Türk bilimadamı Einstein'ın teorisini çürüttü

M

Misafir

Forum Okuru
Türk bilimadamı Einstein'ın teorisini çürüttü
Profesör Tolga Yarman, Einstein'in "Genel Görecelik Kuramı"nı farklı bir yaklaşımla çürütmeyi başardı.


Nükleer alaninda dünyaca ünlü ögretim üyesi Prof. Dr. Tolga Yarman, insa ettigi teorisini deneylerle kanitlayan Profesör Alexander Kholmetskii ile birlikte 24 Nisan 2007 Saat 13:00'te Okan Üniversitesi Akfirat Kampüsü'nde Türk ögrencilerin karsisina çikiyor.

Einstein Yapamadi, Profesör Yarman Yapti

Profesör Tolga Yarman; Einstein'in eylemsizlik kütlesi ve yerçekimi kütlesinin esitligi üstüne oturttugu "Genel Görecelik Kurami"ni farkli bir yaklasimla çürütmeyi basardi. Yarman'in kurami, Einstein'in, otuzlu yaslarinin ortasindan itibaren, hayatinin sonuna kadar ugrasip da yapamadigini yapiyor ve yalnizca yerçekimi alaninda degil tüm kuvvet alanlarina uygulanabildigini kanitliyor.


Dünyada Yapilan Deneyler Yarman'i Dogruluyor

Dünyaca ünlü merkezlerin ve üniversitelerin konuyla ilgili yaptigi deneyler ise Profesör Yarman'in kuramini dogrular nitelikte. Fransa'nin uzay bilimleri enstitüsü ONERA; yerçekimi alaninda Yarman'in sasirtici sonuçlariyla Einstein'in sonuçlari arasinda ortaya çikan farki sinamak üzere bir sure önce atom saatleriyle deneyler yapmaya giristi. Ancak deneyde kullanilan aletlerin hassasiyeti yetmeyince, Yarman'dan yeni deneyler önermesini istedi. Bunun üzerine Profesör Yarman ONERA'ya yeni deneyler sundu. Öte yandan, bir süre önce Rusya'nin ünlü Lebedev Enstitüsü'nde iki esit agirliktan birinin elektronlarla dövülmesi sonucu, dengenin bu sonuncunun aleyhine olarak bozulmasi, Yarman'in öngörüsüyle ayni paralelde olarak yorumlanmaktadir.


Son olarak, Belarusya Devlet Üniversitesi'nde Prof. Alexander Kholmetskii yönetiminde yapilan deneyler, Yarman'in tezini dogruladi. Buna göre, bagli manyetik alan, isik hizindan en az dört kat daha hizli yayiliyor. Bu sonuç Einstein'in kuramiyla çelismektedir.


Konuyla Ilgili Makalesi En Çok Okunanlar Arasinda

Yarman'in konuyla ilgili olarak Aralik 2006'da ABD'nin taninmis doga bilim dergisi, Foundations of Physics Letters'te yayinlanan makalesi, son üç aydir, en çok okunan makaleler arasinda yer aliyor.


Yarman Kurami ve Einstein Kurami Arasindaki Fark

Einstein'in "Eylemsizlik Kütlesi" cismin ivmeli harekette sergiledigi kütle, "yerçekimi kütlesi" ise cismin yerçekiminde sergiledigi kütle olarak açiklanabilir. Söz konusu iki farkli kuramdan çikan sonuçlar birbirlerine yakin olmakla beraber, bunlar arasinda yine de çarpici farklar ortaya çikmaktadir.


Örnegin Prof. Yarman'a göre "kara delikler" olmamaktadir, yani tekillik yoktur. Zaman hiç bir biçimde durmamaktadir. Yarman, "Einstein'in özel görecelik kuramini", esas itibariyle bu kuramin sonucu olarak ortaya çikan "enerji ve kütle arasindaki esdegerlik" çerçevesinde, "enerji korunumunun" genisletilmis bir hali olarak "temel" aliyor. Ancak Einstein'in tersine, onun bu kuramini, bir yerçekimi ortamina iz düsürürken bozmuyor. Ayrica Yarman'in kurami, yalnizca yerçekimi alanina degil, Einstein'in, genel görecelik kuramini ortaya attiktan sonra, hayatinin sonuna kadar, otuz bes yil boyunca, tüm gayretlerine karsin basaramadigi bir çizgide, tüm kuvvet alanlarina uygulanabiliyor. Einstein'in kuraminin tersine, Yarman'in kurami, diger taraftan bugün artik çok çesitli yönlerden dogrulanmis olan, "çagdas atom kuramiyla" bagdasiyor, hatta bunun çok ötesinde, bu son kuramin temel varsayimi olan "de Broglie Bagintisi"nin, yine salt "enerji korunumu" çerçevesinde türetilmesine imkan sagliyor. Bu durumda, enerji alis verisi yoluyla olmasa da, "bilgi", örnegin "yer çekimi" ya da "elektriksel etkilesme" bilgisi, isik hizindan daha hizli yayilabiliyor. Duran cisimler ise, birbirleriyle hangi uzaklikta olurlarsa olsunlar ani olarak etkilesebiliyor oluyorlar ki, Einstein'a göre, hiç bir etkilesme isik hizindan daha hizli olamaz.EINSTEIN'IN TARTIŞILAN KURAMI!

