Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Tüp bebekte çoğul gebeliğin riskleri

  Konu, 'Tüp Bebek Özel Bölüm' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Tüp bebek uygulamasında çoğul gebelik prematüre riskini artırıyor.
  Teknolojiyi yanlış kullanarak, rahim içindeki fetus sayısını artırmak, çok erken doğumlara neden oluyor. Bu da bebeklerde ölüm ve sakatlık riskini doğuruyor...

  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. MuratYurdakök, son yıllarda tüp bebek gibi yardımcı üreme tekniklerinin sık kullanılmasının, çoğul gebeliklere, bunun da prematüre olarak adlandırılan gebeliğin 38. haftasından önce doğumlara yol açtığını söyledi.

  Tüp bebek uygulamasında anne adayının gebe kalma olasılığını artırmak için çok sayıda embriyonun rahim içine konmasının, çoğul gebeliklere neden olduğuna dikkati çeken Yurdakök, “İkiz bebeklerde genellikle önemli bir sorun görülmezken, üçüz bebekler çoğu kez gebeliğin 32. haftasında doğuyor. Rahim içindeki fetus sayısı arttıkça bu süre daha da kısalıyor” dedi.

  Çok erken doğumların bebeklerde ölüm ya da sakatlık riskini artırdığına işaret eden Yurdakök, şunları kaydetti:

  “Çoğul gebelikler, tüp bebek teknolojisinin başarısıdır. Burada sorun, tüp bebek yöntemiyle çoğul bebeklerin sayısının artmasıdır. Bu teknolojiyi yanlış kullanarak, rahim içindeki fetus sayısını artırmak,çok erken doğumlara, bu da ölüme ve yaşam boyu ağır sakat kalabilecek bebeklere neden olabilmektedir. Sağlıklı bir veya iki bebeğe sahip olmak yerine, çeşitli derecelerde sakat kalacakları bilinen dört beş çocuğa sahip olmaya çalışmak, aklı kör eden ihtirasın sonucudur.”

  Yurdakök, ayrıca çoğul gebeliklerde doğumların, yalnız çocuk hekimlerinin değil, konularında deneyimli çocuk nörolojisi, göz hastalıkları, odyoloji (işitme), fizik tedavi ve diğer uzmanların bulunduğu yerlerde yaptırılması gerektiği uyarısında bulundu.

  “HER YIL 85.000 PREMATÜRE BEBEK DOĞUYOR”

  Türkiye’de her yıl 85.000 prematüre bebeğin dünyaya geldiğini belirten Yurdakök, bunların ne kadarının yoğun bakım gerektiren küçük prematüreler olduğunun ise kesin olarak tespit edilemediğini söyledi. Türkiye’de her yıl doğan yaklaşık 1.3 milyon bebekten, en az yüzde 10’nun düşük doğum ağırlıklı olduğunu ifade eden Yurdakök, “Bu şekilde doğan bebeklerden kaçının öldüğü ise kesin olarak tespit edilemiyor” dedi.

  Türk Neonatoloji Derneği’nin 2004 yılında yaptığı araştırma sonuçları hakkında bilgi veren Yurdakök, şunları söyledi:

  “Buna göre, 24’ü üniversite hastanesi olan 26 merkezde vücut ağırlıkları 2000-2500 gram olan bebeklerin yüzde 7’si, 1500-2000 gram olanların yüzde 12’si, 1250-1500 gram olanların yüzde 14’ü, 1000-1250 gram olanların yüzde 20’si, 750-1000 gram olanların yüzde 42’si, 500-750 gram olanların yüzde 60’ı kaybedilmiş. Büyük merkezlerin dışında doğan bebekler arasındaki ölüm oranlarının çok daha fazla olduğu zaten bilinen bir gerçektir.”   
Tüp bebekte çoğul gebeliğin riskleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tüp bebek tedavisinde çoğul gebelikler

  Tüp bebek tedavisinde çoğul gebelikler

  selektif redüksiyon tüp bebek tutması için tüp bebeğin tutması için neler yapılmalı Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Sağlığı Bölüm Koordinatörü Prof.Dr. Aydın Arıcı, tüp bebek yönteminde rahime birden fazla embriyo yerleştirilmesi ve sağlıklı olan embriyonun seçimi ile ilgili bilgi verdi. Tüp bebek yöntemi uygulanırken, rahime birden fazla embriyo yerleştirilmesinin nedeni nedir? Rahime...
 2. Çoğul gebelik ölüm riskini arttırıyor

  Çoğul gebelik ölüm riskini arttırıyor

  Bazı meleklerimiz ikiz olsa yada üçüz olsa ne iyi olur derler bende öyle düşünüyordum ta ki bu yazıyı okuyana kadar.Bir tane olsun sağlıklı olsun diyorum artık:)Çoğul gebelik felç ve ölüm riskini arttırıyormuş meleklerim..Şimdi neymiş nasılmış diye merak ediyorsanız gelin okuyalım.. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nilgün Kültürsay,üçüzlerde 17...
 3. Tüp Bebek ve Riskleri

  Tüp Bebek ve Riskleri

  tüp bebek, riskler, gebelik, embriyo, rahim, ile ilgili tüm bilgileri burada bulabilirsiniz TÜP BEBEK VE RİSKLERİ HAKKINDA BİLGİ Tüp bebek uygulamalarında çoğul gebeliklerin erken doğum ve buna bağlı sakatlık ve zeka geriliği riskini beraberinde getirdiği, ancak uzun yıllardır bebek isteyen anne-baba adaylarının bu riski görmezden geldiği bildirildi. Türk Jinekoloji ve Obstetrik...
 4. tüp bebek çoğul gebelik hakkında bilgi istiyorum.

  tüp bebek çoğul gebelik hakkında bilgi istiyorum.

  Tüp bebek çoğul gebelik nedir riskleri nelerdir arkadaşlarım. Bir türlü çocuğum olmuyor ve bende tüp bebek yapmaya karar verdim ama bu yöntem hakkında bilgi edinmek istiyorum. Bana yardımcı olabileceğinizi umut ederek buraya yazayım dedim. Şimdiden teşekkür ediyorum.
 5. Tüp bebek çoğul gebelik

  Tüp bebek çoğul gebelik

  Tüp bebek yaptıranlar da çoğul gebelik riski nedir ne sıklıkla görülür ve doktora gitmeden önce nasıl anlaşılır kızlar bilenler allah rızası için yardımcı olsun bana.

Sayfayı Paylaş