''Türban için Anayasa değiştirmek yanlıştı''

''Türban için Anayasa değiştirmek yanlıştı''
Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Sosyalist Grup Başkan Yardımcısı Jan Marinus Wiersma, Anayasa Mahkemesi’nin türban düzenlemesine ilişkin iptal kararının, AKP’nin kapatma istemiyle ilgili dava sürecini etkileyeceğini savundu.Wiersma,
AKP’nin Anayasa’yı sadece türban düzenlemesi ile gözden geçirmiş olmasının akıllı bir siyasi hamle olmadığını belirtti. Türk halkını ikiye bölen konuların Anayasa Mahkemesi’nde çözüme kavuşmasının toplumun ne denli kutuplaştığının bir göstergesi olduğunun altını çizen Wiersma, toplumsal uzlaşının iletişim ve parlamento çatısı altında sağlanmasının demokrasi açısından daha sağlıklı olacağına dikkat çekti.

Anayasa Mahkemesi’nin kararına yorum getiremeyeceğini de dile getiren Wiersma, kendi ülkesinde Anayasa Mahkemesi gibi bir kurumun bulunmadığını ancak Türkiye’deki kararlara saygılı olduğunu ifade etti. Wiersma, Anayasa Mahkemesi’nin türban düzenlemesini iptal eden kararının AB-Türkiye ilişkilerine bir etkisi olmayacağını da vurguladı.

Yeni anayasa gerek AP Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten türban düzenlemesinin iptali üzerine yaptığı açıklamada, "Temel özgürlükleri yargı sisteminin merkezine alacak bütünüyle yeni anayasa gerekli. Bu karar bir kez daha kanıtlamıştır ki, Türkiye’nin modernleşmeye ihtiyacı vardır" dedi. Ruijten, yeni anayasanın demokrasi, hukukun üstünlüğü, sosyal uyum ve din- devlet ayrımını güvence altına almasını istedi.

AB Komisyonu: Tartışmayız AB Komisyonu türban konusunun, temel özgürlüklere saygı gösterilmesi koşuluyla Türk halkı tarafından tartışılıp karara bağlanmasını istedi. AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn’in sözcüsü Krisztina Nagy, türban konusunda AB müktesebatı bulunmadığını ve üye devletlerin farklı uygulamaları olduğunu hatırlatarak, tartışmaya katılamayacaklarını söyledi.

kaynak:hürriyet.com
 
Üst