsrail'den önce davranarak, modernizasyonu yapan 21. ülke olacak.

  ELBİSE

  • Isıyı kontrol edebilen, havalandırması olan, gece termal görüşe karşı ve gündüz optik keşfe karşı gizleme sağlayan, korumalı, yanmaz kumaştan imal edilmiş, rahat harekete imkân veren, dayanıklı ve su geçirmez özelliklere sahip olacak elbiseler.
  • Elbiseler aktif karbon emdirilmiş fiber kumaştan imal edilecek.
  • Kumaşa yerleştirilen sensörler (algılayıcılar) sayesinde Mehmetçiğin fiziki ve psikolojik durumu 24 saat takip edilecek.
  • Üniforma, yaralanan ere ilk yardım sağlayabilen, yaraya denk gelen kısma, kanamayı durdurmak üzere tampon uygulayacak.
  < Konu Resmi..>


  Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı Timleri( JOAK). Yaklaşık 1300 derece ısıya 90 saniye dayanabilen siyah renkte kamuflaj elbisesi giyen JOAK tım gorevlileri, giysilerinin ozel alasımı sayesinde gece gorus sistemlerinden saklanabiliyor.(Fotoğraf: AA)

  MİĞFER

  "Başa tam oturan, dengeli miğfer" geniş açılı, gece ve gündüz termal görüşe imkân veren kameraya, kafatasını çevreleyen haberleşme bandına, görüntüyü siper önü ekrana aktaran donanıma sahip olacak.

  BALIKSIRTI YELEK

  • Elektronik ceket, bilgisayar ünitesini, kontrol ünitesini, telsizi, GPS bağlantı kablolarını ve konektörü içerecek.
  • Yelek ayrıca, elastiki su kabına, yedek şarjörlere ve el bombalarına platform görevi yapacak.
  • Tüm bu teçhizat, modüler olacak ve her biri tek başına kullanılabilecek.
  • Sırt çantası da yelek birleşimi içinde yer alacak.
  SİLAH

  • Silah sistemlerinde, gece-gündüz termal nişangâh, yüksek çözünürlü dürbün, lazer mesafe ölçerli sistemler kullanılacak.
  • Asker, görünmeden köşenin arkasında mevzilenerek, hedeflere ateş etmesine imkân veren kamerayla donatılacak.
  SIRT ÇANTASI

  60 kg. olan sırt çantasının ağırlığı 22 kg.'ya indirilecek.


   
TSK'da 'Robocop' dönemi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. lohusalık dönemi!

  lohusalık dönemi!

  Lohusalık; doğumdan sonraki 6 hafta (42 gün) sonunda gebeliğin kadında yarattığı fizyolojik ve psikolojik değişimlerin gebelik önceki haline dönmesidir. Bu süreç her organ ve sistem için farklı zamanlar alır. Halk arasında "lohusanın mezarı 40 gün açık kalır" sözü yaygın olarak kullanılır. Bu söz bir yerde gerçekleri yansıtmaktadır. Çünkü doğum ve lohusalık döneminde ortaya çıkan...
 2. Lohusalık Dönemi

  Lohusalık Dönemi

  dinimizde lohusalık dinde lohusalık dinen dinimizde lohusalik dönemi Anne baba olmak; sevinç, mutluluk ve övünç yanında, sorunları, sıkıntıları ve sorumlulukları da beraberinde getirir. Bebek doğar doğmaz tüm dikkatler bebek üzerine yoğunlaşır. Anne için fiziksel ve ruhsal değişiklikler doğumdan sonraki ilk bir yılda daha fazla yaşanabilir. Lohusalık döneminde lohusaların yaşayabilecekleri...
 3. İntrauterin dönemin

  İntrauterin dönemin

  ntrauterin dönemin başlangıcı olan embriyonal dönemde (0-10 hafta) bebek, dış etkilere karşı son derece hassastır. Çoğu doğumsal anormallikler bu dönemde maruz kalınan etkenler sonucu meydana gelmektedir. Bu nedenle gebeliğin ilk haftalarında, diğer dönemlerden çok daha dikkatli olunmalıdır. Fetal dönem 11. haftada başlar ve doğuma kadar devam eder. Bu dönemde doku ve organların olgunlaşma...
 4. TSK'da Rütbeler (Türk Silahlı Kuvvetleri Rütbeleri)

  TSK'da Rütbeler (Türk Silahlı Kuvvetleri Rütbeleri)

  en yüksek rütbe tsk rütbeler rütbeler ve görevleri tsk rütbeleri ER ve ERBAŞLAR Er Onbaşı Uzman Onbaşı Çavuş UZMAN ÇAVUŞLAR Uzman Çavuş Uzman Jandarma Çavuş Uzman Jandarma I.Kademeli Çavuş Uzman Jandarma II.Kademeli Çavuş Uzman Jandarma III.Kademeli Çavuş Uzman Jandarma IV.Kademeli Çavuş Uzman Jandarma V.Kademeli Çavuş Uzman Jandarma VI.Kademeli Çavuş Uzman Jandarma VII.Kademeli Çavuş...
 5. Çocukluk Dönemi

  Çocukluk Dönemi

  Çocuklar ne zaman spor takımı oyuncusu olabilir? Basketbol, futbol, voleybol, hentbol... Çocuğunuzun bir takımda oynamasını arzu ediyorsanız bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Çocuğunuz takım sporları için gerekli fiziksel, sosyal ve duygusal becerileri kazanmadan önce bunu yapmanız durumunda başarısızlık duygusu yaşamasına, yaptığı spordan zevk almamasına ve bu spor dalından soğumasına...

Sayfayı Paylaş