TÜm Zamanlarin En TaninmiŞ Kahİnİ Nostradamus

M

Misafir

Forum Okuru
TÜm Zamanlarin En TaninmiŞ Kahİnİ Nostradamus
Kimilerine göre “dünya tarihinin gelmiş geçmiş en büyük dehası”, kimilerine göre “tüm zamanların en berbat şarlatanı” olan 16. yüzyıl rönesans adamı Fransız doktor (değişik tedavi metotları ve ilaçları çok başarılı olan, şifalı bitkiler uzmanı; kozmetikleri ve meyveleri korumakta kullanılan maddelerin mucidi), simya bilgini, astrolog, kahin Nostradamus, tüm zamanların en çok tanınan kahinidir.

Michel Nostradamus, 14 Aralık 1503’te, Saint Remy de Provence’te doğdu. Ailece Yahudi kökenli olmalarına karşın politik güvence kazanmak için Hıristyan olmuşlardı. Anjou Kralı Rene’nin özel doktoru olan dedesinin (annesinin babası), asıl uzmanlığı gökbilim ve astroloji idi ve Nostradamus’u 6 yaşından itibaren eğitmeye başladı. Dedesi, Latince, Grekçe, İbranice, gökbilim, astroloji, kimya, botanik ve biyoloji dersleri vererek, Nostradamus’u mükemmel bir şekilde eğitti. Ve ardından Avignon Üniversitesi’nde eğitim gören Nostradamus, 1523 yılında Montpelier tıp okuluna geçip; 3 yıllık eğitimden sonra çok iyi bir dereceyle mezun oldu. Avrupa’daki büyük veba salgını sırasında gösterdiği özveri ve hekimliğiyle halkın sevgisini kazandı. Şarbon salgını sırasında hastalanan eşi ve iki çocuğunu, tüm çabalarına karşın hastalığın pençesinden kurtaramadı. Nostradamus, bir süre sonra astroloji ve metafiziğe yönelerek; 10 ciltlik “Astroloji Yüzyılları” adlı yapıtında birçok kehanette bulundu ve kehanetlerin bir kısmı gerçekleşmese de bir kısmı gerçekleşti. Nostradamus, kahin ve astrolog ünvanına sahip olarak, kilise toprağına defnedilen ilk ve son isimdir. İki yüzyıldan buyana kilise tarafından yasaklanmış kitaplar listesinde yer alan yazıları, okuyan kim olursa olsun, otomatikman Katolik Kilisesi’yle ilişkisini kesmiş sayılmaktadır. Sıkı bir denetim mekanizması kuran Nostradamus, kesin zamanlama verileri kullanan ilk ve tek kahindir ve denetim aracı da astrolojidir. Ayrıca, Nostradamus’un astrolojisi, insan kaderini okuyan horoskoplarla ilgilenmeyen ve ortaçağ teologlarıyla uyuşan “judicielle astroloji”dir. Nostradamus’a göre kehanet mekanizması üç temel ilkeye göre işlemektedir. Bunlar, “atalardan gelme doğal kalıtım olan yetenek; sonradan kazanılan transa girebilme yeteneği ve bu yeteneğin geliştirilmesi ve astrolojik bilgi düzeyiyle, gökyüzü mekaniğinin dünya üzerindeki oluşum karşısındaki etkilerinin tanınması”dır.

Haziran 1566’da yakalandığı gut hastalığıyla, yaklaşan ölümü hisseden Nostradamus, “17 haziran”da vasiyetini yazdırdı. Ayın 25’inde doktor Nostradamus, hastalığının su toplama safhasına geçtiğinin farkına vararak son duasını yapmak üzere çağrılan Rahip Vidal, Nostradamus’un günah çıkarmasını duyan tek insan idi. Yardımcısına geceyi yalnız geçirmek istediğini söyleyen Nostradamus, ertesi sabaha kadar da odasına kimsenin gelmemesini istedi. Yardımcısı Chavigny’nin “Niye yarın sabaha kadar?” sorusunu da “Beni gün doğuşunda canlı bulamayacaksınız” diye yanıtlamıştı. Ertesi gün güneş doğarken, üst kata çıkan Chavigny ve Nostradamus’un ailesi ve dostları, büyük kahin Nostradamus’u yatağında cansız olarak yatarken buldular. Nostradamus’un son almanağındaki son kehaneti şöyle idi:

Elçilik görevinden dönüp kralın hediyesi yerine konunca,
Artık hiçbir şey yapamayacak, Tanrı'ya gidecek
Yakın akrabalar, dostlar, kardeşler
Onu yatağın ve sıranın yanında ölü bulacaklar.

