Tüketim çılgınlığı Türkiye'yi çöplük yaptı

M

Misafir

Forum Okuru
Tüketim çılgınlığı Türkiye'yi çöplük yaptı
Tüketici Hakları Derneği Samsun Şubesi Başkanı Dr. M. Emin Dinççağ, teknoloji transferinde kalıcı politikaların olmamasının Türkiye'yi özellikle cep telefonu konusunda teknoloji çöplüğü haline getirdiğini söyledi.

Cep telefonları piyasasında sürekli değişen teknoloji ve yenilenen modeller dolayısıyla ülkede yoğun bir israf ve tüketim çılgınlığı yaşanıldığına dikkat çeken Dr. M. Emin Dinççağ, "Son zamanlarda üçüncü nesil cep telefonları da piyasaya verildi. Bu telefonlarda ses, data, metin, resim, radyo ve video görüntülerini aynı anda gönderme özelliği olması tüketicinin büyük ilgisini çekmektedir. Hızlı ve teknoloji harikası bu modellerle eski cep telefonlarının pabucu dama atılmıştır.

Değer yargıları, moda, tüketiciyi cezbeden reklamlar, tüketim çılgınlığı, taksitli satışlar dolayısıyla bu model cep telefonları pazarda önemli miktarda alıcı bulmaktadır. Çok kısa bir sürede önemli ölçüde pazar bulan cep telefonları, ülkemizde çoluk-çocuk, genç-ihtiyar toplumun her kesiminden alıcı bulmuş ve dünya ölçeğinde önemli bir pazar olmuştur. Son zamanlarda pek çok modelin hızla piyasaya girmesi, sık sık model değişikliği, ülkemizi cep telefonu alanında bir teknoloji çöplüğü haline getirmiştir.

Model, yedek parça alanında birçok yerde büyük ölçüde döviz kaybına neden olan bu durum, tüketiciyi cezbeden reklamların, taksitli satışların, tüketicinin tüketim konusundaki yanlış şartlandırılmasının bir sonucudur. Bu tür ekonomik kayıpların önüne tüketici bilinci ile set çekebiliriz. Kaybolan her döviz ülke ekonomisi için bir kayıptır" dedi.

Birkaç yıl önce dolar bazında alınan cep telefonlarının bugün ikinci el piyasasında bile alıcı bulamadığını hatırlatan Dr. M. Emin Dinççağ, vatandaşları bilinçli olmaya davet etti

Geri