1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  'TSK'yı din karşıtı gibi gösteriyorlar'

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>

  Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Türkiye'de yaşanan çatışmanın etnik temele dayalı olmadığını dile getirdi.

  İlker Başbuğ, konuşmasında "Türkiye halkı" tanımını ilk kez kullandı.

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, İstanbul'da Harp Akademileri Komutanlığı Atatürk Harp Oyunu ve Kültür Merkezi'nde ''Yıllık Değerlendirme Konuşması'' yaptı.

  Başbuğ geniş bir haberci kesimin davet edildiği basın toplantısında birtakım kesimlerin Türk Silahlı Kuvvetleri'ni 'din karşıtı' olarak gösteren kötü niyetli propaganda kampanyaları düzenlediğini belirterek, "Ancak toplumumuzun mütedeyyin kesimleri bu propagandaya itibar etmemektedir. Ordusunu sevmekte ve güvenmektedir. Çünkü bu asker, Türk milletinin bizatihi kendisidir. Aynı hassasiyetlere sahiptir. Kim ne derse desin Türk milletinin ordusu halktır, halktandır, halk içindir" diye konuştu.

  'ASİMİLASYON POLİTİKASI UYGULANMAMIŞTIR'

  Org. Başbuğ, "Cumhuriyetin ilk yıllarında meydana gelen isyanlar nedeniyle alınan tedbirleri bir asimilasyon politikası olarak değerlendiremeyiz. Bu tedbirler ulus devlet inşası sürecinde gerekli görülen birtakım uygulamalardır. Fakat bu yapılanmalarda homojen, etnik bir yapı inşa etmek amaçlanmamıştır. Gerek Osmanlı İmparatorluğu ve gerek Cumhuriyet döneminde, Kürt kökenli vatandaşlarımıza devletçe sistematik asimilasyon politikası uygulanmamıştır'.' dedi.

  'TÜRKİYE HALKI'

  Atatürk'ün, Türk milletini ''Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran, Türkiye halkına, Türk milleti denir'' şeklinde tanımladığını anımsatan Orgeneral Başbuğ, ''Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran kimdir? Cevap, Türkiye halkıdır. Görüldüğü gibi buradaki halk ifadesi, sınırları çizilen bir coğrafyada - ki burası Türkiye'dir - yaşayan halkın bütününü, yani hiçbir dini ve etnik ayrım yapılmaksızın, Türkiye halkını işaret etmektedir. Aynı ülkü etrafında toplanmış ve Türkiye sınırları içinde yaşayan Türkiye halkının, siyasal ve sosyolojik bir olgu etrafında kendi rızası ile birleşmesiyle bir milletin oluşacağı ve bu millete ise Türk milleti denileceği, Atatürk'ün 'Türk milleti' tanımında açıkça yer almaktadır'' diye konuştu.

  Orgeneral Başbuğ'un konuşmasında öne çıkan bazı konular satır başlarıyla şöyle:

  'PKK KAN KAYBEDİYOR'

  • 1984 yılından bugüne kadar, etkisiz hale getirilen terörist sayısı 40 bini geçmiştir.
  • Bu uğurda bugüne kadar Türk Silahlı Kuvvetleri'nin vermiş olduğu şehit sayısı 4 bin 970'tir.
  • Geçici ve Gönüllü Köy Korucuları bugüne kadar bu mücadelede bin 335 şehit vermişlerdir.
  • Örgüte katılanların neredeyse yüzde 80'inin örgütte bulunuş süresi, çeşitli nedenlere dayalı olarak, ortalama 10 yıldır.
  • Örgüt 1994'ten sonra, ki terörle mücadelede bir milattır, Marksist Leninist ideolojiyi geri plana iterken etnik kimliği öne çıkarmaya başladı. Bu strateji değişikliğine rağmen örgüt, sorunu etnik çatışmaya dönüştüremedi.
  • Bölücü terör örgütü şu an kan kaybetmektedir. Irak'ın kuzeyi artık terör örgütü için emniyetli bir bölge olmaktan çıkmıştır. Örgütün lider kadrosu arasında sorunlar vardır. Örgütün moral seviyesi düşüktür. Örgüte katılımlar Örgütün istediği seviyelerde değildir.
  'ETNİK AYRIMCILIK YOK'

  • Ne Osmanlı döneminde ne Cumhuriyet döneminde hiçbir kurumumuz etnik temelde yapılandırılmamıştır. Keşke bunu iddia edenler örnek gösterse.
  • Esas itibarıyla Cumhuriyetin ilk yıllarında yaşanan ayaklanmalar etnik temelli değildir
  • Terör örgütüne karşı sürdürdüğümüz mücadelede şehitlik ve gazilik mertebesine ulaşmış kahramanlarımız arasında çok sayıda Kürt ve Zaza kökenli vatan evladı var. Nereye koyacaksınız bunları?
  • Eğer etnik bir çatışma olsaydı, ne Kürt kökenli vatandaşlarımız batı illerine göç edebilirdi ne de göç alan bölgelerdeki halk bu göçü kolayca kabullenirdi.
  'TSK DİNE KARŞI DEĞİL'

