1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Türk bilim adamları 3 boyutlu telefon peşinde!

  Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  günümüzdeki türk bilim adamları günümüzdeki bilim adamları günümüz türk günümüzün günümüz mucitleri Türk bilim adamlarının önderliğinde başlatılan üç boyutlu telefon (3DPHONE) projesi, cep telefonlarıyla görüntülerin üç boyutlu aktarılmasına olanak sağlayacak.  5 Şubat 2008 Salı

  </B>Yeni nesil teknolojide, cep telefonuyla konuşan kişiler birbirlerini
  aynı ortamdaymış gibi üç boyutlu görebilecekler. Aynı zamanda bu görüşmeler, üç boyutlu fotoğraf ve video olarak da kaydedilebilecek.


  </B>Üç Boyutlu Telefon Projesi Koordinatörü Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tolga Çapın, AA muhabirine bilgi verirken, günümüz mobil telefon teknolojisinin her yerde kullanılabilen ve erişilebilen bir seviyeye geldiğini, multimedya mesajlaşmaların, cep televizyonlarının ve taşınabilir bir aygıttan yapılan video konferans teknolojisinin her geçen gün geliştiğini anlattı.

  </B>AB 7. Çerçeve Programı (ÇP) kapsamına alınan ve çalışmaları üç yıl sürecek Üç Boyutlu Telefon projesinde, gelecek nesil telefonlar için günümüzde kullanılanlardan çok farklı bir telefon prototipi geliştirmeyi hedeflediklerini dile getiren Çapın, yeni teknolojiyi şöyle anlattı: "Bu telefonda üçüncü boyut için gözlük takmadan ekrana baktığımızda üç boyutlu resimler, videolar ve görüntüler sanki ekran dışına çıkıyormuş gibi görünecek. Telefon üzerindeki her şey üç boyutlu olacak. Telefonun arkasında birden fazla kamera bulunacak, üç boyutlu fotoğraf ve video çekimleri yapılabilecek. Geliştirilecek teknolojiler sayesinde, kullanıcılar aynı ortamdaymış gibi cep telefonlarıyla üç boyutlu videolu telefon konuşması yapabilecek, üç boyutlu fotoğraf ve video çekebilecek, cep telefonu uygulamalarıyla üç boyutlu etkileşimde bulunabilecek."

  </B>4. Nesil prototipi

  </B>Üçüncü boyutun, son yıllarda gittikçe küçülen cep telefonlarının çok daha gelişmiş ve çok farklı bir şekilde kullanılmasını sağlayacağına işaret eden Çapın, "Bu telefonu, şu anda yeni piyasaya sürülmeye başlanan 3. Nesil telefonların ötesinde, ileri 4. Nesil telefon prototipi olarak düşünebiliriz" dedi.

  Çapın, projenin kendi alanında dünyada bir ilki başlattığına dikkati çekerek, projenin Bilkent Üniversitesi Koordinatörlüğünde Almanya, Fransa, İspanya, Finlandiya, Macaristan’dan araştırma kuruluşları ve şirketlerin katılımıyla yürütüleceğini kaydetti. Projenin bütçesinin 5 milyon avro olduğunu anlatan Çapın, proje ortakları arasında "İspanya’nın ve dünyanın en büyük cep telefon operatörlerinden birisi olan Telefonica, MP3 ve DVD’lerde kullanılan teknolojilerin mimarı Fraunhofer, yeni nesil medya servisleri alanında en başarılı KOBİ şirketlerinden birisi olan Streamezzo, üç boyutlu holografik ekran üreticisi Holografika ve Finlandiya’nın en iyi üniversitelerinden biri olan Helsinki Üniversitesi’nin" yer aldığını söyledi. Çapın, cep telefonu üreticisi Nokia’nın da projeyi detaylı şekilde izleyeceğini ve geliştirilecek çözümlerin ileri nesil telefonlarda muhtemel kullanımı için ergonomik testler yapacağını anlattı.

  3 boyutlu TV projesinden çıktı

  Bilkent Üniversitesi’nin de 3 yıl önce AB 6. ÇP kapsamında başlattığı üç boyutlu televizyon projesinde edindiği altyapının bu projeye destek sağlayacağını ifade eden Çapın, projenin Türkiye ve Avrupa için önemini şu sözleriyle ifade etti: "Geliştirilecek sistemin ve patentlerin mobil teknoloji alanında etkin şirketlere lisanslanması, Türk bilim ve teknolojisinin gelişimi için önemli bir fırsat olacak. Ayrıca bu proje ile Avrupa, rakipleri ABD ve Japonya’ya karşı önemli bir üstünlük sağlamış olacak. Çünkü bu tür bir üç boyutlu telefon projesi dünyada bir ilk olup diğer devletlere de yeni ufuklar açacak. Proje kapsamında geliştirilecek patentlerin Sony, Samsung gibi şirketlerin geliştireceği teknolojilere karşı rekabet etmesi bekleniyor.

