1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Turgut Özal

  Konu, 'Biyografi' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  8.CUMHURBAŞKANI
  GÖREV SÜRESi

  9 KASIM 1989
  17 NİSAN 1993

  1927 yılında Malatya'da doğdu. 1950 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Elektrik Mühendisi olarak mezun oldu. 1952 yılında A.B.D'ne giderek ekonomi tahsili gördü. Türkiye'ye döndükten sonra Elektrik İşleri Etüd İdaresi Genel Müdür Yardımcısı oldu ve Türkiye'nin elektrifikasyonu ile ilgili projelerde çalıştı.

  1961-62 yılları arasında askerlik hizmetini Milli Savunma Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu üyesi olarak ifa etti ve Devlet Planlama Teşkilatı'nın kurulmasına katkıda bulundu. Bu sırada, Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde ders de verdi.

  Bir süre Başbakanlık Teknik Uzmanlar Kurulu Üyesi olarak çalıştı ve 1967-71 yılları arasında da Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevini yürüttü. Ekonomik Koordinasyon Kurulu, Para ve Kredi Kurulu, RCD Koordinasyon Kurulu ve AET Koordinasyon Kurulu başkanlıklarında bulundu.

  1971-1973 tarihleri arasında Dünya Bankası'nda danışman olarak çalıştı. Türkiye'ye döndükten sonra çeşitli sınai kuruluşlarda çalıştı ve 1979 yılı sonlarına doğru Başbakanlık Müsteşarı olarak atandı. Aynı dönemde Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevini de vekaleten yürüttü.

  12 Eylül 1980 müdahalesinden sonra kurulan hükûmete ekonomik işlerden sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak atandı. 1982 yılında bu görevinden istifa etti. 1983 yılında Anavatan Partisi'ni kurdu ve aynı yıl yapılan genel seçimlerde partisinin başarılı olması üzerine hükûmeti kurmakla görevlendirildi ve böylece Türkiye'nin 19. Başbakanı oldu. 1987 yılında yapılan seçimler sonrasında tekrar hükûmet kurdu ve başbakan olarak görev yaptı.

  31 Ekim 1989'da TBMM tarafından Türkiye Cumhuriyeti'nin 8. Cumhurbaşkanı olarak seçildi ve 9 Kasım 1989 tarihinde bu görevine başladı.

  17 Nisan 1993 tarihinde geçirdiği bir rahatsızlık sebebiyle görevi sırasında vefat etti.

  alıntı

   
Turgut Özal konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Turgut Özatay kimdir

  Turgut Özatay kimdir

  turgut özatay kimdir turgut özatay kimdir, hayatı, biyografisi, kısaca hayatı, hakkında bilgi, filmleri, öldü Yeşil Çam'ın usta oyuncularından olan ve kötü karekteri layıkı ile oynayan Turgut Özatay hakkında sizlere merak ettiğiniz tüm bilgileri sunuyoruz Melek'ler. Turgut Özatay (1927-2002), Sinema oyuncusu. 1950'li ve 1960'li yıllardaki jön rollerinin ardından gerek Cüneyt Arkın...
 2. Ahmet Turgut Kimdir

  Ahmet Turgut Kimdir

  Ahmet Turgut Kimdir hakkında bilgi veriniz. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederim hanımlar.
 3. Zeynep Özal ile ilgili bilgi

  Zeynep Özal ile ilgili bilgi

  Zeynep Özal Turgut Özal'ın kızıydı sanırım.Hani şu davulcuyla evlenen.Bana Zeynep Özalla ilgili bilgi verebilirmisiniz?
 4. Turgut Özal 'ın Ölümü Film Oluyor !

  Turgut Özal 'ın Ölümü Film Oluyor !

  Bu konu; turgut özalın hayatı film oluyor haberi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, 8. Cumhurbaşkanımız Turgut Özal 'ın ölümü beyazperdede film olacak. Ölümünde ki şüpheler sebebiyle ailesi tarafından mezarı açılarak otopsi yaptırılan Özal 'ın zehirlendiği sonucu ortaya çıkmıştı. Özal 'ın bu durumu yapımcıları harekete geçirdi. Özal 'ın ölümü film oluyor. İşte detaylar.....
 5. Seksenler Dizisine Turgut Özal Karakteri Geliyor!

  Seksenler Dizisine Turgut Özal Karakteri Geliyor!

  Bu konu; Seksenler Dizisine Turgut Özal Karakteri Geliyor haberi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, sevilen dönem dizisi Seksenler'e yepyeni bir karakter katılıyor. 80 darbesinin ardından başbakan ve peşinden cumhurbaşkanı seçilen Turgut Özal karakteri diziye dahil oluyor. Önümüzeki haftalardan itibaren yayınlanacak olan bölümlerde rol alacak olan bu karakteri kimin...

Sayfayı Paylaş