1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  TTNet’ten IP TV’ye 40 milyon dolar yatırım

  Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  ttnet televizyon TTNet, telefon hattı üzerinden dijital televizyon yayıncılığına yönelik IP TV projesi kapsamında test yayınlarına bu ay başladı.

  [​IMG]

  Türk Telekom'un iştiraki ve Türkiye internet servis hizmetleri pazarının lideri TTNet'in CEO'su Tahsin Yılmaz, 1 Eylül'den itibaren Türkiye pazarına sunacakları IP TV Projesi için başladıkları yatırımların üç yılda 140 milyon dolara ulaşacağını ve bunun 40 milyon dolarlık kısmını bu yıl içinde gerçekleştirmeyi planladıklarını söyledi.
  TTNet, telefon hattı üzerinden dijital televizyon yayıncılığına yönelik IP TV projesi kapsamında test yayınlarına bu ay başladı.
  Yılmaz, "IP TV için üç yılda 140 milyon dolarlık bir yatırım yapacağız. Bu yatırıma zaten başladık. Tahmin ediyorum 2009 sonuna kadar bunun 40 milyon dolarlık kısmını gerçekleştiririz. Bu sene yapacağımız en büyük yatırım, IP TV yatırımıdır" diye konuştu.
  KRİZE RAĞMEN BÜYÜMEYE DEVAM
  Yılın son çeyreğinden itibaren etkisini göstermeye başlayan global ekonomik krizin TTNet'i etkilemediğini vurgulayan Yılmaz, "2008 yılında tüm hedeflerimizi gerçekleştirdik. Yılın son çeyreğinden itibaren etkisini gösteren global kriz, bilgisayar satışlarını olumsuz etkiledi, ama yıl genelinde internet trafiğinde yüzde 20'lik artış gözlemledik. Abone sayımızı 2008'de yüzde 28 artırdık" dedi ve ekledi:
  "Geçen yıl 1.2 milyon yeni abone kazanarak toplam abone sayımızı 5.5 milyona yükselttik. Gelirlerimizi ise 2007'ye göre yüzde 35 artırdık. Bu yıl için kesin bir rakam verememekle birlikte, hem abone sayısında hem de gelirlerde geçen yılki oranlarda büyüyeceğimizi düşünüyorum."
  Bilgisayar satışları ile ADSL internet aboneliği arasında doğrudan ilişki olduğuna, bilgisayar satışlarındaki düşüşün devam etmesinin internet aboneliğindeki artışı olumsuz yönde etkileyebileyeceğine dikkat çeken Yılmaz, "Bu konuda bazı tedbirler alıyoruz. Türkiye'deki bilgisayarlaşma oranındaki artışı devam ettirmek amacıyla, bilgisayar üreticileri ve satıcıları ile biraraya geliyoruz. Bu konuda ortaklaşa bazı kampanyalar düzenlemeyi planlıyoruz. Her türlü işbirliğine açığız" dedi.
  Yılmaz, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yılın ilk yarısı içinde verilmesi beklenen "Sanal Şebeke İşletme Lisansları"ndan almak istediklerini ve bu sayede bazı mobil hizmetleri de müşterilerine sunmak istediklerini ifade etti.
  YALIN ADSL
  Yılmaz, "Yalın ADSL" uygulamasına geçilmesinin pazara etkilerinin ne boyutta olacağına ilişkin soruyu ise şöyle yanıtladı:
  "Avrupa'da 12 ülkede Yalın ADSL uygulamasına geçildi. Bu ülkelerde pazar paylarında ciddi bir değişiklik olmadı... Sonuç itibariyle eve gelen bir kablo var. Bunun yatırım ve bakım bedeli var. Dolayısıyla bu bedel mutlaka karşılanmak durumunda. Türkiye'de bu uygulamaya ne zaman geçileceği şu an belli değil. Uygulamanın, Türkiye pazarında büyük bir değişikliğe yol açmasını beklemiyoruz."
  Rekabet Kurulu (RK), Türk Telekom'un ADSL bağlantısı için sabit telefon hattını zorunlu tutmasının Rekabet Kanunu'na aykırı olduğuna yönelik iddia üzerinde yaptığı inceleme sonucunda, soruşturma açılmasına gerek olmadığına karar vermiş, ancak Yalın ADSL uygulamasının başlatılmasını, bu suretle şikayet konusu uygulamaya son verilmesi için üç ay içerisinde BTK'ya gerekli başvurunun yapılmasını istemişti
  * Abonelerin diledikleri içeriği İnternet Protokolü (IP) üzerinden takip edebilecekleri dijital yayın yöntemi IP TV, özellikle ABD'de insanların televizyon alışkanlıklarını uygulamaya başlandığı günden itibaren değiştirdi.
   