Nostradamus’un son isteğini yerine getirten son eşi Anne ve tabutunu dik biçimde Cordeliers de Salon kilisesinin duvarına gömdürttü. Böylece hiçbir şaşkın mezarının üzerine basmayacaktı. Ayrıca şu sözleri de Latince olarak, tabutunu örten 2.5 metre boyundaki mermer duvara yazdırttı: "Burada bütün ölümlülerden farklı olarak, yıldızların etkisiyle geleceği gören kalemiyle olayları kaydetmeye layık bulunmuş meşhur Michel Nostradamus yatıyor. Altmış iki yıl, altı ay ve yedi gün yaşadı. 1566'da Salon'da öldü. Gelecek nesiller onun istirahatını bozmasınlar. Anne Posart Gemelle eşine gerçek mutluluk diler."

Nostradamus’un tutan kehanetlerinden bazıları şöyle:
İkili karşılaşmada ağır bir biçimde yaralanan Fransız kralı, 10 gün sonra “1 Temmuz 1559’da” öldü.
“30 Ocak 1649’da”İngiltere Kralı 1. Şarl’ın kafası kesildi.
“1666 yazında” Londra yangını çıktı.
1791 Yılında, Fransız Devrimi’nin ileri, yeni bir takvim sistemi uygulamaya ve yıl olarak “1” rakamı ile başlamaya karar verdiler.
“16 Ekim 1793’te” Marie Antoinette idam edildi.
Napolyon, 1804’de, Avusturya imparatorunun kızıyla evlenmek istedi.
“1846 Ağustosunda” Neptün gezegeni keşfedildi.
Branau am Inn’da, “20 Nisan 1889’da” Adolf Hitler doğdu.
1936 Yılında, Franco, İspanya halkını ikiye böldü.
1938 Yılında, Hitler, Avusturya’ya girdi.
1. Şarl’ın kafasının kesilmesinden 290 yıl sonra, 1939 yılında, 2. Dünya Savaşı patlak verdi.
1941 Yılında, toplama kamplarında gaz odaları kuruldu.
1945 Yılında, Hitler evlendi ve öldü.
1948 Yılında, İsrail Devleti kuruldu.
1954 Yılında, Birleşik Arap Cumhuriyeti kuruldu.
1979 Yılında, Humeyni, İran şahını alt etti.
1990 Yılında, Orta Doğu’da bir Arap lideri (Saddam Hüseyin) tüm batıya kafa tuttu. Ayrıca, aynı yılda, iki Almanya’da birleşti (Nostradamus’un tahmin ettiği 2050 yılından 60 yıl önce).

Nostradamus’un, 3797 yılına kadar olan bazı kehanetleri şöyle:
2000’lerde, Avrupa ile İtalya arasında savaş; Chiren’in birliklerin başına gelmesi ve Avrupa Ordusu’nun savaşı kazanması.

2020 Yılında, atomik bir saldırı sonucunda Roma’da taş üzerinde taş kalmaması.

2050 Yılında, iki Almanya’nın birleşmesi ve Yerküre üzerinde 57 yıl süreyle barışın hakim olması. Ayrıca, Nostradamus’un büyük bir kahin olarak tanınıp herkesçe kabul edilmesi.

2076 Yılında, bir ihtimal, Avrupa ile Asya / Afrika ülkeleri arasındaki 4. Dünya Savaşı’nın çıkması. Savaşın 25 yıl sürmesi ve bitiminde yarı yarıya çöle dönmüş bir dünya bırakması.

2106 Yılında, 4. Dünya Savaşı’nın sona ermesi ve 1000 yıllık barış döneminin başlaması. Bugün için düşünülmesi bile zor olan olağanüstü buluş ve gelişmelerin ortaya çıkması. Yüksek bir yaşam düzeyi.

3750 Yılında, yeni bir savaş ve o güne değin yaşanmamış ölçüde bir korku dalgası.

3797 Yılında, son günün gelip çatması ve yeryüzü ile gökyüzünün yepyeni bir çevreye bürünmesi. İnsanoğlunun ölümsüzlüğe erişmesi. Her türlü kötülüğün, bir daha geri gelmemek üzere saf dışı edilmesi ve ölümün ölümsüzlüğe dönüşmesi.
 
Üst