Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.258
  Beğenilen Mesajlar:
  2.402
  Ödül Puanları:
  113

  Tüp Bebek’te Yanlışlar ve Doğrular

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  tüp bebek tedavisi kısırlığa çaremi,tüp bebek tedavisinde herhes çocuk sahibi olurmu,tüp bebek tedavisinde yaşanılan aldatmacalar,tüp bebek tedavisinde doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgiler
  Tüp Bebeğin büründüğü bu kimlik pek çok yüksek teknoloji gerektiren tıbbi uygulamaların aksine güncelliğini hiç yitirmemiş tersine medya ve ticari kaygıların ateşlemesi ile daha da pekişmiştir.

  Çocuk sahibi olamamanın getirdiği ailevi sosyal ve psikolojik baskıların sonucunda çiftler tüp bebeği kendileri için kurtarıcı olarak görmüşler ve bunun soncunda da etik ve ahlaki sınırları tam olarak çizilmemiş uygulamaların tıbbi çevrelerce yaygınlaştırılmasına neden olmuşlardır. Düşününki artık tüp bebek uygulamaları için medyada:

  < Konu Resmi..>


  Bundan sonra çocuksuz çift kalmayacak!
  Tüp bebek ile kısırlığa son!
  Tüp bebekten sonra şimdide genetik bebek!
  Ünlü doktor embryoları lazer ile rahime yapıştırıyor!
  Ünlü doktor tüp bebekte mucizevi formülü açıklıyor!
  Ünlü doktor dünyada en iyi gebelik oranları bizde dedi!
  Ünlü doktor yumurtalık nakli ile kısırlığa son verdi!
  Tüp bebek artık 0 başarılı!
  Artık ideal bebeğe sahip olmak elinizde!
  Tüp bebek ucuzladı: memleketim için seve seve!
  Bir tüp bebek yaptırana ikincisi bedava!
  Üç tüp bebek parası verin, gebelik olmazsa paranızı iade edelim!

  Tüp bebek gerçekten de kısırlığın tedavisinde devrim niteliği taşıyan bir uygulamadır. özellikle 1992 den sonra erkek kısırlığının çözülmesine neden olan mikroenjeksiyonun tüp bebek uygulamaları arasında yerini almasından sonra daha önce çocuk sahibi olma olasılığı olmayan pekçok çift için tünelin sonunda ışık belirmiştir. Ancak unutulmaması gereken halen pek çok çiftin kendi biyolojik ve genetik çocuklarına sahip olamayacağı gerçeğidir. Tüp Bebek uygulamalarında seçilmiş çiftler ve genç kadınlarda başarı %50 lerin üzerine çıktığı halde uygulama başına canlı doğum oranları %30’lar civarındadır. Tekrarlayan uygulamalar ile bu işe başlayan çiftlerin %50 kadarı sonunda gebe kalabilmekte ancak 0 unda tüm çabalar boşa gitmektedir.
  1980′li yılların ortasına kadar teknoloji ve tıbbi bilgi ve beceri kısıtlı çevrelerin tekelinde kalmış ancak bu yıllardan sonra tüp bebek merkezlerinin sayısında dünya çapında bir patlama yaşanmıştır. örneğin 1990′ların başlarında Londra da apartman katlarında bile tüp bebek yapan merkezler türemiş ve bu merkezler üçüncü dünya ülkelerinden gelen zengin çiftleri hedeflemişlerdir. Ancak hızla bir merkezi denetleme organı oluşturan İngiltere ve diğer gelişmiş ülkeler tüp bebek uygulamalarının etik, tıbbi ve ahlaki sınırlarını net olarak çizmişler ve reklam ve medya ile halkı yanlış bilgilendiren umut tacirliğinin önüne geçmeye başlamışlardır. Bunun beklenen sonucu olarak da mantar gibi biten merkezler birer birer kapanmış ve tüp bebek bir defa daha bu işi bilimsel ve etik olarak yapan kişi ve merkezlerin elinde kalmıştır.
  Ülkemizde ilk tüp bebek merkezi 1988 yılında kurulmuş ve uzunca bir süre kısıtlı merkezlerde uygulamalar devam etmiştir. Bu merkezlerden yetişen kişiler bir süre sonra kendi ayaklarının üzerinde durmak için yeni merkezler açmışlar ve merkez sayısı geometrik olarak artarak bugün sadece İstanbul’da 37 merkeze ulaşmıştır.
  Yer değiştirme ve transferlerin televizyon spikerleri ve futbolculardan daha hızlı yaşandığı bir ortamda bilimsel, etik ve ahlaki kuralların kişisel çıkar, ticari kazanç, şan ve şöhret kaygılarının gerisinde kaldığı kaypak bir zemin üzerinde oturmaktadır Türkiye de tüp bebek. Gelişmiş ülkelerdeki tarihsel süreç bizde yeni yaşanmaktadır. Taşların yerine oturması için zamana gereksinim vardır.
  Peki bu sırada neler yapılmalı :

  Tüketicinin yani çocuk sahibi olamayan çiftlerin haklarını korumak için kademeli kontrol mekanizmalarından oluşan sıkı bir denetleme sistemi kurulması şarttır. Bu denetleme sistemi tercihen siyasi ve ticari kaygılar gütmeyen bir çatı altında olmalıdır. Tabib odaları, veya Türk Jinekoloji Derneği bünyesinde oluşturulacak bir komisyonun bunun için en ideal olduğunu düşünüyorum. Tüp Bebek yönetmeliğinde var olan ve merkezlerin medyayı kullanarak reklam yapmalarına kısıtlama getiren maddelerin yaptırımları ile beraber işletilmesi şarttır. Şaşalı laflar, ucuz edebiyat ve gerçek dışı başarı oranlarına bilinçli medya tarafından da rağbet edilmemesi gerekir. Tiraj kaygısı ile atılan başlıklar tedavisi mümkün olmayan yaralara yol açmaktadır. Medya toplumun doğru bilinçlenmesinde lokomotif rolü üstlenmelidir.