Prof. Dr. Alexander Kholmetskii ile Yarman:"Einstein'in Genel Görecelik Kuramı''nın belli noktalarda hatalar var.

24.04.2007 18:07Okan Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tolga Yarman, kendisinin kuramından yola çıkılarak hazırlanan deneylerin, fizikçi Albert Einstein'ın ''Genel Görecelik Kuramı''ndaki hatalı noktaları ortaya çıkardığını savundu. Üniversitenin konferans salonunda Belarus Devlet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alexander Kholmetskii ile öğrencilerini bilgilendiren Yarman, Einstein'in ''Genel Görecelik Kuramı''nın belli noktalarda hatalar içerdiğini öne sürdü. Kendi kuramı ile ''Genel Görecelik Kuramı'' arasında belirgin farkların bulunduğunu ifade eden Yarman, şöyle dedi:

''Einstein'ın eylemsizlik kütlesi, cismin ivmeli harekette sergilediği
kütle, yer çekimi kütlesi ise cismin yer çekiminde sergilediği kütle olarak
açıklanabilir. Söz konusu iki farklı kuramdan yola çıkan sonuçlar birbirlerine
yakın olmakla beraber, bunlar arasında çarpıcı farklar vardır.''
Uzayda kara deliklerin olmadığını söyleyen Yarman, kendi kuramının yalnızca yer çekimi alanında değil, tüm kuvvet alanlarına uygulanabileceğini kaydetti.

Yarman, şöyle konuştu:
''Benim ortaya koyduğum kuram, Einstein'ın kuramının tersine çağdaş atom
kuramıyla bağdaşıyor. Enerji alışverişi yoluyla olmasa da bilgi, örneğin yer
çekimi ya da elektriksel etkileşme bilgisi, ışık hızından daha hızlı
yayılabiliyor. Duran cisimler ise birbirleriyle hangi uzaklıkta olurlarsa
olsunlar ani olarak etkileşebiliyorlar ki; Einstein'a göre hiçbir etkileşme ışık
hızından daha hızlı olamaz.''
Yarman, Kholmetskii'nin deneylerinin birçok noktada kendi kuramını doğrular nitelikte sonuçlar verdiğini sözlerine ekledi.

PROF. DR. ALEXANDER KHOLMETSKİİ

Yaptığı deneyler hakkında açıklamalarda bulunan Kholmetskii de klasik
elektromanyetik kuramın modern atom kuramıyla çeliştiğini ifade etti.
Son 10 yıldır çeşitli çalışmalar yaptığını anlatan Kholmetskii, şunları
söyledi:
''Klasik dünya ile modern dünya arasında bir uçurum var. Bu uçurum 1930'lu
yıllardan itibaren bilim adamlarınca gündeme getirilmiştir. Bunun nasıl
durdurulacağına ilişkin tatminkar çıkış yolları da ne yazık ki henüz
bulunamamıştır. Einstein'ın kuramında şu temel nokta mevcuttur: İki kütle
çarpıştığında açığa çıkan elektromanyetik dalgaların hızı, ışık hızından fazla
olamaz. Biz bunun böyle olmadığını yaptığımız deneylerde gördük. Yani ışık
hızının geçebileceğini kanıtladık. Şimdiye kadar bu hiç ölçülmemiş. Bunu manyetik alan içerisinde ölçerek deney sonuçlarının 'Genel Görecelik Kuramı' ile çeliştiğini ortaya çıkardık.''
Yarman ile 2 yıl önce tanıştığını dile getiren Kholmetskii, ''Onunla bizim
bulgularımızın örtüştüğünü görmekten memnuniyet duydum'' diye konuştu
 

Benzer İçerikler

M
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
Misafir
M
ESDE
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
ESDE
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
Misafir
M
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
875
Misafir
M
Üst