  Ayrıca, projenin koordinatörlüğünü ve teknik yönetimini Bilkent
  Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nün üstlenmiş olması önemli bir unsur. Bu sayede, Türkiye’nin 4. Nesil mobil telefonları alanında dünya çapında bir yer edinmesi hedefleniyor." Projede, üç boyutlu telefon prototipi üretimi için bütünsel bir çözüm planlandığını belirten Çapın, bunun için de günümüzdeki mobil teknolojisinin sınırlarının zorlanacağını, yeni teknolojilerin geliştirileceğini ve kullanıcıya yepyeni bir deneyim yaşatılacağını dile getirdi.


  Çapın, proje kapsamında üç boyutlu oyunlar ve sanal gerçeklik ortamları gibi eğlence uygulamalarından üç boyutlu harita uygulamalarına kadar pek çok teknolojinin gelişmesine de fırsat yaratılacağını belirtti.
   
 2. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Ce: Türk bilim adamları 3 boyutlu telefon peşinde!
  hadi bakalım :D:D
  emeğine sağlık ecoş:)

   
 3. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Türk bilim adamları 3 boyutlu telefon peşinde!
  Bilimadamlarımıza kolay gelsin o zaman diyoruz... Ellerine sağlık canım..
   
Türk bilim adamları 3 boyutlu telefon peşinde! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Türk Bilim Adamları Gen Tabancası Üretti

  Türk Bilim Adamları Gen Tabancası Üretti

  Türk bilim adamları gen tabancası üretti Canlı hücrelere gen aktaran, hastalıklara karşı direnç kazandırabilecek "gen tabancası" ODTÜ'de üretildi ANKARA AA Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nden (ODTÜ) bir grup bilim adamı, bitki ve hayvan biyoteknolojisi çalışmalarında kullanılacak son teknoloji ürünü "gen tabancası" üretmeyi başardı. Yeni teknoloji, bitkilere ve...
 2. 2008 Nobel Kimya Ödülü 3 bilim adamına verildi

  2008 Nobel Kimya Ödülü 3 bilim adamına verildi

  Nobel kimya ödülü, Amerikalı bilim adamları Tsien ve Chalfie ile Japon bilim adamı Shimomur layık görüldü. 2008 Nobel kimya ödülü, Amerikalı bilim adamları Roger Tsien ve Martin Chalfie ile Japon bilim adamı Osamu Shimomura'ya verildi. Araştırmacılar, proteinle ilgili çalışmaları için bu ödüle layık görüldüler.
 3. Türk bilim adamları daha başarılı

  Türk bilim adamları daha başarılı

  Termik santrallerde dışa bağımlılığı azaltmak için önemli bir adım atıldı. Tübitak-Marmara Araştırma Merkezi, süper alaşımlı bin 500'e yakın parçayı yerli hale getirdi. Türkiye gaz türbinlerini üretebilen ülke olacak. Tübitak-Marmara Araştırma Merkezi, süper alaşımlı bin 500'e yakın parçayı yerli hale getirdi. Böylece Türkiye gaz türbinlerini üretebilen ülke konumuna kavuşacak....
 4. Dünyanın İlk 3 Boyutlu Cep Telefonu

  Dünyanın İlk 3 Boyutlu Cep Telefonu

  3d telefon, dünyada ilk, yeni teknoloji ürünü telefon, cep telefonu, resimleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, 3D televizyonlardan sonra artık cep telefonlarıyla da hayatımıza giriyor. Dünyanın ilk full 3D deneyimi sunan telefonu, kullanıcıya hem 3D içerik oluşturma, hem de cihazın gözlüksüz 3D ekranında bunları görüntüleme imkanı tanıyor. Çift lense...
 5. Ricam Türk bilim adamlarının isimleri ...

  Ricam Türk bilim adamlarının isimleri ...

  Sizden ricam Türk bilim adamlarının isimlerini bulmanız. Şimdiden yürekten teşekkürler...

Sayfayı Paylaş