Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.310
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Tüp Bebek B-hCG hormon seviyesi kaç olmalıdır?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Tüp bebek tedavisinin klasik yöntemle (IVF) veya mikroenjeksiyon (ICSI) tekniğiyle yapılmasından bağımsız olarak embriyonun rahim içerisine transfer edilmesinden sonra gebelik testi için minimum 12 gün beklenmelidir. Rahim içerisine yerleştirilen embriyonun rahme tutunması, çoğalan embriyo hücrelerin "β-hCG hormonu" adı verilen gebelik hormonunu salgılaması ve bu hormonun anne kanında tespit edilebilir bir seviyeye ulaşması için bu süre geçmelidir. 12 gün geçmeden önce uygulanan gebelik testlerinde hamilelik oluşmuş olsa da, olmasa da sonuç negatif çıkacaktır. Bu nedenle sabırsız davranarak erken yapılan testlerin tanı gücü yetersizdir.
  β-hCG hormon seviyesi kaç olmalıdır?

  β-hCG hormon seviyesi tedavinin olumlu sonuç vermediği, hamile olmayan kadınlarda (laboratuvara bağlı olarak değişmek kaydıyla) 0-5 arasında olmaktadır. Hamilelik varlığında ise hormon seviyesi genellikle 10'un üzerinde olmaktadır. Kandaki β-hCG hormon seviyesi her iki günde bir 2 katına çıktığı için test sonucu 50 hatta 100 bile tespit edilebilmektedir. Ancak β-hCG hormon testinin pozitif olması gebeliğin sağlıklı devam ettiğinin göstergesi değildir. Ultrasonda gebelik kesesinin görüldüğü döneme kadar aralıklı yapılacak testler ile hormon seviyesinin yükselmeye devam ettiği gösterilmelidir.

  < Konu Resmi..>

  Gebelik testi idrar da mı, kanda mı yapılmalıdır?

  Gebelik hormonu (β-hCG) annede öncelikle kanda yükselmeye başlar ve bir süre sonra idrarda da tespit edilebilir. İdrarda yapılan gebelik testleri ancak belli bir süre geçtikten sonra pozitifleşir. Bu nedenle idrarda yapılan gebelik testi eğer negatif ise ya hamilelik yoktur ya da hamilelik çok erken dönemdedir. İdrar testleri eğer pozitifse hamilelik vardır. Bu bilgiler ışığında şu söylenebilir ki:"İdrar testi VAR diyorsa hamilelik vardır, YOK diyorsa yanılabilir"

  Kanda yapılan gebelik testleri ise çok yüksek hassasiyete sahiptir. Ayrıca kan testleri sadece var ya da yok şeklinde sonuç vermezler, hormon seviyesinin rakamsal değerini de vererek hamilelik haftasının belirlenmesinde de katkı sağlarlar.

  Ultrason değerlendirmesi gebelik testinden ne kadar sonra yapılmalıdır?

  Gebelik testinin olumlu sonuç vermeye başladığı erken dönemde gebelik kesesi henüz ultrasonda görülemeyecek kadar küçüktür. Embriyo transferinden 20-25 gün sonra yani gebelik testinden yaklaşık 10-15 gün sonra yapılacak ultrason değerlendirmesinde gebelik kesesi saptanabilir. Ultrasonda gebelik kesesinin varlığı dışında yerleşimi, sayısı da incelenmelidir. Böylece dış gebelikler, boş gebelikler, düşükler ve çoğul gebelikler (ikiz, üçüz gibi) tespit edilebilecektir.

  Gebelik testi nerede yaptırılmalıdır?

  Hamilelik testleri kaliteli tüm laboratuvarlarda yapılabilecek tetkiklerdir. Dolayısıyla size en yakın bir sağlık kuruluşunda testinizi yaptırabilirsiniz. Ancak yine de yaptırmayı planladığınız kuruluşu hekiminize danışmanı, hoş olmayan sürprizler ile karşılaşmanızı engelleyecektir. Gebelik test sonuçlarınızı asla sadece kendi kendinize yorumlamaya çalışmayıp mutlaka tüp bebek hekiminizle de paylaşmalısınız.

  Gebelik testi yapılmadan önce ya da sonra kanama olması ne anlama gelmektedir?

  Eğer gebelik testi yapmadan kanamanız başlaması durumunda yine de gebelik testini yaptırmalısınız. Çünkü bazen oluşan kanama adet kanaması değil, düşük tehdidi nedenli bir kanama olabilir. Hastanın oluşan kanamayı adet olarak yorumlaması ve gebelik testini yaptırmaması, hamilelik söz konusu ise düşük önleyici tedavinin başlanma şansını kaybetmesine yol açacaktır.