  Tüp Bebek Merkezleri gerçek başarı oranlarını (oranının pay ve paydasında neler olduğunu net olarak belirterek) ancak merkezi organlar kanalı ile ve sonuçlar dikkatlice irdelendikten sonra dissemine ettiklerinde tüketici doğru seçimini yapabilir hale gelecektir. Doğru seçim yapılana kadar açılan maddi ve psikolojik yaraların tamiri zor hatta bazen de imkansız olmaktadır. Merkezler ve yöneticileri bir araya gelip süregelen bu it dalaşına son vermek durumundadır. Günlük kaygıların gelecekte herkesin zararına olacağı açıktır. Zarara uğrayan kesimin başında ise tüketici gelmektedir. Güvenin yitirilmesine neden olacak bir ortamın yaratılması kolay ancak güvenin geri kazanılması zordur.

  Sonuç olarak bilimin tıbbın hizmetine sunduğu Tüp Bebek çok geniş kullanım alanı olan ve gelecekte de son derece tartışmalı uygulamaların gelişmesine zemin hazırlayan bir yöntemdir. Bugün için merkezlere, hekimlere ve laboratuar da çalışan embryologlar düşen görev ise bu teknolojileri muhtaç insanları sömürmeden en doğru ve ahlaki biçimde kullanmaktır. Medya ise bilginin yaygınlaşmasında tarafsız ve tiraj kaygısı gütmeyen bir tavır sergilemelidir.
   
Tüp Bebek’te Yanlışlar ve Doğrular konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yiyeceklerle İlgili Doğrular ve Yanlışlar

  Yiyeceklerle İlgili Doğrular ve Yanlışlar

  yiyeceklerle ilgili şiir yiyecekler ile ilgili bilgiler yiyeceklerle şiirler yiyecekler ile şiir yazı DOĞRULAR VE YANLIŞLAR! Yiyeceklerin etkileri ile ilgili olarak bilinen doğru ve yanlışları haberleştiren İngiliz The Times gazetesi, acı biberin gerçekten bağımlılık yaptığını, yaşlandıkça kilo alındığı inanışının ise gerçeği yansıtmadığını yazdı. Şeker boğaz ağrısına iyi gelir: Doğru...
 2. Mor Ve Ötesi - Doğru Yanlış

  Mor Ve Ötesi - Doğru Yanlış

  O kadar çok şey var ki, birer birer söylesem bile çok ağır kaçar Bir de her zaman hayatın o bildik mutlak gerçekleri vardır O zaman birazcık anlamsız konuşmam gerek Sadece, sadece seslerle yetinmem gerek Bazen doğru bazen yanlış Bir şey söylemem imkansız Eğlenmek lazım, uyumak lazım Düşünme, dur neme lazım Mutluluk her yanda, üzülmek için dinazor olmam gerek Para varsa sorun yok, para olmaz...
 3. Vücut Bakımında Yanlış ve Doğrular

  Vücut Bakımında Yanlış ve Doğrular

  vücut ağdası Kimi bayanlar bakım ve makyajını kuaför veya güzellik merkezlerinde yapmayı tercih edirken, kimileri ise bu ihtiyaçlarını evde kendi başına karşılamayı tercih ediyor. Tercihini evden yana kullanan kadınlar için, yanlışları ve doğruları ile güzellik ve bakım bilgileri ile püf noktaları... Tırnak Güzelliği Yanlışlar: - Tırnak makası kullanmak, tırnakta çatlama ve...
 4. Saç Bakımında Doğru ve Yanlışlar

  Saç Bakımında Doğru ve Yanlışlar

  Saçlarınıza iyi davranmalısınız ki onlarda sağlıklı ve göz alıcı bir görünüme sahip olup sizi mutlu etsin.Saç bakımında bazı doğru ve yanlış olan uygulamalar vardır.Sizlere bu konuda işinize yarayacak bilgileri paylaşıyorum. SAKIN YAPMA Paket lastiği gibi üzeri kaplanmamış çıplak lastikleri toka niyetine kullandığındavirgul Saçına kötülük etme ! saçlarına ne büyük bir eziyet ettiğini biliyor...
 5. Cilt Bakımında Doğrular ve Yanlışlar...

  Cilt Bakımında Doğrular ve Yanlışlar...

  Günümüz kadını için cilt bakımı vazgeçilmezler arasında yer alıyor. Ancak iş, öyle arkadaş tavsiyesiyle, etraftan duyduklarınızla olmuyor. İyisi mi siz yazımızı okuyup, bilgilerin doğrularını öğrenin. Vücuttaki en büyük organ cilt ve özellikle de kadınlar cilt bakımıyla son derece ilgili. Ancak bu konuda nelerin yapılması ve nelerin yapılmaması gerektiğine dair o kadar çok söylenti var...

Sayfayı Paylaş