Tüp bebek tedavisinde kız veya erkek bebek seçmek mümkünmü?

Uzman SühaN

Administrator
Tüp bebek tedavisinde kız veya erkek bebek seçmek mümkünmü?
tüp bebek tedavisinde cinsiyet seçimi,tüp bebek tedavisinde cinsiyet seçmek mümkünmü,tüp bebek tedavisinde cinsiyet seçilirmi,tüp bebek tedavisi ve cinsiyet tayini hakkında bilgiler

c.jpg

Teknolojinin gelişmesiyle tüp bebek tedavisi ile elde edilen embriyolardan (döllenmiş yumurta) alınan hücre ile inceleme yapılarak o embriyonun kız mı erkek mi olduğunun bulunması işlemine cinsiyet seçimi denir.

Cinsiyet seçiminde bulunmak isteyen çiftlerin, öncelikle bir tüp bebek tedavisine başlaması gerekir. Yumurta hücrelerinin çoğaltılması amacı ile ilaçlar kullanılarak yumurta sayısını artırma işlemine (indüksiyona) başlanır.

Bu ilaçlar anne adayının yaşına göre değişen dozlarla uygulanır. Bu süre ortalama 7 ile 12 gün arasında değişebilir. Yumurta hücreleri istenilen büyüklüğe ulaştığı zaman, çatlatma iğnesi yapılır ve yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir. Yumurta toplama işlemi basit ve ağrısız bir işlemdir. Bu işlem genel veya lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Yumurta toplanması ile aynı zamanda baba adayından sperm örneği alınır ve yumurtalar döllenerek embriyo haline getirilir. Elde edilen tüm embriyoların gelişimi takip edilip 3. gün PGT (cinsiyet seçimi) yöntemi ile cinsiyetleri belirlenir.

Cinsiyet seçiminden 2 gün sonra sağlıklı ve istenilen cinsiyete ait embriyolar transfer edilerek tedavi tamamlanır.

Transferden 12 gün sonra kan testi yapılarak gebelik sonucu öğrenilir.

CİNSİYET SEÇİMİ (TAYİNİ) KİMLERE UYGULANIR?

Cinsiyete bağlı geçiş gösteren tek gen hastalığına sahip çiftlere uygulanır.
Aile planlaması (Family balance) amacı ile cinsiyet seçimi isteminde bulunan çiftlere uygulanır.
 
Üst