  Pozitif sonuçlanan gebelik testi sonrası başlayan kanama durumunda hekiminize hemen bilgi vermelisiniz. Hamilelikte gözlenen her tür rahim odaklı kanama "düşük tehdidi" olarak kabul edilir ve düşük riskini azaltmaya yardımcı olduğu düşünülen ilaçlar ile tedavi başlanır.

  Eğer gebelik testi negatif ise ne yapılmalıdır?

  Tedavi sonrası hamilelik sağlanamadığı durumlarda "luteal faz desteği" için vajinal ve ağızdan aldığınız ilaçların kesilmesi gerekmektedir. Bu ilaçların kesilmesinin ardından bir süre sonra adet kanaması başlayacaktır. Çoğunlukla hekimler bu adet kanamasından bir süre sonra yumurtalıkları ve rahmin tedavi sonrası değerlendirmesinin yapılması için ultrason kontrolü yapmayı tercih ederler.

  Hamilelik elde edilemeyen tedavi sonrası yaşanan mutsuzluk asla umutsuzluğa dönüşmemelidir. Hekiminiz ile yapacağınız görüşmede tedavi basamaklarınız yeniden değerlendirilmeli ve ilerisi için planlama yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki tüp bebek tedavisi mutlak sonuç alınabilen bir tedavi yöntemi değildir. Eğer hekiminizin bilgisinden ve ilgisinden mutluysanız, size yeterince zaman ayırabildiğine inanıyorsanız, tedavinize aynı merkezde devam etmeniz yerinde bir karar olacaktır. Çünkü yaşanan bu olumsuz sürecin tedavinizin sonraki basamakları için bir tecrübe olacak olması, tedavi başarınızı arttırabilecektir.
   
Tüp Bebek B-hCG hormon seviyesi kaç olmalıdır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tüp bebek sonrası beta hcg değerleri kaç olmalı kızlar

  Tüp bebek sonrası beta hcg değerleri kaç olmalı kızlar

  Kızlar ben 11 gün önce tüp bebek için embriyo transferi yaptırdım acaba tüp bebek sonrası gebelik testi yaptığımda bu değerlerin ne olması gerekiyor. Tek beta hcg testi yaptırdığımda kesin hamileyim yada değilim diyebilmem için değerler ne olmalı ? Tşk.
 2. Normal HCG değeri kaç olmalı?

  Normal HCG değeri kaç olmalı?

  kada gebelik testi değerleri,hcg testi değerleri,hcg testi değeri kaç olursa hamileliktir,normal hcg değeri kaç olursa gebeliktir, kanda gebelk testinde normal değerler,hcg testinde normal değerler,dış gebelikte hcg değeri,hcg değeri nedir,hcg değerindeki düşüş,hcg değerinde anormal yükselişkanda gebelik testi hcg hakkında bilgiler Yumurta hücresi sperm tarafından döllendikten sonra...
 3. Tüp bebekte HCG değeri kaç olmalı?

  Tüp bebekte HCG değeri kaç olmalı?

  tüp bebekte gebelik testi ne zaman yapılır,tüp bebekte hcg değerleri,tüp bebekte hamilelik testi ne zaman yapılır,tüp bebek ve beta hcg değerleri hakkında bilgiler Tüp bebek tedavisinde son aşama embriyonun rahim içerisine transferidir, bundan sonra zamanı gelince gebelik testinin yapılması ile tedavinin sonucu gözlenir. Tüp bebek tedavisinde aileler için en heyecanlı bekleyişin olduğu...
 4. FSH hormonu değeri kadınlarda normalde kaç olmalıdır?

  FSH hormonu değeri kadınlarda normalde kaç olmalıdır?

  fsh hormonu nedir,fsh hormon yüksekliği nedenleri,fsh hormon yüksekliği,fsh hormonu normal değerleri,fsh hormonu hakkında bilgiler Kadında FSH hormonu (Follicle stimulating hormone, Folikül uyarıcı hormon) beyinde hipofizden salgılanır ve adından da anlaşıldığı gibi yumurtalıklardaki folikülleri uyarır, büyümesini sağlar. Yumurtalıklardaki foliküller yumurtayı taşıyan ufak keseciklerdir. FSH...
 5. Tüp bebek denemeleri arasında kaç ay olmalı

  Tüp bebek denemeleri arasında kaç ay olmalı

  tüp bebek kaç kez denenmeli,tüp bebek kaç kez denenir,tüp bebek en fazla kaç defa yapılır,tüp bebek hakkında bilgiler Bir tüp bebek uygulamasından sonra gebelik elde edilememişse ortalama 2-3 ay ara verilerek tekrar yeni bir tüp bebek yapılabilir. Bu arada kadının bir iki kere adet görmesi yeterlidir. IVF veya mikroenjeksiyon (ICSI) yönteminde verilmesi gereken ara aynıdır. Ancak tüp bebek...

Sayfayı Paylaş