1. ilkimsu

  ilkimsu Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Ekim 2009
  Mesajlar:
  5.041
  Beğenilen Mesajlar:
  118
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  San Juan

  Türk-Alman ortak üniversite açılıyor!

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında ilkimsu tarafından paylaşıldı.

  Türk-Alman ortak üniversite benim yaşadığım istanbul'un güzelmi güzel ilçesi Beykoz'da açılacak.. Sizlerle paylaşıyorum..

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk-Alman Üniversitesinin kurulmasına çok önem verdiğini belirterek, "Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin ne kadar çeşitli ve güçlü olduğunu düşündüğümüzde, böyle bir üniversitenin noksanlığını hepimiz hissederiz. Onun için bu üniversitenin kurulmasına bilim dünyası çok büyük katkı verdi ve bugün bunu gerçekleştiriyoruz" dedi.

  Beykoz’da inşa edilecek Türk-Alman Üniversitesinin ilk taşının yerleştirilmesi töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Gül, 2006 yılının Eylül ayında bu üniversitenin kurulması için çok kesin bir irade ortaya koyduklarını anlatarak, "Bugün bunun gerçekleştiğini görüyorum, bu üniversitenin Türk-Alman ilişkilerine çok büyük katkı sağlayacağına inanıyorum ve bundan büyük mutluluk duyuyorum" ifadesini kullandı.

  "Aziz dostum" diye söz ettiği Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff ile ilk fidesini diktikleri bu eserin çok yakın bir gelecekte Türk-Alman işbirliği ve kadim dostluğunun ulaştığı seviyeyi göstereceğini belirten Gül, Türk-Alman Üniversitesinin en güçlü ticari ortak ve güçlü müttefik Almanya ile ilişkileri taçlandıracağını vurguladı.

  Bu üniversiteyle, halklar arasındaki dostluk ve kültür bağlarına yeni bir boyut kazandırılacağını, Türk-Alman entelektüelleri ve bilim insanlarının ortak çabalarında büyük başarılara imza atacakları mükemmeliyet merkezi kurdukları kanaatinde olduğunu dile getiren Gül şöyle konuştu:

  "Türkler ve Almanlar arasındaki ekonomik işbirliğinin de geldiği seviyeyi düşündüğümüzde, birçok ortak şirketi düşündüğümüzde Almanya’daki 4 bin 300’e yakın şirketi ve faaliyet gösteren 72 bine yakın Türk firmasını düşündüğümüzde ne kadar çok iş alanı olduğunu görüyoruz."

  Wulff: "Dostluğa Katkı Sağlayacak"
  Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff, Türk-Alman Üniversitesi’nin, Türk-Alman işbirliğinin önemli unsurlardan biri olacağını belirterek, "Türkiye’nin dinamizmine ve Türk-Alman dostluğuna da büyük katkı sağlayacaktır" dedi.

  Wulff, törende yaptığı konuşmada, iki ülkenin geleceğinin, törene katılan iki ülke eğitim bakanlarının ellerinde olduğunu kaydederek, "Milyonlarca genç insan sizin elinizden geçiyor ve siz sorumlusunuz bu alandan. Benim için de onur ve sevinç kaynağı burada bulunmak" ifadesini kullandı.

  Türkiye’de Alman okulları bulunduğuna işaret eden Wulff, bir süre sonra Türk-Alman Üniversitesinin de olacağını dile getirdi.

  Konuk Cumhurbaşkanı Wulff, gelecekteki sorunları birlikte araştırarak, ele alarak, bu alanlarda birlikte eğitim sunarak, çözümlere ulaşmak istediklerini söyledi.

  "Uluslararası ve Çok Dilli Olmasıyla Öne Çıkacak"
  Üniversiteden beklentilerinin çok büyük olduğunu ifade eden Wullf, üniversitenin, uluslararası ve çok dilli olmasıyla öne çıkacağını kaydetti.

  Wulff, üniversitenin ilk etapta 5 fakülteden oluşacağını dile getirerek, birçok Alman partner üniversitesinin de bu üniversiteye güvenebileceğini vurguladı.

  Her İki Ülkenin Üniversite Sistemini İyi Bilen Bir Rektör...
  Türk-Alman Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Ziya Şanal, üniversitenin, iki devlet arkasındaki iş birliğinin en önemli numunesini oluşturduğunu söyledi.

  Üniversitenin, Türk ve Alman öğrencileri için ideal bir platform olmayı hedeflediğini belirten Şanal, gerek Türkiye’deki gerek Almanya’daki sanayi ve iktisat kuruluşlarını ortak projeler geliştirmeye ve tecrübelerini üniversitede oluşacak bilgi birikimiyle harmanlamaya davet etti.

   
Türk-Alman ortak üniversite açılıyor! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kızılderili ve Türk Dillerinde Kullanılan Ortak Kelimeler

  Kızılderili ve Türk Dillerinde Kullanılan Ortak Kelimeler

  kızılderili ve türk dillerinde kullanılan ortak kelimeler kızılderili kelimeleri ortak kelimeler
 2. üniversite

  üniversite

  Rüyada bir üniversitede ders veya konferansı dinlerken görülmesi, durumunun pek yakında düzeleceğine işarettir. Rüyada bir üniversitede olduğunu görmek, içinde bulunduğunuz sıkıntılı durum iye doğru değişecek demektir. İş yaşamınızda da başarılı olacağınıza yorumlanır. Üniversite görmek başarının işaretidir. Bu rüya, iş hayatınızda hedeflerinize ulaşacağınız ve istediğiniz pozisyona...
 3. Türk Dünyası ortak yayınlarının önemi burada...

  Türk Dünyası ortak yayınlarının önemi burada...

  Tarihi, kültürel ve dini arka planı ortak olan büyük coğrafyamızda basın yayın organlarımızın bu ortaklığı pekiştirememesinden doğan iletişim kopukluğu, bu coğrafya üzerindeki halkların da birbirinden uzak kalmasına sebep olmuştur. Küreselleşme sürecinde Batı dünyasını anlayabildiğimiz kadar, bizlerle eş değerlere sahip olan Türk dünyasını anlayamamaktayız. Bu iletişimsizlik, gerek...
 4. Türk Dünyasında Ortak İletişim Dili

  Türk Dünyasında Ortak İletişim Dili

  TÜRK DÜNYASINDA ORTAK İLETİŞİM DİLİ ÜZERİNE TÜRK DÜNYASINDA ORTAK İLETİŞİM DİLİ ÜZERİNE Prof. Dr. Şükrü Halûk AKALIN Ankara Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Araştırma ve Uygulama Merkezi TÖMER’in düzenlediği Ortak Dil Türkçe konulu toplantı, son derece mükemmel bir zamanlama ile Türkiye Cumhuriyeti devletinin ulus devlet yapısını sarsacak dayatmalarla karşı karşıya...
 5. Türk Dizileri Hollywood'a Açılıyor!

  Türk Dizileri Hollywood'a Açılıyor!

  türk dizileri türk dizileri hangi ülkelerde Sevgili melekler, yıllardır kendi çektiğimiz dizilerin yanısıra Hep Amerikan filmlerinin Türk versiyonlarını çekip izliyorduk. Ancak artık Türk dizileri Amerikalılar tarafından amerikan versiyonu olarak çekilip izlenecek. Anlayacağınız Türk dizileri Hollywood'a açılıyor. Amerikan versiyonu ilkl çekileek dizimiz ize benim de bir solukta izlediğim...

Sayfayı Paylaş