1. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany

  ''Türban için Anayasa değiştirmek yanlıştı''

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

  Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Sosyalist Grup Başkan Yardımcısı Jan Marinus Wiersma, Anayasa Mahkemesi’nin türban düzenlemesine ilişkin iptal kararının, AKP’nin kapatma istemiyle ilgili dava sürecini etkileyeceğini savundu. < Konu Resmi..>  Wiersma,
  AKP’nin Anayasa’yı sadece türban düzenlemesi ile gözden geçirmiş olmasının akıllı bir siyasi hamle olmadığını belirtti. Türk halkını ikiye bölen konuların Anayasa Mahkemesi’nde çözüme kavuşmasının toplumun ne denli kutuplaştığının bir göstergesi olduğunun altını çizen Wiersma, toplumsal uzlaşının iletişim ve parlamento çatısı altında sağlanmasının demokrasi açısından daha sağlıklı olacağına dikkat çekti.

  Anayasa Mahkemesi’nin kararına yorum getiremeyeceğini de dile getiren Wiersma, kendi ülkesinde Anayasa Mahkemesi gibi bir kurumun bulunmadığını ancak Türkiye’deki kararlara saygılı olduğunu ifade etti. Wiersma, Anayasa Mahkemesi’nin türban düzenlemesini iptal eden kararının AB-Türkiye ilişkilerine bir etkisi olmayacağını da vurguladı.

  Yeni anayasa gerek AP Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten türban düzenlemesinin iptali üzerine yaptığı açıklamada, "Temel özgürlükleri yargı sisteminin merkezine alacak bütünüyle yeni anayasa gerekli. Bu karar bir kez daha kanıtlamıştır ki, Türkiye’nin modernleşmeye ihtiyacı vardır" dedi. Ruijten, yeni anayasanın demokrasi, hukukun üstünlüğü, sosyal uyum ve din- devlet ayrımını güvence altına almasını istedi.

  AB Komisyonu: Tartışmayız AB Komisyonu türban konusunun, temel özgürlüklere saygı gösterilmesi koşuluyla Türk halkı tarafından tartışılıp karara bağlanmasını istedi. AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn’in sözcüsü Krisztina Nagy, türban konusunda AB müktesebatı bulunmadığını ve üye devletlerin farklı uygulamaları olduğunu hatırlatarak, tartışmaya katılamayacaklarını söyledi.

  kaynak:hürriyet.com   
''Türban için Anayasa değiştirmek yanlıştı'' konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İsim Değiştirmek İçin Gereken Bilgiler

  İsim Değiştirmek İçin Gereken Bilgiler

  isim değiştirme işlemleri kimlik isim değiştirme isim değiştirmek, isim ve değiştirmek, isim değiştirmek için ne yapmak gerekir, isim değiştirmek ve işlemler,isim değiştirmek hakkında İsim tashihi için haklı bir sebebin varlığı halinde, isminin değiştirilmesini talep eden kişi ikamet ettiği veya nüfusa kayıtlı olduğu yerdeki Asliye Hukuk Mahkemesinde, Nüfus İdaresi aleyhine dava açabiliyor....
 2. İsim Değiştirmek İçin bilmeniz Gerekenler

  İsim Değiştirmek İçin bilmeniz Gerekenler

  isim değiştirmek için gerekli belgeler isim değiştirmek, davası, gerekli evraklar, nelerdir, dilekçesi hakkında bilgiler için yazımıza buyrun arkadaşlar. İsim değiştirmek için ne yapmak gerekir? İsim değiştirme davası nasıl ve hangi gerekçelerle açılabilir, biliyor musunuz? Peki ya soyadı nasıl değiştirilir? Çocuklara hangi isimleri koymak yasaktır? İsim, hayatımız boyunca...
 3. Anayasa Mahkemesinin Yeni Başkanı Kim oldu 2011 yılı için

  Anayasa Mahkemesinin Yeni Başkanı Kim oldu 2011 yılı için

  Kızlar dün anayasa mahkemesinin yeni başkanı seçildi kim oldu yeni başkan ? Aynımı kaldı devam mı etti acama.
 4. Yakıt tasarrufu için nasıl vites değiştirmek gerekir?

  Yakıt tasarrufu için nasıl vites değiştirmek gerekir?

  Selam millet Yakıt tasarrufu için nasıl vites değiştirmek gerekir? Bu konuda fikir ve bilgi lazım bana
 5. kimlikte bebeğin ismini değiştirmek için hangi işlemler yapılır?

  kimlikte bebeğin ismini değiştirmek için hangi işlemler yapılır?

  merhaba bayanlar kimlikte bebegin ismini tekrar degistiren varmi ne gerekiyo masrafi ne kadar oluyo bilginize ihtiyacim var :)

Sayfayı Paylaş