  • TSK, hiçbir dönemde dine karşı olmamıştır. Bizim karşı olduğumuz husus siyasi ve kişisel, amaç ve çıkarlar için dinin ve din duygularının alet edilmesidir, araç olarak kullanılmasıdır.''
  • Bazı din eksenli cemaatler, kendilerini demokratik alanın bir oyuncusu olarak takdim etmekte ve çeşitli nedenlerle, kendilerini güçlü bir konuma geldiğine inanmaktadır. Ancak bu güç, imaj ve algı yanıltılıcıdır. Kendilerine en rakip olarak TSK'yı görmektedirler. Bu yapılanmaya karşı, hukuk devleti kapsamında TSK'nın tepkisiz ve etkisiz kalacağını düşünmek ise büyük bir yanılgıdır.
  • Anayasa'nın 24'üncü maddesinde açıkça belirtilmesine rağmen; dinin sosyal, ekonomik ve siyasi düzeni kısmen de şekillendirmesi kabul edilebilir mi? Bu kapsamda din eksenli bazı cemaatleri, toplulukları hareketleri, Anayasa'nın 24'üncü maddesine göre nereye koyacağız?
  • Dinsel cemaatlerin siyasal alanda rol alması, modernitenin çok önemli bir özelliğinin aşındığı anlamına gelmez mi?
  • Modern toplumlarda, kişi artık bir cemaatin üyesi olarak değil, birey ve vatandaş olarak yer almıyor mu?
  NOTLAR

  • Orgeneral Başbuğ'un 2008 yılı değerlendirmesini, televizyon ve gazetelerin yöneticileri ile neredeyse tüm köşe yazarları dinledi. Mustafa Karaalioğlu, Erdal Şafak, Fehmi Koru isimlerinde aralarında bulunduğu gazeteciler de, Harp Akademileri’ne ilk kez ayak bastı.
  • Konuşmayı eski Genelkurmay Başkanlarından emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, emekli Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda emekli general dinledi. Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün toplantıda yer almaması dikkat çekti.
  • İlker Başbuğ için boş bırakılan koltuğun her iki yanında Kıvrıkoğlu ve Karadayı oturdu.
  • Başbuğ'un konuşmasına, brifingilere akredite olmayan kurumlardan gazeteciler de davet edildi.
  • Başbuğ'un yaklaşık 2 saat süren konuşmasına ait 56 sayfalık metin, konuşmanın ardından katılımcılara dağıtıldı.
  • Başbuğ konuşmasında sosyologlar başta olmak üzere siyaset bilimci, düşün ve devlet adamlarından toplam 16 kaynak kullandı.   
  Young bride bunu beğendi.
 2. *şiker*

  *şiker* Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  3 Aralık 2008
  Mesajlar:
  3.922
  Beğenilen Mesajlar:
  149
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: 'TSK'yı din karşıtı gibi gösteriyorlar'
  bayılıyorum bu adama yaahh..şu asaletine bak...
   
 3. yasemin asu

  yasemin asu Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  25 Kasım 2010
  Mesajlar:
  374
  Beğenilen Mesajlar:
  23
  Ödül Puanları:
  0
  bazı geri kafalı yobazlar bnu anlamaktan bi haber ne yazık ki
   
'TSK'yı din karşıtı gibi gösteriyorlar' konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Din

  Din

  Bu tür rüyalara çok dikkat etmek gerekir. Olduğu gibi çıkar.
 2. GPS cihazı yön gösteriyor

  GPS cihazı yön gösteriyor

  GPS (global pozisyonlama sistemi) zaten yön göstermek için tasarlanmış, uydular vasıtasıyla yolununuz ve yerinizi gösteren bir teknoloji. Bunları bir çok alette artık görebilmek mümkün, mobil telefonlara da yavaş yavaş entegre oluyorlar. Bu cihaz ise, yine bir GPS cihazı ama güzel yanı, araba kullanırken kullanmasının çok kolay olması. Camın önüne koyursunuz size yönü gösteriyor. Böylelikle...
 3. Taksim'de NATO karşıtı eylem

  Taksim'de NATO karşıtı eylem

  Beyoğlu Taksim'de toplanan bir grup, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve NATO karşıtı eylem yaptı. Eylemciler, Obama'nın Türkiye'ye gelmemesini istedi. ABD Başkanı Obama'nın Türkiye ziyareti öncesinde Taksim'de protesto gösterisi yapıldı. Obama'nın Türkiye'den yeni isteklerde bulunmak için geleceğini iddia eden eylemciler, Obama'nın Türkiye'ye gelmemesini istedi. NATO ve ABD karşıtı döviz...
 4. Sigara Karşıtı !!!

  Sigara Karşıtı !!!

  Çok beğendiğim bu posterleri sizinle paylaşmak istedim umarım mesajımı alır sigaraya esir olan arkadaşlarım... Sigarayı bırakma hattı=Alo 171 Bida düşünün..
 5. Yaşlanma Karşıtı (Antiaging) Besinler Nelerdir?

  Yaşlanma Karşıtı (Antiaging) Besinler Nelerdir?

  yaşlanma karşıtı besinler, antiaging besinler, yaşlanmaya karşı Sevgili melekler, zaman içinde yerçekiminin de etkisiyle baş gösteren yaşlanma belirtilerini geciktirmek ve hafifletmek aslında mümkün. Uzman Diyetisyen Yeşim İşgüzar, doğru ve dengeli beslenmenin yaşlanma belirtilerini geciktirebileceğinizi söylüyor. Bunun için yapmamız gereken vücut yaşlanmasını geciktirme özelliği bulunan...

Sayfayı Paylaş