1. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany

  Türban yasağına AİHM’den onay

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, öğretmen Fatma Karaduman ve Sevil Tandoğan’ın türbanla derslere giremedikleri için ’din ve vicdan özgürlüklerinin kısıtlandığı’, ’ayrımcılığa maruz kaldıkları’, ’mal ve mülkiyet kaybına uğradıkları’ iddiasıyla yaptıkları başvuruyu incelemeye değer bulmadı. AİHM sadece ’usul hatası’ olduğunu vurguladı ancak tazminata gerek görmedi.
  [​IMG]

  AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), türbanlarını çıkarmadıkları gerekçesiyle derslere girmeleri engellenen iki öğretmenin Danıştay daki davalarında ’usül hatası’ yapıldığına hükmetti. AİHM, öğretmenlerin din ve vicdan özgürlüğünün kısıtlandığı ya da ayrımcılığa maruz kaldıkları yönündeki iddialarını ise ’incelemeye değer bulmadı.’ Mahkeme bu kararına örnek olarak, AİHM’in ünlü ’türban kararı’ olarak bilinen Leyla Şahin davasındaki hükmünü örnek gösterdi.
  Özgürlük maddeleri

  Sakarya İmam Hatip Lisesi’nde öğretmenlik yapan Fatma Karaduman ve Sevil Tandoğan, AİHM’e yaptıkları başvuruda, lisedeki derslere "türbanla girmelerinin engellendiğini", bunun da Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin, "din ve vicdan özgürlüğü", "ayrımcılığa maruz kalma", "mal ve mülkiyet kaybı" ve "her bireyin yargı önünde eşit" olmasını güvence altına alan maddelerinin ihlal edildiğini belirtmişlerdi.

  Sadece usul hatası [​IMG]

  Mahkeme, 3 Nisan 2007 tarihli kararında, türbanla derslere girilemeyeceğini, bu yasağın ’meşru’ olduğunu belirten Leyla Şahin kararını örnek göstererek, konuyla ilgili 3 maddenin incelemeye değer bulunmadığına hükmetti. Bu konudaki kararını ise o tarihte davacıların avukatlarına gönderdi. Mahkeme sadece o tarihte, ’her bireyin eşit yargılanma hakkı’ olmasını güvence altına alan, sözleşmenin 6’ncı maddesinin 1’inci fıkrasının ’incelenmesine’ karar verdi. AİHM, başvurunun sadece bu maddesiyle ilgili incelemesini dün açıkladı ve Danıştay ’daki dava sürecinde ’usül hatası’ yapıldığına hükmetti. Dava sürecinde, iddia makamının görüş belirtmesine rağmen davacılara herhangi bir söz hakkı verilmemesinin, AİHM içtihatlarına aykırı olduğunu belirtti ve bu davada usül hatası yapıldığına karar verdi.

  Türban yasağı teyit edildi

  Mahkeme, davalarda iki taraf olduğunu, bir tarafın görüş belirtmesine karşılık diğer tarafın da bu görüşe cevap hakkı bulunduğunu bildirdi. AİHM bu kararını alırken, daha önce Fransa ve Belçika’dan gelen benzer davalardaki kararını örnek gösterdi ve bu kararların içtihat oluşturduğunu hatırlattı.

  Tazminata da gerek yok

  AİHM, Türkiye’deki okullarda uygulanan türban yasağının bir kez daha ’meşru’ olduğunu teyit ettiği ve sadece ’usül hatası’ tespit ettiği bu başvuruda, Danıştay kararını bozmadı ve oluşan usül hatasının dava sonucunu etkilemediği görüşünü dikkate alarak, davacılara herhangi bir tazminat ödenmesine gerek olmadığını belirtti.

   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Haziran 2008
Türban yasağına AİHM’den onay konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Onay

  Onay

  Rüyasında onay alan kimsenin işleri kolaylaşır ve yetki sahibi olur.
 2. Onay beklemeden kişi ekleme

  Onay beklemeden kişi ekleme

  facebook arkadaş ekleme sınırını kaldırma ) Msn'inizi açın 2) Kişiler / Kişi Listesini Kaydet'ten kişi listnizi masaüstüne kaydedin. 3) Masaüstünde .ctt uzantılı bir dosya göreceksiniz. Onu Not Defteri yardımıyla açın. 4) a@hotmail.com b@hotmail.com . . . diye bir kodlama göreceksiniz. 5)............ arasınaistediğiniz msn i ekleyin. Dikkatli olun sakın diğer msn adreslerinisilmeyin...
 3. Yasak

  Yasak

  Yasak ama ; Sarıl bana ! Buna gerçekten ihtiyacım var
 4. Kırgızistan'da türban yasağı

  Kırgızistan'da türban yasağı

  Kırgızistan'da çocukların dini açıdan etkilenmemesi amacıyla okullarda başörtüsü takılması yasaklandı. Eğitim Bakanlığı yetkilisi Damira Kudaybergenova yaptığı açıklamada, çocukların yoğun baskı altında olduğunu ve onları korumak istediklerini söyledi. Bazı öğrencilerin Cuma namazı nedeniyle derslerini kaçırdıklarını ifade eden yetkili, "eğitim ile başörtüsü arasında seçim yapılması...
 5. Belçika'da türban yasağına onay

  Belçika'da türban yasağına onay

  Belçika'da Danıştay, okullarda başörtüsünün yasaklanmasından yana görüş açıkladı. Irkçılıkla Mücadele Derneğinin (Mrax), 2005 yılında, başörtüsünü yasaklayan okullara karşı ayrımcılık ithamıyla yaptığı bir başvuruyu ve açtığı davaları değerlendiren Danıştay, söz konusu okulların ayrımcılık yapmadığına, aksine ayrımcılığa karşı önlem aldığına hükmetti. Mrax, dava açtığı okulların, Eğitim...

Sayfayı Paylaş