Türk anne çocuğa az vakit ayırıyor

M

Misafir

Forum Okuru
Türk anne çocuğa az vakit ayırıyor
AB ülkelerinde annenin çocuğa ayırdığı zaman 8 saatken, Türkiye'de anneler çocuğa 3 saat zaman ayırabiliyor..


London School of Economics, AB Komisyonu'nun desteğiyle "Genişleyen Avrupa'da Sağlık ve Yaşam Koşulları" başlıklı araştırma yaptı. "Aday ülke" Türkiye'deki sağlık ve yaşam koşullarındaki eğilimlerin de ele alındığı raporda sağlık hizmetine ulaşmada iyileştirmeleri, eşitsizlikleri gidermeyi amaçlayan sağlık politikaları da incelendi.

Bulgaristan, Romanya ve Türkiye'de yaşam beklentisinin 1970'ten bu yana arttığı, 1980'de bu artışın hızlandığı belirtilen raporda, hayat beklentisinde yeni üye ülkelerin AB-15 ortalamasından geri oldukları anlatıldı. Raporda AB'nin çekirdek 15 ülkesinde bir insanın ortalama 70 yılını sağlıklı geçirdiği, Türkiye'de sağlıklı geçirilen yıl sayısının ise 59 olduğu belirtildi. AB-15 ile yeni ülkeler arasında sağlıktaki bu boşluğun hastalık çeşitlerine, yaralanmalar, sigara ve alkol tüketimi gibi risk faktörlerine bağlı olduğu kaydedildi.
'DÖNÜŞÜM PROGRAMI

EK' Raporda Türkiye'nin, kadınların çocuklarına AB ülkelerine göre bakım için daha az zaman ayırdıkları belirtildi. "Çalışmayan anneler, Finlandiya, Avusturya, Lüksemburg, İngiltere ve Hollanda'da günde 12 saatlerini çocuk bakımı için harcamaktadır. Kıbrıs ve Malta'da ise bu etkinliğe sadece 4 saat ayrılmıştır. Tüm Avrupa ülkelerinde çalışan anneler çocuklarına, çalışmayanlara göre daha az vakit ayırırken ülkeler arasında değişiklikler de göze çarpmaktadır. İngiltere ve Hollanda'da çalışan kadınlar günlük olarak daha fazla saati çocuklarına ayırırken, Türkiye, Kıbrıs Letonya, Malta ve Fransa'da bu en düşük konumdadır.
 
Üst