Tüp bebek tedavisinde cinsiyet seçimi yapılabilirmi?

Uzman SühaN

Administrator
Tüp bebek tedavisinde cinsiyet seçimi yapılabilirmi?
Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) işlemi, Cinsiyet seçimi olarak da bilinen; sağlıklı ve istenilen cinsiyette bebeğe sahip olmak için, özel genetik laboratuvarlarımızda, kromozomal, genetik anomalileri teşhis etme işlemidir. Bu detaylı çalışma gerektiren işlem, embriyolar, anne adayına transfer edilmeden önce yapılmaktadır.

PGT yani Cinsiyet Seçimi işlemi, 90’lı yıllarda, özellikle cinsiyet ile aktarılan, genetik hastalıkların önüne geçmek amacıyla kullanılmıştır

Bebek Merkezi'mizde, doğacak bebeğinizin cinsiyeti önceden görülebildiği gibi, en çok rastlanan genetik hastalıklar da teşhis edilebilmektedir. Dolayısıyla, hastalık taşıyan embriyolar ayrıştırılır ve anne adayına sadece sağlıklı embriyolar transfer edilir.

Tüp Bebek Merkezi'mizde başarıyla uygulanan Cinsiyet Seçimi işleminin oldukça önemli avantajları bulunmaktadır:

* Cinsiyet Seçimi işlemi ile, istenilen cinsiyette bebeğe sahip olunabilmesinin yanında, işlem sırasında, genetik kromozomal tarama da gerçekleştirildiğinden, en sık rastlanan genetik hastalıklar taranmakta ve ayrıştırılmaktadır. Dolayısıyla, doğacak bebek bu hastalıkları taşımamaktadır.

* Sağlıklı, 5. gün embriyosu transfer edildiğinden, diğer tüp bebek uygulamalarına göre, hamilelik oranları daha yüksek olabilmektedir.

6.jpgTÜP BEBEKLE İLGİLİ KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE
https://www.meleklermekani.com/forums/tup-bebek-merkezleri.983/PGT ile Cinsiyet Seçimi Aşamaları

Cinsiyet Seçimi işlemi, Tüp Bebek işlemine çok benzer bir hazırlık süreci gerektirmektedir.

1. AŞAMA:

Çiftler, Cinsiyet seçimi ile tüp bebek işlemine karar verdiğinde, kendileriyle, kapsamlı bir görüşme gerçekleştirilir.
Sürece karar verilmesinin ardından, her tedaviden önce istendiği gibi, çiftlerin bir takım test ve muayenelerden geçmesi istenir.
Yumurta ve sperm kalitesini olumsuz yönde etkileyecek, alkol, sigara gibi alışkanlıklardan uzak durmaları önerilir.

2. AŞAMA:

Cinsiyet seçimi ile tüp bebek işleminin 2. evresinde, adetin 2. ya da 3. gününde, anne adayının yumurtalıkları ve rahim içi, ultrason yardımı ile incelenir.
Anne adayının mutlaka FSH, LH, E2 ve Prolaktin gibi hormon testleri yaptırılır ve akabinde, yumurta geliştirme ilaçlarına başlanır. Yaklaşık 10-12 gün kullanılan yumurta geliştirici ilaçlar sayesinde, var olan yumurtaları en iyi şekilde büyütüp, geliştirebilmekte, böylece de gebelik şansını arttırmaktayız.
Yumurtaların boyutları, istenilen büyüklüğe geldiğinde, yumurta çatlatma iğnesini uygulanır.
Çatlatma iğnesinin uygulanmasının ardından, yaklaşık 36 saat sonra, olgunlaşan yumurtalar, ultrasonografi ile, çok hafif ve kısa süreli aneztesi altında, anne adayına hiçbir acı hissettirilmeden toplanır.

3. AŞAMA:

Cinsiyet seçimi işleminin 3. basamağında; anne adayından yumurtaların toplandığı gün, baba adayından da sperm alınarak, dölleme işlemi gerçekleştirilir.

4. AŞAMA:

Cinsiyet Seçimi işleminin 4. evresinde, anne ve babadan alınan yumurta ve spermin döllenmesiyle elde edilen ve dölleme işleminin 3. günü yaklaşık 8 hücreli olan embriyolardan, bir ya da iki hücre alınır. Bu hücreler, genetik laboratuvarımızda özel işlemlerden geçirilir ve kromozomal anomaliler açısından incelenir. Analizin ardından, istenilen cinsiyette olan, sağlıklı embriyolar ayrıştırılır.

5. AŞAMA:

Cinsiyet Seçimi işleminin son aşaması, transfer aşamasıdır. Dölleme işleminin 5. günü, istenilen cinsiyette ve sağlıklı, en iyi 3 embriyo anne adayının rahmine, acısız ve ağrısız bir şekilde, ultason eşliğinde transfer edilir.
 
Üst