Tüp ligasyonu

M

Misafir

Forum Okuru
Tüp ligasyonu
Tüp Ligasyonu Ne Demektir?
Kadınlarda yumurta, yumurtalıklarda meydana gelir ve tüplerden (yumurta kanallarından) geçerek rahime ulaşır. Yumurta kanalları bağlanınca, yumurta rahime geçemez ve rahim içinde erkek tohum hücresi (sperm) olsa dahi gebelik mümkün olmaz.
Tüplerin bağlanması kimler için uygundur ?
Yeterli sayıda çocuğu olup bir daha kesinlikle çocuk istemeyenler.
Sağlıkları açısından bir daha doğum yapmaması gereken kadınlar.
Nasıl yapılır, hastanede yatmak gerekir mi?
Kadında yumurta kanalları küçük bir işlemle bağlanır. Bunun için her zaman hastanın uyutulması gerekmez. Karında kesi yapılacak yer uyuşturulur. Daha sonra 1-1.5 cm. genişliğinde kesi yapılır ve buradan içeriye sokulan özel aletler sayesinde tüpler kesilerek bağlanır. Tüm bunlar içeriye sokulan küçük bir kamera sayesinde ekrandan izlenir. İşlem tamamlandıktan sonra açılan delik tekrar kapatılır. Hiçbir ağrı olmaz. Hastanede yatmak gerekmez. İşlemden sonra biraz dinlenip aynı gün evine gidebilir.
Tüpleri bağlanan kadının adetlerinde ve cinsel yaşamında değişiklik olur mu ?
Yumurta kanalları bağlanan kadının adet düzeninde bir değişiklik olmaz. Bunun yanında cinsel organlarında, cinsel arzu ve yeterliliğinde değişiklik olmaz. Yumurta yapımı devam eder, fakat yumurta kanallarını geçemediği için erkek tohum hücresiyle birleşemez, böylece gebelik oluşmaz.
Tüplerin bağlanması için nereye başvurulmalıdır ?
Tüplerin bağlanması hastanelerde Kadın-Doğum uzmanlarınca yapılır. Bu yöntemi uygulatmak isteyenler hastanelere başvurmalıdırlar.
 

Benzer İçerikler

Üst