TTNet’ten IP TV’ye 40 milyon dolar yatırım konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 150 milyon dolar ÇÖPE

  150 milyon dolar ÇÖPE

  Kanallar dizilerle 13 bölümlük anlaşma yapıyor. Ama diziler 3. ve 4. bölümü bile bulmuyor. Kanallararası rekabet öyle bir hal aldı ki, bir dizi başlarken diğeri yayından kaldırılıyor. Üstelik bu projeler için milyonlarca lira gözden çıkarılabiliyor. Yapımcı firmalar, diziler için kanallarla 13'er bölümlük anlaşmalar yapıyor. PARALAR HAVAYA UÇTU Ancak buna rağmen pek çok projeye...
 2. Bedel 50 milyon dolardı

  Bedel 50 milyon dolardı

  Bedel 50 milyon dolardıKanaltürk'ün fiyatını düşüren beklenmedik gelişme neydi? 5 milyon dolar neden bloke edildi, Tuncay Özkan hangi şartlarda 5 milyon dolar daha alacak? 13.05.2008 12:11 Kanaltürk dün İpek-KozaGrubu'na satıldı. Satış şartlarıyla ilgili birçok şey konuşuluyor. En doğru bilgileri her zaman olduğu gibi HABERTURK.COM açıklıyor. İşte Kanaltürk'ün satış şartları.. Kanaltürk...
 3. Keskinoğlu 28 milyon dolarlık yatırım yapacak

  Keskinoğlu 28 milyon dolarlık yatırım yapacak

  KESKİNOĞLU Grubu’nun, 2008’de yüzde 36 büyüme hedeflediği ve yıl sonuna kadar 28 milyon dolar yatırım yapacağı bildirildi. Keskinoğlu’nun, ileri işlenmiş piliç eti, kuluçka (civciv üretimi) ve Ravika zeytinyağı üretiminde yüzde 50 kapasite artışı, ayrıca yeni soya işleme tesisi ve organik gübre üretim tesisi için toplam 28 milyon dolar bütçe ayırdığı belirtildi. Şirketten yapılan...
 4. Türkiye'ye 300 milyon dolarlık yatırım

  Türkiye'ye 300 milyon dolarlık yatırım

  300 milyon dolarlık yatırım yapmak isteyen firma, Bakan Güler'le görüşmek için Bakan Çağlayan'ı aracı yaptı. Güneş panelleri alanında 300 milyon dolarlık yatırım yapmak isteyen dev bir Alman firması, Muş’taki Sanayi Bakanı Zafer Çağlayan’a telefonla ulaştı ve Enerji Bakanı Güler’le görüşmek için destek istedi. Randevu jet hızıyla alındı... Küresel krize rağmen Alman ve Arap yatırımcılardan...
 5. Siemens'ten 100 milyon avroluk yatırım

  Siemens'ten 100 milyon avroluk yatırım

  Yeşile 100 milyon euroluk yatırım yapan Siemens, enerji maliyetlerini yüzde 25 düşürdü. Siemens, toplam 100 milyon euroya ulaşacak yatırım ile Gebze’de inşa ettiği yeni üretim tesisinin ilk fazını düzenlenen törenle hizmete açtı. Hamide Hangül bildiriyor -Siemens, toplam 100 milyon euroya ulaşacak yatırım ile Gebze’de inşa ettiği yeni üretim tesisinin ilk fazını düzenlenen törenle hizmete...

Sayfayı Paylaş